Categories
ללא קטגוריה

ביהאר

ביהאר (Biahar) היא המדינה ה-13 בגודלה מבחינת שטח בהודו, וה-3 בגודלה מבחינת אוכלוסייה. כמו כן ביהאר היא המדינה הנחשבת לענייה ביותר בהודו עם תל"ג חודשי של כ-94$ לנפש (הממוצע בהודו הוא 225$). ביהאר שוכנת בצפון מזרח הודו וגובלת באוטר פראדש במערב, נפאל בצפון, מערב בנגל במזרח וג'הרקאנד בדרום. ביהאר נחלקת לשני חלקים על ידי נהר הגנגס החוצה אותה ממערב למזרח.

ביהאר (צבע ירוק), נמצאת בצפון מזרח הודו.

ביהאר רקע:

משמעות השם ביהאר בהינדית היא מנזר, והמדינה זכתה לשם זה כיוון שהיא קדושה לבודהיסטים, להינדים ולסיקים, ולכן נציגי דתות אלו ואחרות הקימו ברחבי ביהאר מקדשים ומנזרים רבים, החל מימי קדם. בירת ביהאר, פטנה (Patna), היא אחת מהערים הכי עתיקות שנשארו מיושבות ברציפות. מדינת ביהאר המודרנית נוסדה בשנת 2012 ובנובמבר 2000 חולקה לשתי מדינות שונות- ביהאר וג’הרקאנד. האימפריה המאורית צמחה במדינת ביהאר, כמו גם הבודהיזם. מאז 1970 ביהאר נחשבת לאחת מהמדינות הכי נחשלות בהודו, ולמרות מאמצים שנעשו בזמן האחרון מצד הממשלה לתקן זאת, מצבה הכלכלי של המדינה נשאר גרוע, למרות שישנה צמיחה קטנה. מבחינת מזג אוויר ואקלים, ביהאר דומה לשאר המדינות בסביבתה- מסוף מרץ עד תחילת יוני זה קיץ חם, לאחר מכן עד סוף ספטמבר זוהי עונת המונסונים, ומאזור נובמבר עד פברואר תזכו ללילות קרירים וימים שמשיים, וזוהי גם העונה המומלצת לביקור במדינה.

ביהאר ערים מרכזיות:

פטנה (Patna)- זהו שמו של המחוז וגם שמה של עיר הבירה של מדינת ביהאר, ואחת מהערים המיושבות ברציפות העתיקות ביותר בעולם (נוסדה באזור 490 לפנה”ס). העיר קדושה לבודהיסטים, להינדים ולסיקים, ולפי המסורת בודהה חווה בה את ההארה שלו. כיום פטנה שוכנת על הגדה הדרומית של הגנגס ומהווה את המרכז המסחרי, החינוכי והרפואי של ביהאר, כמו כן היא תחנת מעבר חשובה לחוצים את הודו ולאלו הרוצים להגיע לנפאל דרך היבשה. העיר שוכנת בין דלהי לכולכתה, ולפיכך נהנית מתדירות גבוהה של רכבות המגיעות אל העיר ויוצאות ממנה. בזכות עברה העשיר תוכלו למצוא בעיר מגוון של מבנים עתיקים שנבנו על ידי הבריטים והמאורים, מקדשים בודהיסטים ומסגדים סיקים. המקום הידוע ביותר בפטנה הוא סיקי- ונקרא Takht Sri Patna Sahib, המוקדש לגורו העשירי של הסיקים אשר נולד בעיר, ונחשב לאחד המקומות הכי קדושים לסיקים.

Takht Sri Patna Sahib, צולם על ידי Shivam Setu

בודגאיה (Bodh Gaya)- זוהי עיר הנמצאת בחבל גאיה שבדרום הודו. לפי האמונה, בבודגאיה, תחת עץ הבודהי, זכה ודה להר בזן מדיטציה. העץ שנמצא כיום במקום הוא צאצא של העץ המקורי, וגם הוא כבר זקן וזוכה לעזר עמודי תמכה להחזיק את משקלו. העיר ובעיקר מקדש מאהבודהי (Mahabodhi Temple) השוכן סמוף לעץ ההארה, הם אתר העלייה החשוב ביותר בעולם לבודהיסטים, ועד היום מושך מספר רב של מאמינים. במקדש עצמו שורר שקט מהפנט אשר יכניס אתכם ברגע ל”עולם אחר”, עולם בו תוכלו לשמוע נזירים ממלמלים מנטרות קדושות, צלצול פעמונים שליו ותחושת קדושה המקיפה את הכל. בחורף נוהג הדלאי לאמה לעביר את מקום מושבו לבודגאיה ולכן המחירים בתקופה זו יהיו קצת יותר גבוהים. ההגעה לעיר פשוטה מאוד- ישנם קווי אוטובוס לתיירים בין פטנה לבודגאיה, והעיר ממוקמת רק כ-12 ק”מ מגאיה- בה נמצאת תחנת רכבת המחוברת לפטנה וכולכתה. מחוץ לעיר (כ-8 ק”מ) שוכן גם שדה תעופה בינלאומי.

מקדש מאהבודהי. צולם על ידי Bpilgrim

ביהאר סיכום:

אז נכון שמדובר במדינה ענייה מבחינה כספית, אך ההיסטוריה שלה והתרבות כיום הופכות אותה לעשירה בחוויות לתיירים המשקיעים זמן ומגיעים אליה. אם החלטתם לשלב את מזרח הודו בטיול שלכם, בהחלט חובה עליכם לבקר ביהאר, ולהנות ממבנים מדהימים, מגוון דתות החיות יחדיו, ובעיקר שלווה ורוחניות קסומה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *