Categories
ללא קטגוריה

אנאפורנה

אנאפורנה, אחד השמות השגורים בפי מטיילים ישראלים בהודו ונפאל. רכס ההרים הנישא מעל הכפרים של מרכז נפאל משך אליו לאורך עשרות שנים מטיילים מכל מדינות העולם שחרשו את הדרך ברגליהם. מה השתנה בשנים האחרונות? הודו סי או איי אל מביאה לכם את המידע המלא על הטרק המפורסם בנפאל.

אנאפורנה – רקע

רכס הרי האנאפורנה (Annapurna) הוא רכס מרהיב של פסגות מהגבוהות בעולם, המהווה חלק  מרכס הרי ההימלאיה הנפאליים. לרגלי הרכס הנישא, מדרום, נמצאת פוקרה  (Pokhara)- עיירת תיירות ידועה שמהווה לרוב בסיס ליציאה לטיולים באזור האנאפורנה. מדובר באחד מאזורי התיירות העיקריים של נפאל ואולי אף הפופולארי שבהם. למרות שמטיילים רבים יוצאים לטרק באזור האנאפורנה מפוקרה, ניתן גם לצאת ישירות מהבירה קטמנדו.

אורכו של רכס אנאפורנה הוא 55 ק”מ, והפסגה הגבוהה ביותר ברכס (הנקראת אנאפורנה 1) מתנשאת לגובה של 8,091 מטרים (!), מה שממקם אותה כפסגה העשירית בעולם בגובהה. שמורת אנאפורנה נחשבת לאחד מאזורי הטרקים היפים בעולם ומסלול הטרק נחשב ייחודי מבין שאר המסלולים בנפאל. הסיבה לכך היא מיקומו של הרכס. בעוד הגבול בין טיבט ונפאל רץ לאורך קו פרשת המים (כלומר, מתבסס על ראשי הרכסים בעיקר), רכס האנאפורנה נמצא כולו בתוך שטחה של נפאל- מה שמאפשר למטיילים להקיף את הרכס כולו ולעבור דרך רצועות אקלימיות שונות שמאופיינות בנופים מגוונים: יערות סוב-טרופיים שהופכים עם העלייה בגובה לחבל ארץ אלפיני, מעוטר קרחונים, ובהמשך נוף צחיח (צל גשם). בהתאם, גם מגוון הצמחייה ובעלי החיים גדול במיוחד. אזור מוסטנג (Mustang) הגובל בטיבט, הוא אזור ייחודי עם נוף מדברי וצחיח, המזכיר את הנוף בטיבט.

יציאה לטרק באזורים מעל גובה של 3000 מטרים חושפת את המטיילים לסיכון לחלות במחלת גבהים, מחלה מסוכנת שתסמיניה קלים לזיהוי והיא ניתנת למניעה.

רכס האנאפורנה מעל עמק פוקרה. צילום: דותן ננר

אנאפורנה – אוכלוסייה מקומית

האוכלוסייה בשמורת האנאפורנה, מונה אלפי בני אדם אשר חיים בכפרים לכל אורך הרכס. פרנסתם העיקרית היא תיירות בנוסף לחקלאות וכריתת עצים לבנייה ולהסקה. המקומיים באזור האנאפורנה מסבירי פנים ורובם מבינים אנגלית (בעיקר בזכות האופי התיירותי של האזור). בכל נקודה בה תעצרו, תפגשו ילדים מקסימים שישמחו להצטלם אתכם תמורת ממתק או עט- תופעה שניתן להתווכח עליה אם היא חיובית או שלילית, אבל אולי תרצו להכין תשורות קטנות מבעוד מועד. ברכס אנאפורנה אין כבישים, ותוכלו לראות לאורך כל הדרך את המקומיים סוחבים הכל על הגב – החל מסחורה חקלאית ועד ספות- באמצעות מנשא התלוי מרצועה שמקיפה את המצח.

חלוקת התירס המשפחתית. צילום: נעמה בן אבו

אנאפורנה – דרכי הגעה

אפשר להגיע ישירות מקטמנדו לבסיסאהאר- נקודת ההתחלה של הטרק, אך הרוב הגדול מתחיל את הטרק מאזור פוקרה, נגד כיוון השעון. מעטים מתחילים בכיוון ההפוך (התחלה בג’ומסום). הדרך המקובלת היא להגיע מפוקרה באוטובוס מקומי לנקודת תחילת הטרק- הכפר בסיסאהאר (Beshishar) שנמצא כארבע שעות נסיעה ממנה. מבסיסאהאר לתחנה הבאה הידועה בשמה המשעשע “בולבולה” (Bulbule) ניתן לקחת אוטובוס מקומי או ג’יפ שמקצרים משמעותית את הדרך,  אבל אפשר גם ללכת לשם ברגל. המגיעים בכיוון ההפוך יתחילו לרוב את הטרק בג’ומסום, לשם ניתן להגיע בטיסה מפוקרה.

הקטעים הנוספים בדרך שבהם ניתן לקחת ג’יפ או אוטובוס מקומי:

כיום כבר ניתן להגיע בג’יפ או אופנוע עד מאנאנג (Manangולהתחיל את ההליכה ממנה, או לרדת חזרה לכיוון בסיסאהאר ברגל.

ממוקטינט (Muktinath) שנמצאת ממערב לפאס, אל ג’ומסום (או בכיוון ההפוך) ניתן לקחת ג’יפ, אך כדי להגיע לנקודת היציאה שלו צריך ללכת כ-40 דקות.

מג’ומסום לגאזה (Gasa) אפשר לקחת ג’יפ או אוטובוס מקומי, במחיר של כ- 750 רופי.

מגאזה לטטופאני (Tatopani) ניתן לקחת ג’יפ או אוטובוס מקומי במחיר של כ- 200 רופי.

מטטופאני לבני (Beni) ניתן לקחת ג’יפ או אוטובוס מקומי במחיר של כ- 350 רופי.

מבני לפוקרה ניתן לקחת אוטובוס תיירים במחיר של כ- 200 רופי.

ייתכנו הרבה שינויים באוטובוסים אלו בשל תנאי הדרך, ועל כן תמיד חשוב להתעדכן אצל סוכני הנסיעות המקומיים באשר לשעות האוטובוסים והמחירים.

jCawj32Z7YJQX_e

האגם הקפוא במאנאנג. צילום: נטע ארזי

אנאפורנה – טרקים ונקודות ציון

בתחומי שמורת אנאפורנה תוכלו למצוא מספר טרקים, אשר חלקם פופולאריים מאד. המוכרים שבהם:

טרק אראונד אנאפורנה  (Around Annapurna)– סובב אנאפורנה. הטרק מקיף את רכס אנאפורנה ויאפשר לכם לראות את כל מגוון הנופים- מהרי טיבט ועד עמק הקאלי גנדקי. אורכו של הטרק כ-260 קילומטרים, ושיאו במעבר ההרים ת’ורונג-לה (Thoroung la pass), שם נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר של הטרק, 5,416 מטרים. טרק אראונד אנאפורנה הוא מסלול מעגלי, הנמשך 14 יום בממוצע ויכול להגיע עד 21 יום. תחילת הטרק בבסי סהר (Besishahar) אך בשנים האחרונות נסללו דרכים חדשות שמאפשרות גישה קלה אל עומק המסלול וניתן להתקדם לכפרים הבאים עם ג’יפ או אופנוע. המשמעות היא קיצור משמעותי של אורך הטרק מחד, וצורך בימי הסתגלות ומנוחה בהגעה לגובה 3500 מטרים מאידך. אוטובוס או ג’יפ יכול כיום לקחת מטיילים עד פיסאנג (Pisang) או מאנאנג (Manang, 3500 מטר). ניתן גם להגיע על גבי סוסים עד הפאס וחזרה למאנאנג, מה שמאפשר גם לאנשים המתקשים בהליכה להגיע לנקודה מתקדמת בטרק, להנות מהטבע והנופים ולחזור באותה דרך. גם מסוף הטרק אפשר ‘לגלח’ כמה ימים ולסיים במוקטינת’ (Muktinath, 3700 מטרים) או ג’ומסום, משם כבר יש תחבורה וגישה לג’יפים (עם תלות במזג אויר).

הטרק ידידותי מאוד ומתאים גם למשפחות ומבוגרים בזכות הנגישות והתנאים הנוחים: כמעט כל שעתיים הליכה ישנו כפר ואפשר בקלות לקבוע קצב הליכה בהתאם לכושר האישי שלכם ולהתקדם או לעצור לפי ההרגשה. בכל כפר תמצאו מספר גסט האוסים, כשבכל גסט האוס יש מסעדה ומקלחת (לעיתים בחדר ולעיתים משותפת). ישנם כפרים שרצוי לבלות בהם יותר מלילה אחד כמו מנאנג – שם הגובה נעשה משמעותי ועשוי להשפיע עליכם , כך שרצוי להישאר לפחות עוד לילה על מנת להתרגל לגובה לפני שממשיכים במסלול. במנאנג תוכלו גם לעשות טיול יומי לאגם הקפוא, להנות מסטייק יאק משובח, או מקפה ומאפה טרי (המאפיות נמצאות במנאנג בכל פינה), ואף לצפות בסרט לפי בחירתכם בקולנוע מאולתר. את טרק האנאפורנה ניתן לחבר עם טרקים אחרים באזור כמו ה-ABC– אנאפורנה בייס קמפ, וטרק הפון היל, עליהם תוכלו לקרוא בהמשך.

IMG_0882 2

החוף המקומי בכפר TAL – טרק אראונד אנאפורנה. צילום: נעמה בן אבו

טרק אנאפורנה בייס קמפ Annapurna Base Camp – ABC)  או (Annapurna Sanctuary – זהו טרק אשר מתחיל בפדי ( ( Phedi שלמרגלות רכס אנאפורנה וממשיך עד למרגלות פסגת האנאפורנה – שגובהה המקסימלי הוא 4,130 מטרים. המסלול הלוך וחזור נמשך שמונה ימים, ובניגוד למחשבה המקובלת שטרק קצר יותר משמע טרק קל יותר- מדובר במסלול קשה משמעותית מטרק האראונד אנאפורנה.

 טרק ג’ומסום – (Jomsom Trek) למעשה טרק זה הינו חלק מטרק אראונד אנאפורנה. זהו החלק האחרון של הטרק, ובסופו נמצא הכפר ‘טטופאני’ (Tatopani), בו ישנם מעיינות חמים. יש הבוחרים לטוס מפוקרה לג’ומסום ולהתחיל את הטרק בכיוון ההפוך, אז מגיעים עד מוקטינת’ (Muktinath, 3700 מטרים)- אתר עלייה לרגל. לא מומלץ לעשות את הטרק סובב אנאפורנה מכיוון זה מכיוון שהפרשי הגבהים חריפים מידי ולא מספיקים להסתגלות.

טרק פון היל (Poon hill )- זהו טרק קצר יחסית, 3 עד 5 ימים. המסלול עולה מפוקרה לכיוון אנאפורנה בייס קמפ, ומגיע למעיינות החמים בג’ינו דאדא (Ginu Dada), משם מטפסים אל רכס הפון היל. כמו שאמרנו קודם, יותר קצר לא בהכרח יותר קל, ואומרים שהפון היל קשה יותר מה-ABC– זהו טיפוס ארוך וקשה יחסית כיוון שמדובר בהרבה מאוד מדרגות (ובניגוד לארץ, למדרגות בנפאל אין תקן ואחידות!). גולת הכותרת היא שבסופו מגיעים לנקודת תצפית מרהיבה על פסגות האנאפורנה והרים נוספים. מומלץ להגיע בזריחה, יש האומרים שזו חוויה בלתי נשכחת. בהמשך עוברים במעיינות החמים בטטופאני, ובבאני (Bani) – משם יש אוטובוס חזרה לפוקרה (כחמש שעות נסיעה).

אגם טיליצ’ו Tilicho lake)) – על מנת להגיע אליו, יש לסטות ממסלול הטרק אראונד אנאפורנה מהכפר מנאנג. ההליכה נמשכת יומיים עד שלושה ובה מגיעים לאגם טיליצ’ו, שגובהו 4,949 מטרים והוא נחשב לאחד מן האגמים הגבוהים ביותר בעולם. האגם הוא תוצר מי הפשרת קרחונים באזור, ועל כן המים בו קפואים למדי. האגם נמצא באזור שהנגישות בו קשה, ובעונות מסוימות, שאינן מתאימות לתיירות, ההגעה אליו אף מסוכנת.

מעבר לטרקים המופלאים שבאזור אנאפורנה , לאורכו של הרכס נמצא גם נהר קאלי גנדקי (Kali Gandaki) . בנהר זה מתקיים הרפטינג האתגרי ביותר בנפאל (רפיד 4 עד 5+ , תלוי בעונה). טיולי הראפטינג בקאלי גנדקי מתחילים בפוקרה (ניתן לצאת גם דרך סוכנויות בקטמנדו, אשר יסיעו אתכם לפוקרה). אורכו של השיט כ-72 ק”מ והוא נמשך כשלושה ימים. מדובר בחוויה מדהימה ובכל ערב חונים וישנים בקמפינג אחר בהם נחשפים לאוכלוסייה מקומית המתגוררת באזור.

jwDqM1u6KRZA4
שלג במוסטאנג. צילום: נטע ארזי

אנאפורנה – מבוגרים

כאמור הדרכים החדשות שנסללו באזור האנאפורנה מאפשרות גם למבוגרים להנות מהרכס מקרוב. היופי בטרק האנאפורנה הוא לא בהכרח הפאס- המעבר הגבוה- שמהווה אתגר פיזי בעיקר, אלא הדרך עצמה, כך שגם הליכה עד מאנאנג (בערך 3500 מטרים) בהחלט מספקת. מי שבכושר טוב יחסית יוכל לעשות ‘הלוך-חזור’ למאנאנג וניתן גם לעלות עד מאנאנג בג’יפ ולרדת חזרה ברגל. אפשרות נוספת היא טיסה לשדה התעופה Humde (בערך 2 טיסות בשבוע), הנמצא בין פיאסנג למאנאנג, מרחק 3-6 שעות הליכה ממאנאנג.

להולכים ישנה אפשרות ללינה בפיסאנג העליונה (Upper Pisang) שנמצאת בגובה כ3300 גובה, לעומת פיסאנג התחתונה בגובה 2800. היתרון הוא בהתסגלות. גם אם מרגישים לא טוב בפיסאנג העליונה, ניתן בקלות ממש לרדת לכפר התחתון ולישון שם.

אנאפורנה – הכנות

טרק אנאפורנה שייך לסוג ה-Tea House Trekking , כזה שבכל כפר יחכו לכם גסטהאוסים עם מסעדות, מקלחות ושירותים, מה שמקל מאוד על ההתארגנות לטרק. בכל גסטהאוס תוכלו למלא מי שתייה נקיים מן הברז, אלו מי מעיינות. ליתר ביטחון אתם יכולים להצטייד בטבליות לטיהור מים (המכילות כלור או יוד).  יש יחס ישיר בין העליה בגובה לעלייה במחירים: לינה, אוכל ושתייה יעלו יותר ככל שתתקדמו במסלול כך שאם תרצו חטיפים ונשנושים מסויימים תצטרכו להצטייד לפני הטרק.

לא לשכוח קרם שיזוף ומשקפי שמש- הקרינה החזקה בגובה שורפת גם מבעד לעננים ובמקרים מסויימים ניתן לסבול מעיוורון שלגים!

נעליים טובות ותרמיל טוב (למי שמתכנן לשאת את הציוד על גבו ולא לשכור את שירותיו של פורטר) כדאי להביא מהארץ. מומלץ להביא סנדלים, גם כדי לאורר את הרגליים בערב וגם למקרה של שפשופים. כדאי גם להצטייד בשתי זוגות של כפפות סגורות, למקרה שזוג אחד נרטב. את כל שאר הציוד תוכלו לקנות או לשכור כאן במחירים טובים.

מעבר לכך, חשוב להצטייד באישור יציאה לטרק – פרמיט. כל יציאה לטרק בנפאל מחייבת פרמיט, אותו תידרשו להציג בנקודות שונות בטרק. ללא הפרמיט תיאלצו לשלם קנס כספי גבוה. את הפרמיט יש להוציא בפוקרה. במשרדי נסיעות יסבירו לכם היכן וכמה זה עולה. באזור פוקרה העלות היא כ- 2000 רופי. אם אתם יוצאים לטרק דרך סוכנות כלשהי – הסוכנות עצמה כבר תטפל בנושא הפרמיט אך קרוב לוודאי שתגבה על כך עמלת טיפול כלשהי.

סוגיה נוספת הנפוצה ביציאה לטרקים בנפאל ובעיקר טרקים ארוכים כמו סובב אנאפורנה היא האם לקחת פורטר. הפורטר הוא סבל מקומי אשר מכיר היטב את מסלול הטרק. הוא סוחב על גבו את הציוד שלכם ומייעץ לכם לגבי המסלול, היכן לישון כל לילה, איפה כדאי לאכול, כמה שעות ללכת כל יום ועוד. אין ספק שזה מקל על החיים בטרק – אך העניין לשיקולכם. עלות הפורטר היא לפי מספר הימים שיצאתם לטרק. כדאי מאוד להיות אדיבים אליו במהלך הטיול ולהשאיר לו טיפ נדיב בסוף – זוהי הפרנסה שלהם. מעבר לכך הפורטר יכול להיות חברה נחמדה, ולספר לכם כל מה שתרצו לדעת על נפאל, במידה והאנגלית שלו אכן מאפשרת זאת. בסוכנויות הנסיעות ישנם ספרים שלמים עם המלצות מטיילים על פורטרים, המכילות תמונות ושאר סיפורי אהבה.

בסוכנות הנסיעות תוכלו גם לקבל מפה של טרק אראונד אנאפורנה, ובה כל נקודות הציון החשובות בטרק. גם שם תקבלו הסבר מפורט איפה כדאי לישון בכל לילה, על פי מספר הימים שתרצו לטייל. מספר הימים המינימאלי המומלץ לטרק הוא בדרך כלל עשרה ימים.

דבר נוסף – אם הגעתם לבד לפוקרה ולא מצאתם שותף לטרק, אפשר ורצוי לתלות מודעה בסוכנויות, בעיקר בסוכנויות סוויסה או גולן, דרכן הרבה מהישראלים יוצאים לטרק.

גסטהאוס בדרך. צילום: נטע ארזי

אנאפורנה – המלצות מטיילים

אליקים בן חקון, יצא לאנאפורנה פעמיים, ממליץ לא לותר על תחילת הטרק, שנסלל ונמצא תחת עבודות פיתוח, כיוון שמפסידים את ההליכה לטל (Tal)- “חבל, כי גם אחרי שעתיים הליכה הדרך סבבה”.

אנאפורנה – סיכום

אנאפורנה נחשב לאחד מאזורי הטרקים היפים בעולם, אם לא היפה שבהם. אם הגעתם לנפאל – יהיה חבל מאוד לוותר על אחד מן הטרקים בשמורת אנאפורנה. אל תחששו מהקושי של הטרק  אוכלוסיות בכל הגילאים מגיעות לטרק אראונד אנאפורנה, שהינו סימפטי למדי בשל הזמינות של הגסטהאוסים ובתי התה הזמינים והמזמינים לאורך כל הדרך. כמו כן תוכלו להחליט בעצמכם כמה שעות תלכו בכל יום, תלוי במידת הזמן העומד לרשותכם. וכמובן, אל תשכחו להצטייד במצלמה. הנופים, החי והצומח, וגם האוכלוסייה המקומית לא יפסיקו להדהים אתכם.

יש לכם עוד משהו לספר על המקום? כתבו לנו בתגובות.

הטיפים הטובים יכנסו למאמר, ויזכו את הכותבים בקרדיט.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *