Categories
ללא קטגוריה

אפקט הפרפר

כשפרפר מכה בכנפיו בקצה אחד של העולם, הוא יוצר אדווה קטנה שעשויה להפוך לצונאמי אימתני. לפני כשנה הדרדר אוטובוס אל תהום בנפאל. בין עשרות האנשים שהיו על האוטובוס, הייתה גם מטיילת ישראלית בת 21 שמצאה את מותה. צוואתה הלא כתובה יצרה נחשול אדיר של אהבה, טוב ואהבת חינם. 

זהו סיפורה המרגש של עומר שמש

עומר נהגה להאיר כל חדר שהיא נכנסה אליו. מצויידת בשיער זהב וחיוך כובש, היא הפיחה חיות ואור בכל מקום אליו הגיעה- גם מותה לא הפסיק את השרשרת הזו. 

זהו אינו סיפור שכול טיפוסי. כן, עומר נהרגה בתאונת דרכים בנפאל. כן, עומר השאירה משפחה כואבת שמתגעגעת אליה בלי קץ. כן, מותה של עומר יצר חור. אך במהרה הגיעו הפרפרים של עומר והפיחו תקווה, אושר ואין קץ של מעשים טובים בכל מקום בעולם. למעשה, זהו אינו סיפור שכול בכלל, זהו סיפור של צמיחה ויופי.

"גילינו שהמעשה הקטן, זה שלא רואים אותו, שלא כותבים עליו, הוא זה שנוגע באנשים, שנותן להם להרגיש שהם לא לבד ושאפשר להסתובב בעולם הזה בנעלי בית", אומרת איילת, אמה של עומר, בהתרגשות. "היה למשל את הסיפור על הבחורה שישבה לידה במטוס וקיבלה מעומר את זוג המכנסיים היחיד שהיה לה בתרמיל ואת הסיפור על התינוק הנפאלי שבכה ועומר לא המשיכה ללכת עד שכיסתה אותו ודאגה לו".

לאט לאט, כמו פטריות אחרי הגשם, התחילו לעוף הפרפרים של עומר. לעומר היה קעקוע של פרפר על הגב ולידו המשפט "Butterflies are forever". כשנפוצה הידיעה על מותה, התחילו להגיע למשפחה תמונות של פרפרים שצויירו על ידי מטיילים בכל רחבי העולם. אפקט טוב לבה של עומר יצר את אפקט הפרפר וככה גם נוצר מיזם ההנצחה על חייה: 'הפרפרים של עומר'. 

איילת מספרת כי נשברה לחתיכות קטנטנות כשנודע לה שעומר נהרגה. אך במקביל לעצב והכאב קרתה תופעה מעניינת. היופי העצום של עומר פרץ החוצה דרך סיפוריהם של אנשים שהיא נגעה בחייהם. 

 "עמדנו משתאים לנוכח ההיקף והבנו שמשהו בעומר מדבר ללב של אלפי אנשים ומניע אותם לעשות מעשה" אומרת איילת "לנו רק נותר לעודד את המעשה הטוב הזה להיות מעשה של נתינה בשפה של עומר בהשראת אפקט הפרפר וכך נולד הצמיד האדום"

כמה שמש בעומר אחת! צילום: "הפרפרים של עומר" 

אז ככה זה עובד:

על בסיס תעביר את זה הלאה. כל מי שרוצה להיות חלק מהמיזם מזמין צמיד בדף הפייסבוק של 'הפרפרים של עומר' (אפשר להזמין גם כמות גדולה לקבוצות). מקבלים אותם ללא עלות בדואר ועונדים אותם על היד. בפעם הבאה שעושים משהו טוב עבור מישהו אחר, מעבירים לו את הצמיד ואומרים "עכשיו תורך". ככה יוצרים רשת של אנשים ומעשים טובים קטנים. משהו שגורם לאנשים להרים את הראש, לפקוח עיניים ולעשות משהו טוב. זה לא צריך פרוייקט ענק אלא משהו סמלי ויומיומי. הצמיד הוא תזכורת לכך שאנחנו חלק ממעגל- פעם נותנים ופעם מקבלים.

 

"דרך פשוטה וטבעית להראות לאנשים שהיא רואה אותם". צילום: הפרפרים של עומר

 

"אנחנו חולמים שזו תהייה השפה השגורה בפי כולנו. פשוטה ומקרבת. אנחנו חולמים לשבור מעגלים בין נותנים למקבלים. כל צמיד אדום על היד- בשבילנו זה עוד קצת עומר. בשביל העולם זה עוד אדם שלא יהיה לבד."

איילת מספרת שבהתחלה הזמינה כ-5000 צמידים. למה שקרה תוך מספר ימים היה קשה להאמין. הצמידים הוזמנו בקצב מסחרר והיא גייסה את כל חבריה ומשפחתה של עומר כדי להשתלט על הביקוש העצום. אך זה נתן לה דחיפה קדימה. היא הזמינה עוד ועוד צמידים וגם הם אזלו.  

כיום הפרוייקט עושה הדים ברחבי הארץ. קבוצות נוער רבות עוברות ומעבירות פעילויות בנושא ואפילו כמה בתי ספר ברחבי הארץ הכניסו את הפרוייקט לתכנית הלימודים שלהם. איילת לא יכולה להיות יותר מרוצה. שומעים בקולה את ההתלהבות ואת חדוות העשייה.

אתם גם יכולים לתרום ולהיות חלק מהפרוייקט! עקב ההצלחה הרבה של 'הפרפרים של עומר' המשפחה לא מצליחה לעמוד בעלות ייצור הצמידים והפניות ממשיכות להגיע. הם פתחו עמוד גיוס כספים בהדסטארט ומחכים לכל תרומה, קטנה כגדולה. אם הסיפור נגע ללבכם, תנו פה קליק ועזרו להם להמשיך את העשייה.

בואו נהיה חלק ממעגל מדהים של נתינה ואהבהת חינם, כי זה משהו שחסר לעולם שלנו. 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *