Re: המלצות למסלול

 היי רותי, 

איזה כיף לך!

למעשה בתקופת הזמן שאת מתכננת לנסוע כל דרום הודו זו אופציה טובה, אבל אם אתן מתמקדות ברג’סטאן אז יש מספר אופציות לטיול:

מכיוון שמדובר בשבועיים וחצי אני ממליצה ללכת על איכות ולא על כמות, כלומר אולי שווה להתמקד בשני מקומות ולהשתקע בהם כדי לספוג כמה שיותר מהאווירה המיוחדת ולא לקפץ ממקום למקום כל יומיים- שלושה (אם כי יש אנשים שזה אופי הטיול שמתאים להם).

1. אודאיפור- אחת הערים היפות והמרשימות ביותר ברג’סטאן, משופעת בארמונות של מהרג’ות, באגמים ובמקדשים. היא מאד מעניינת, לשוטטות, לצפייה במופעי ריקוד, להתפנק בעיסוי איורוודי, לשיט על האגם ולצפייה בשקיעה מרהיבה מעל גגות רג’סטאניים עוצרי נשימה. ניתן לקנות כרטיס לרכבת/ לאוטובוס לאודאיפור בדלהי . הלב של אודאיפור נמצא בכיכר ג’אגדיש (ג’אגדיש צ’וק), בסמוך למקדש. אני יכולה להמליץ לך על גסט האוס ששהינו בו- נקרא גנאשה גסט האוס והוא נמצא לא רחוק מהמקדש. 

ישנם גסט האוס נוספים חביבים על הישראלים, אחד מהם שזכור לי לטובה (אם כי לא לנו שם) הוא נירוונה.

בעניינים קולינאריים אני ממליצה על שתי מסעדות מקומיות מצוינות – נאטראג’ ובאווארג’י, שתיהן מעולות ויש גם מסעדה שמתמחה בהכנת דוסה מאד פופולארית באודאיפור.

2. ג’איסאלמר- ניתן להגיע ישירות ברכבת/ אוטובוס מאודאיפור- עיר מבצר יפהפיה ושוקקת חיים. אין כמו שיטוט בין כתלי המבצר, שהזמן עצר בו מלכת. רחובות ג’איסלמר רצופים בתי "האוולי" עתיקים- בתי משפחות עשירות עם פיתוחים מרשימים מאד וארכיטקטורה מעניינת. הרחוב הראשי של השוק בג’איסלמר עמוס בכל טוב (גם בגדים, גם סאמוסות פריכות וטעימות). 

מג’איסלמר יוצאים טיולי גמלים למדבר, לדיונות "סאם" המפורסמות,אבל אני חושבת שהם over תיירותיים ושטאנציים. אפשר לקחת אוטובוס מקומי (ואין חוויה צבעונית יותר מ- local bus ראג’סטאני) מהתחנה המרכזית לכיוון כפר קטן שנקרא קורי (khuri), לא מרחק מי יודע מה. אנחנו עשינו זאת וכשהגענו לקורי התנפלו עלינו המוני ילדים והציעו לנו לבוא לישון בבית המשפחה שלהם (זה חלק מהעניין), אחרי שבדקנו את כל הכפר כולו חזרנו לאחד הבתים הראשונים שנקרא Arjun family guest house וישנו בבקתת בוץ מקסימה בבית המשפחה, קיבלנו ארוחה נהדרת שאכלנו בחוץ סביב מדורה ומתחת לכוכבים וביום למחרת יצאנו לטיול (יומיים, לילה אחד בדיונת "סאם"). לרוכב הגמלים שלנו קראו גארודה, ראג’פוטי מקסים שגם לקח אותנו לביקור בכפר שלו, נשאר איתנו כל משך היום, הכין לנו ארוחת ערב מדברית טעימה, הניח לנו לישון בשקט בלילה במדבר שבו הירח זורח ועולה בשיא יופיו וחזר בבוקר להכין לנו ארוחת בוקר ולקחת אותנו בחזרה, זו הייתה חוויה בין הכיפיות ביותר שחווינו בהודו ואני ממליצה בחום.

3. פושקאר- עיירת אגם קדושה מאד להינדואיסטים (ולפיכך אסורים בה בתכלית בשר וביצים והפגנת חיבה ברבים), היא קטנה ומקסימה ומציעה בעיקר שפע של קניות ואוכל טעים. מבחינת מה לראות אז יש את האגם הגדול שאפשר להיכנס אל הגתות (יש שם הרבה מאד "כוהנים" שיבקשו תרומות מופקעות כדי לעשות לכן "פוג’ה" – טקס הודיה לאגם שבסופו יתנו לך צמיד חוט אדום, לשיקולכן אם בא לכן או לא). מעבר לזה- פושקר היא המקום היחידי בו נמצא מקדש לאל ברהמה והמקדש די נעים, יש מקדש נוסף המוקדש לאלה בראש ההר קצת מחוץ למרכז העיר שניתן לטפס אליו לפני השקיעה לתצפית. בפושקר ישנו גם גורדווארה, מקדש סיקי ואני ממליצה מאד להיכנס ולקבל הסבר על הדת והמנהגים.

פושקר עמוסה בגסט האוסים טובים ומוצלחים, הפופולאריים שבהם הם העין השלישית וקוואלה. אנחנו ישנו בעין השלישית, היה נקי, טעים ומסביר פנים עד מאד.

  ברחוב הראשי יש דוכן שסגדנו לו שנקרא sonu’s juice, הבן אדם אומן מוזלי ואסור לפסוח על פניו. בפושקר תמצאו כל דבר מאבני חן ועד בגדים, מצעים וחפצי נוי לבית. היא מקום שנעים להיות בו. 

4. בונדי- עיירת מבצר לא רחוקה מפושקר, המבצר יפהפיה והעיר קטנה ונעימה, אני לא זוכרת את שם הגסט האוס ששהינו בו, אבל היינו שם זמן קצר מאד.

5. ג’אייפור- "העיר הורודה" והכי ‘עירונית’ מבין כל הנ"ל. בירת אבני החן של הודו, יש בה שווקים ססגוניים שניתן למצוא בהם הכל, מצפה כוכבים עתיק, מבצר שנמצא לא רחוק ומיוחד ועיר עתיקה מעניינת. אני פחות התחברתי מכיוון שמראש הוזהרתי על ידי טיילים אחרים להישמר שם מפני כל מיני רודפי בצע ומטרידנים למיניהם ואף חשנו בכך, אבל יכול להיות שזה מכיוון שזה ה- state of mind שאיתו הגענו. פחות מעניינת לדעתי,בעיקר אם יש זמן קצר כל כך לטיול.

6. ביקאנר- לא היינו, אבל שמעתי המלצות מחבר’ה שהיו שם, האטרקציה המרכזית היא מקדש של חולדות… 🙂 זה נשמע נוראי אבל בהודו נורא הגיוני לי ללכת לחזות בדבר שכזה. 

אלה הן בגדול המלצותיי לאיזור, אם תשנו מתווה אז תכתבי בפורום ואולי אוכל לסייע עוד ובכל שאלה לגבי הכתוב לעיל תרגישי חופשי לפנות אליי- moran.aizic@gmail.com או דרך דף האוהדים השווה של אתר זה בפייסבוק

המלצה קטנטנה אחרונה- אם כבר מדריך טיולים (ספר) אז רק rough guide , כל המלצה שם בין אם זה לינה, אוכל  או מה לראות- בסלע. יש להם גם אתר אינטרנט שניתן לשאוב ממנו מידע איכותי ביותר.

שיהיה בכיף, תעשו חיים 🙂

מורן