Categories
ללא קטגוריה

אגרה – הודו

כתיבה: טל גטרייטמן
אגרה ((Agra היא יעד שמצוי ורצוי בכל מסלול קלאסי למטיילים בהודו. וזה בהחלט מוצדק. הקסם של אגרה טמון בעובדה שהיא אוצרת בתוכה את אחד משבעת פלאי תבל ושאר מזכרות מימים עתיקים ומסתוריים.
זהה את הפלא בתבל! אוצר באגרה. צילם: יוני ביק
רבים מהתיירים עוצרים באגרה במסעם ויש כאלה המגיעים במיוחד על מנת להבין על מה כל העולם מדבר כשהוא מדבר על אגרה. באגרה תמצאו את עצמכם חוזים בהתפעלות אל מול הסמל המדהים לזיכרון אהבה, הלא הוא הטאג' מאהל, הולכים לאיבוד במבצרים עתיקים או סתם נהנים מהשוק הצפוף והצבעוני.
אגרה הודו- מידע כללי
העיר אגרה היא חלק ממדינת אוטר פקאדש (Uttar Pradesh). אגרה גובלת במרחק של בערך 200 ק”מ מדלהי (Delhi). כמו כן, נחשבת אגרה לאחת מהערים המאוכלסות ביותר במדינה, או במילים אחרות צפופה ביותר וכמו כן, בגלל שזו עיר תעשייה ענפה ויש בה מפעלים לרוב, היא בין המזוהמות ביותר בהודו. בינתיים, המידע הזה אולי לא נשמע מושך אבל אל תבינו אותנו לא נכון. בעברה הרחוק הייתה אגרה אחת הערים המפוארות והחשובות בעת השלטון המוגולי (בין השנים 1526-1658 כאילו היה זה רק אתמול…) ושימשה כעיר הבירה של השליטים, דבר שניכר בעיר והשאיר באגרה מזכרות בצורת מבנים בעלי ארכיטקטורה מרתקת ומסתורית.
דווקא מפה לא נראה כ”כ צפוף. אגרה. צילום: איילת מורנו
באגרה מצויים בין האתרים הכי מעניינים ומרתקים שיש בהודו, מה שמושך אליהם כרבבות תיירים (הודים ומארצות אחרות) בשנה ומעבר לזה יש מה לעשות ולראות בה.
אגרה הודו- מזג אויר
מזג האוויר המומלץ ביותר הוא בימים שבין אוקטובר למרץ. תקופת המונסונים תמה, החום מעט יותר נסבל ומזג האוויר נהיה לנוח.
מזג האויר באגרה.
אגרה הודו- דרכי הגעה
כיום לעיר אגרה ניתן להגיע בעיקר ברכבת, מכמה יעדים מרכזים:
ורנסי (Varanasi) שבאוטר פראדש, ג’יאפור ((Jaipur שברג’אסטן (Rajasthan), הרידוואר ((Haridwar שבאוטרקהאנד (Uttarakhand) ועוד אפשרויות, תלוי בכם ומהיכן אתם מגיעים.
דלהי- יש אפילו רכבת  מהירה לאגרה  “Taj express” המביאה אתכם לאגרה תוך שעתיים. כמו כן, יש רכבות רגילות מדלהי לעיר אגרה, כשזמן הנסיעה בממוצע בין 4-5 שעות.
ישנם אוטובוסים מתחנות מרכזיות כמו ג’ייפור או דלהי.
וכמובן שבהודו, כמו בהודו, ניתן להגיע גם בג’יפ, דרך סוכנות נסיעות ולחלוק עם עוד כמה חברים.
מסע בעקבות אוצרות היסטוריים. אגרה. צילום:יוני ביק
מדלהי יוצאים טיולים מאורגנים בני יום לביקור בעיר אגרה- שימו לב ללו”ז שמציעים לכם.  בעבר כבר סיפרו כי בטיולים מאורגנים שכאלה עושים עצירה ארוכה ומיותרת בדרך במסעדה ובה חנות לתיירים במקום לתת כמה שיותר זמן לסיבוב בטאג’ מאהל ((Taj Mahal (עליו נפרט בהמשך).
אגרה הודו- אוכל ולינה
 בעיר אגרה מלונות רבים. טווח המחירים לא זול כמו שרובנו רגילים בגסטאהוסים, אך יחד עם זאת, יש את אזור המלונות והמסעדות שהעיקר שלהם הוא הנוף המשקיף על הטאג’ מאהל. אזור זה נקרא בשם המקורי: טאג’ גאנג’ (Taj Gang).
 
אגרה הודו- אטרקציות
את גולת הכותרת המפורסמת ביותר בעולם, הטאג’ מאהל, נשמור לסוף. אחרי הכול, זה הדובדבן שבקצפת ולצד זה באגרה יש דברים מעניינים לא פחות וגם להם שמור מקום של כבוד.
מבצר אגרה. המבצר האדום הקרוי לאל קילה (Lal Qila). מבצר גדול המוקף בחומות העשויות מאבני חול אדומות, מכאן הכינוי המבצר האדום. המבצר האדום נחשב גם הוא לאתר מורשת חשוב ושמור.
מישהו רוצה מחבואים? מבצר אגרה. צילום: איילת מורנו
לבניית המבצר קשור ג’אה חאן (מי שעומד מאחורי בניית הטאג’ מאהל) ובסוף ימיו הוא נכלא בו על ידי בנו, אך לפחות זכה לתצפית על הטאג’ מאהל, פרויקט חייו הגדול. לכן בעת ביקורכם תדעו שניתנת לכם נקודת תצפית נוספת על הטאג’ והזדמנות נוספת לנסות ולהרגיש את אותם ימים עתיקים.
הטאג’ הקטן. הידעתם שלפני הטאג’ מאהל נבנה הטאג’ הקטן המכונה גם בייבי טאג’  (Baby Taj) ? יש סבורים כי הטאג’ הקטן הוא ההשראה לבניית הטאג’ מאהל המפורסם. הטאג’ הקטן הוא למעשה קיברו של איטמד אוד-דאולה, שהיה היועץ המדיני מהחשובים של הקיסר ג’הנגיר ששלט באותה תקופה.
אם חשקה נפשכם בקניות של שטיחים, אבני חן, מזכרות ועבודות יד או אולי במופעי רחוב מוזרים או סתם סיבוב מלא צבע, אגרה מלאה בשווקים. אחד מהם הוא הקינארי באזאר (Kinari Bazaar). צפוף וסבוך אך בהמשכו יש דרך המובילה לכפר אומנים שעליו נפרט בדיוק עכשיו:
שילפגראם ((Shilpgram הוא כפר אומנים בו יש חנויות המציעות עבודות מיוחדות של אמנים שונים. באזור יש בתי קפה ובחודש פברואר מתקיים בכפר פסטיבל אוכל ואומנות. כך שאם במקרה ואתם שם שווה לתת קפיצה. בימים רגילים הכפר לא פתוח כל היום. השעות הן בין 10:00-22:00.
בין שווקים ומבצרים. צילום: יוני ביק
כיאה לתקופות מטורפות ומרתקות של שליטים מוגולים, באגרה ניתן למצוא אתרים מאותם ימים בנוסף לאלה שצוינו. כמו באחוזת הקבר סיקנדרה ((Sikandra של אכבר הגדול אחד  מהשליטים המוגוליים מהמפורסמים בהיסטוריה. על הדרך תוכלו לראות את ארמון באראדי   (Baradi Palace) ששוכן לצד האחוזה.
אגרה הודו- טאג’ מאהל
וכעת לדובדבן שבקצפת: הטאג’ מהאל. טרם פגשנו באדם שנשאר אדיש ולא פעור פה מהיצירה הנדירה הזו. גדולי הספקנים או כאלה שנסעו לשם, תחת לחץ, כי ההורים באו לבקר בהודו ודרשו לראות את הטאג’ אישרו: זה מדהים!
הטאג’ הוא מעבר למבנה יפהפה ונדיר הוא גם נחשב לקבר הגדול ביותר בעולם, שנבנה בשם האהבה. את הטאג’ מאהל תכנן (וכ20,000 אנשים בנו ומי יודע כמה נהרגו במהלך העבודה אבל נשמור על אופטימיות)
להתקרב ולהתרגש. הטאג’ מאהל. צילום: איילת מורנו
הקיסר שאה ג’אהאן בנה אותו לזכר אחת מנשותיו מומטאז, שמתה בלידת תינוקם. הכניסה לטאג’ מאהל מותנית בסכום של כ600-700 רופי, מה שבהחלט שווה את הביקור. הטאג’ מציג לא רק בנייה מוגולית מפוארת ומרתקת אלא גם גנים צורניים ומוקפדים בסגנון המוגולי. בתוספת של 5 רופי תוכלו להיכנס למוזיאון קטן שמציג כל מיני שרטוטים ואיורים של הטאג’ (האיורים המקוריים) בזמן תכנונו.
עוד תמונה ודי…נכון שהוא יפה כנרקיס? צילום: יוני ביק
מפאת זיהום האוויר הכבד, יש שמירה קפדנית בכל הנוגע לטאג’ מאהל (ממרחק מסוים אין אפשרות לכלי רכב מסוימים להגיע אליו מחשש לזיהום). לכן תאלצו להיות קשובים להוראות המקום (כמו ללכת יחפים בטאג’ או לעטוף את נעליכם בבד מיוחד שתקבלו בכדי שהסוליות עצמן לא ידרכו על רצפת השיש). השתדלו להיות סבלניים כלפי הסוחרים, מוכרי המזכרות ונהגי האוטו ריקשה שיקרבו אתכם לאזור הטאג’ (כפי שציינו יש הגבלה לקרבת כלי רכב).
אגרה- מחוץ למסלול
אגרה הודו- אזהרה
אל תתפתו לסוחרים שיציעו לכם את “עסקת חייכם”. בעיר אגרה, כמו בכל עיר מרכזית בהודו, יש סוחרים ערמומיים אשר יציעו לכם סכום כסף גדול שתקבלו עבור שליחת אבנים (מזויפות) “יקרות” לישראל על שמכם בכדי לעזור לסוחרים להימנע מתשלום של מס ייבוא. בדרך כלל הם מבקשים מכם את מס’ החשבון שלכם או פיקדון של סכום מסוים (שיוחזר לכם כביכול בנוסף לתשלום הגדול שהם מציעים) כביטחון שלא תברחו להם עם האבנים העלובות. הכול תרמית אחת גדולה שנועדה לנסות ולהוציא מכם כסף.
היו ערניים ואל תתפתו לעסקאות מפוקפקות בעיר אגרה ובכלל.
המלצות מטיילים
אגרה הודו- סיכום
רבבות תיירים לא טועים. אגרה היא עיר שבה שמורים אוצרות גדולים שנותנים למטייל ולו לרגע את היכולת לדמיין לעצמו את גודל ופאר ההיסטוריה שהייתה בימים ההם בזמן הזה בהודו. השימור ההיסטורי הזה הוא עדות לעוד נופח מעניין בהודו שבשלל צבעיה אוצרת בתוכה את נפלאות הארכיטקטורה הללו ואין ספק שמה שיש בעיר אגרה, נותן מענה לכל עין סקרנית שרוצה להתרגש ממראות מרהיבים בהם מבנה ישן ונדיר, שהפך לפלא עולם.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *