Categories
ללא קטגוריה

אנדרה פראדש

אנדרה פראדש- רקע

אנדרה פראדש הינה מדינה בדרום מזרח הודו, אשר שוכנת לחופה המזרחי של המדינה. זוהי אחת המדינות הגדולות ביותר בהודו, הרביעית בגודלה מבחינת השטח והחמישית בגודל אוכלוסייתה- היא מונה 75 מיליון תושבים. בירתה של אנדרה פראדש היא העיר היידראבד (Hyderabad), שהינה עיר גדולה ומודרנית. יש לציין שבשל גודלה העצום של המדינה, ומיעוט האתרים אשר היא מציעה למבקרים תיירים רבים נוטים לוותר על ביקור במדינת אנדרה פראדש. עם זאת, למדינת אנדרה פראדש יש את הייחוד שלה, נמצאים בה אזורים שבטיים נידחים ואתרים בודהיסטים עתיקים מעניינים. במדינה נמצאים אתרי צליינות מן הגדולים והחשובים בהודו, אשר מושכים אליהם עולים רבים לרגל.

אנדרה פראדש- ערים מרכזיות

היידראבד (Hyderabad) היא בירתה של אנדרה פראדש.אוכלוסייתהשל היידראבד מורכבת מהינדים וממוסלמים, ואפשר להתרשם מאופייה המוסלמי מתוך המונומנטים הגדולים שנמצאים בה, ונבנו בתקופתה של אימפריית ויג’איאנאגאר האדירה. היידראבד הינה עיר גדולה וסואנת, ייתכן שצריך להתרגל אליה על מנת ליהנות ממנה. העיר נחלקת למעשה לשניים: להיידראבד ולסקונדארבד (Skundarbad), אשר ביניהם מפריד מאגר המים חוסיין. בעיר נמצא גם איזור הייטק גדול אשר זיכה את העיר בכינוי המשעשע-‘סייבראבאד’. האזור, הנקרא Hitec city  הינו איזור תעשיית הייטק מתפתח, ומבקרים לא יכולים להיכנס אליו ללא סיבה מוצדקת- אך ניתן להתרשם מן המגדלים העצומים שבו. אפשר להשקיף על המקום מן הגבעה שבשילפאראמאם (Shilparamam)- כפר האומנויות הסמוך.

בעיר ישנם מספר אתרים ידועים אשר תוכלו לבקר בהם: מבצר גולקונדה (Golconda Fort) הניצב על גבעה בפרברי היידראבד. המבצר המדובר נבנה על ידי סולטן קולי קוטאב שאח, פרסי ממוצא טורקמני שהיה למושל המקום, והקים שושלת מלוכה באמצע של המאה ה-14. איזור היידראבד היה ביתם של היהלומים הגדולים בעולם, והמוגולים אשר חמדו את היהלומים צרו על העיר במשך שמונה חודשים שלמים. כך נבנה המבצר. על מנת לסייר במבצר, משלמים דמי כניסה של 100 רופי. הסיור במבצר עובר בנקודות נוף ומבנים חשובים, כמו המסגד העתיק (מסגד איברהים), בית הכלא והאוצר, היכל ההתכנסות ומקדש הסלע הצבעוני אשר מוקדש לקאלי. בהיכל ההתכנסות אפשר לשבת, ולקנות שתייה ונשנושים למיניהם. מגג ההיכל ישנה תצפית מעניינת על העיר, ומדרגות היורדות למאגרי המים, ולארמון ראני (Rani Mahal) אשר מתקיימות בו תצוגות קוליות- בהינדית ובאנגלית. כניסה למופע עולה 50 רופי למבוגר.

מבצר גולקונדה- מתוך אתר התיירות של אנדרה פראדש

מסגד מכה (Mecca Masjid) זהו אחד מן המקדשים המוסלמים הגדולים בעולם (לא סתם קיבל את השם מכה). ניתן להיכנס אליו רק אם אתה מוסלמי, אבל בהחלט ניתן להתרשם ממנו מבחוץ. המסגד קיבל את השם בזכות אדמה שהובאה ממכה, וחלק ושובצה בחלק מלבני המסגד. העמודים והמשקופים במסגד עשויים סלעי גרניט ענקיים אשר חרוטים עליהם פסוקים מן הקוראן. בהחלט מחזה מרשים בנוף ההודי. פסל בודהה באגם חוסיין (Buddha statue) הינו פסל אבן ענק הנמצא על אי בקצה הדרומי של אגם חוסיין. הוא מפריד בין חלקי העיר סקונדארבד והיידראבד, שהינה בעלת אוריינטציה מוסלמית. ניתן להגיע לפסל על ידי שיט מלומביני פארק (Lumbini park) שבקצה הדרומי של אגם חוסיין. צ’אר מינר (Char Minarהינו מונומנט מוסלמי שהפך לסמל ידוע בעיר. בתוך המונומנט ארבעה (צ’אר) מגדלים שבראשם צריחים (מינאר) וארבע קשתות. ממרומי כל צריח אפשר להשקיף על העיר.

הצ’אר מינאר המפואר. מתוך אתר התיירות של אנדרה פראדש

וורנגל (Warangal) הינה עיר מקדשים, המתאימה למי שמתעניין בהתפתחות של המקדשים בהודו. בעיר נמצא מקדש אלף העמודים (Thusand Pillared Temple) אשר בו עמודים מגולפים משוחזרים, ובמרכזו עומד פסל נאדי, שהוא השור של האל הידוע שיווה. מקדש מעניין נוסף הוא מקדש בהאדרקאלי (Bhardakali temple) בו ישנו פסל של האלה קאלי בעלת שמונה ידיים, אשר כל אחת מהן אוחזת בכלי נשק. עוד בעיר- שוק כותנה ושוק צמר, שרידים של מבצר ענק הסמוכים לשווקים, מקדש ראמפה (Ramappa temple) הנמצא 60 ק”מ מהעיר ומציג אדריכלות מרהיבה.

וויג’איאוואדה (Vijayawada) הינה עיר סואנת השוכנת בשפכו של נהר קרישנה ומהווה מרכז מסחרי חשוב במדינת אנדרה פראדש. בעיר ישנן תעלות מים וסימן ההיכר שלה הוא מקדשי המערה העתיקים שבה. המקדשים נמצאים סמוך לעיר, כ-8 ק”מ ממנה, באונדאבאלי (Undavalli caves).

וישקאפאטנאם (Visakhapatnam) הינה עיר חוף, בה נמצא גם נמל ומרכז מסחרי גדול. בעיר ישנם חופי רחצה נחמדים, וכן נמצאת בה המספנה הגדולה בהודו, בה ניתן לבקר. בנוסף, בעיר ישנן נקודות תצפית מרהיבות, ומקדשים שונים, ביניהם מקדש האל וישנו.

אנדרה פראדש- אתרים בולטים

עמק אראקו ומערות בורה (Araku Valley & Borra caves)- עמק ירוק אשר תושביו הם אוכלוסייה שבטית מבודדת ומסקרנת. אראקו הינו אחד מאתרי התיירות החשובים במדינת אנדרה פראדש. יש בו הרבה גנים ציוריים, עמקים, נחלי מים ומפלים. בדרך לעמק תוכלו לעצור במערות בורה- מערות נטיפים בנות מיליון שנה.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *