Categories
ללא קטגוריה

אומקרשוואר

אין מילה, משפט או תיאור מילולי מדויק מספיק כדי לתאר תחושה. בטוח שניסיתם פעם להבין או להעביר תחושה שהרגשתם בכל הווייתכם דרך מילים ופשוט- לא הצלחתם. כן, אל תדאגו זה קורה לכולם! הניסיון להסביר את התחושה הרוחנית שאופפת את המסע כולו בהודו, גם עבור מי שממש לא מגדיר את עצמו כאדם רוחני, נתקל לא פעם במפח נפש. כי יש משהו אחר, לא מוסבר ולא תמיד מובן עד הסוף. אומקרשוואר נכללת בסוג המקומות שיכולה לשחרר את אותה חוויה ולגרום לה להיראות על כל גווניה, לפעמים מצחיקה, לפעמים מרוממת ולפעמים סתם מוזרה.

אומקרשוואר- רקע:

כשמדברים על אומקרשוואר (Omkareshwar) בדרך כלל מתייחסים לאי קטן הנמצא בסמוך לעיירה אומקרשוואר. על האי שוכן כפר קטן ומתחם עם ארמון ומקדש עתיק. אומקרשוואר נמצאת במדינת מדיה פראדש – ממש באמצע תת היבשת ההודית. מדיה פראדש היא אחת מהמדינות הפחות מתויירות ולרוב לא מגיעים אליה, אלא אם מתכננים את הנסיעה במיוחד. אם זו הנסיעה השנייה או יותר להודו, ממש כדאי לכם לתכנן להגיע אליה, מדובר בצד האותנטי של הודו שפחות נגוע בתיירות, מקום מסקרן שמציעה חוויה מסוג אחר.

אומקרשוואר-  סקירה גיאוגרפית, מזג אויר ועונה מומלצת:

אומקרשוואר עצמה, המצויה בתחומי מדינת מדיה פראדש, שוכנת על צומת הנהרות המרכזיים הזורמים במדינה- נרמדה (narmada) וקאברי (kaveri). המיקום הגיאוגרפי של אומקרשוואר מזמין לשלב את הביקור בה בתוך מסע שלם במדינה שהיא למעשה קו התפר שבין הודו הצפונית לדרומית. מסביב ג’ונגלים ושמורות טבע ייחודיות בעולם, אומקרשוואר היא אי של רוחניות במלוא מובן המילה. מזג האוויר באזור אומקרשוואר מאופיין בטמפ’ נמוכות בחורף ודווקא חודש מאי הוא החם ביותר בשנה. העונה המומלצת לביקור באומקרשוואר, כמו ביתר מדיה פראדש היא בין ספטמבר ועד מרץ.

אומקרשוואר- על שום מה:

השם אומקרשוואר ניתן למקום בעקבות הצורה שיוצר מפגש הנהרות, המזכירה את המילה אום. אבל האמת שהכוונה הייתה לספר למה בעצם כדאי קצת להתאמץ ולהגיע אל אומקרשוואר. אז להפתעתכם, לא יהיו המון הפתעות- מדובר במקום צנוע אשר בעיקר משיקולי תיירות יש שהחליטו להעניק לו את השם “וראנסי הקטנה”, אבל למעשה המציאות די רחוקה מכך ולא בטוח שזה מעציב. כשתגיעו אל אוקרשוואר תמצאו כנראה יופי מסוג אחר שהתרגלתם לראות בהודו, כזה שטמון בפשטות הדברים, מבלי כל המניירות הצבעוניות התיירותיות. הסיורים בעיירה ובכפר אומקרשוואר עצמו די מוגבלים במה שיכולים להציע, אולם אם תבחרו לדוגמא להשתכן באחד האשראמים במשך ימי הביקור שלכם באומקרשוואר, ייתכן שתוכלו לחוות קסם שאחרת אולי הייתם מפספסים, ככה סתם במשך הטיול התרמליאי “הסטנדרטי”. האשראם שנמצא מצדו השני של הגשר של אומקרשוואר, מספק חוויה אותנטית שבה תקומו לקולות שירה ואם ממש תשקיעו ותתעוררו מוקדם, תוכלו לצפות בשוק הסמוך לאשרם- הקם לחיים ועל הדרך לפגוש את כל מגוון בע”ח שחלקם אשקרא הגיעו מהג’ונגלים באזור. אל תשכחו בכל זאת לעלות הכי גבוה שתוכלו לנקודת תצפית מספקת על אומקרשוואר- זה ייתן לכם הרבה אוויר.

אומקרשוואר- שירותי תיירות:

בסך הכל מדובר במקום קטן יחסית במדינה שגם ככה לא מאופיינת בתודעת תיירות גבוהה, לעומת זאת, תיירות הפנים של אומקרשוואר פורחת. מאמיני הדת ההינדית מגיעים לכאן על מנת להתפלל. כמו כן מצויים כמה אשראמים הפזורים בעיירה ואחד מרכזי שנמצא בכפר מעבר לגשר, בסמוך למתחם הארמון. התנאים במקום, כמו בכל האשראמים בסיסיים- אז נא לצפות בהתאם.

אומקרשוואר- דרכי הגעה

על מנת להגיע לעיירות ולכפרים שאינם מרכזיים במדיה פראדש, כמו אומקרשוואר יש לקחת בחשבון מסע ארוך שעלול לכלול מספר החלפות. העיר המרכזית הקרובה לעיירה אומקרשוואר היא אינדור, ממנה ניתן לנסוע ולחזור באמצעות אוטובוסים, מרחק של 77 ק”מ. כמו כן שדה התעופה הקרוב מצוי באינדור וניתן למצוא טיסות פנים לכל רחבי הודו. תחנת הרכבת הסמוכה לאומקרשוואר היא במרחק 12 ק”מ וניתן לנסוע ממנה ואליה ממגוון יעדים.

אומקרשוואר- סיכום

עבור מי שרוצה להרגיש על בשרו חוויה אותנטית וקצת פחות תיירותית של רוחניות, אומקרשוואר היא יעד מתאים עבורו. מקדשים, אשרמים, רגע של שקט או אם תרצו- הדרך החוצה משביל החומוס הישראלי, הם שמות נרדפים של אומקרשוואר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *