Categories
ללא קטגוריה

ביקאנר

כתיבה: מיכל סיון

אם אי פעם עברה בראשכם המחשבה- מדוע ולמה קיים בעולם היצור ששמו עכברוש, בוודאי תתפלאו לדעת שישנם מקומות בעולם שסוגדים לבעל החיים זה. כך למשל במדינת ההרפתקאות רג'סטאן ישנו מקדש הנקרא מקדש העכברושים- קארני מאטה (Karni mata) בעיירה ביקאנר (Bikaner)

ביקאנר- רקע

ביקאנר היא עיירה הממוקמת בצפון מדינת רג’סטאן המדברית. שמה של רג’אסטן נקשר במסעות הכוללים הרפתקאות ואטרקציות רבות, ואכן לא סתם היא קרויה ארץ המלכים. אחת מהסיבות להגיע לרג’אסטן היא פסטיבל הגמלים השנתי המרהיב המתרחש בחודש נובמבר, בעיקר בעיר פושקר וסביבותיה.

http://i4.minus.com/jbxv6ilIXAmI2Y_e.jpg

 רג’סטאן, היפה במדינות. צילום: צוות האתר

אבל גמל הוא לא בעל החיים היחיד שתופס תשומת לב, בחבל הארץ של מדבר תאר הגדול המכיל את מדינת רג’אסטן. בעיירה ביקאנר תזכו לפגוש בתופעה יוצאת דופן- מקדש העכברושים.

ביקאנר מזמינה הזמדנות מעולה לחובבי רג’אסטן, בעיקר לאלה שרוצים גם לנוח מההמולה המאפיינת את יתר הערים במדינה. בין היתר תמצאו סביב ביקאנר שלל מבצרים וארמונות אשר שימשו את המהרג’ות לאורך שנות שלטונם באזור זה. כך מבצר ג’ונגאר מציג את דרך החיים המסורתית, שהייתה נהוגה באזור, באמצעות תלבושות ואבירים שונים. המבצר עצמו בנוי בסגנון חומה ומגדל ומתפאר בגילופי אבן מרשימים ביופיים.

http://i4.minus.com/jbo14MOEYM8G10_e.jpg

מסביב רק חול וחול. צילום: צוות האתר

ביקאנר- עונה מומלצת ומזג אוויר

ביקאנר השוכנת בצפון רג’אסטן בתוך מדבר תאר הגדול- מאופיינת במזג אוויר חם ומדברי. החודשים בהם שורר מזג האוויר הנוח ביותר לתיירות הוא בין ספטמבר עד מרץ. מעבר לכך יש מצב שתגדירו את האקלים- חם ומגניב, אחרים יסבלו יותר מהחום, אז במקרה הזה כדאי כן להגיע בשיא העונה או קרוב אליה, כי סביב מאי עד אוגוסט חום פלצות.

ביקאנר- דרכי הגעה

הערים המרכזיות הקרובות לביקאנר אשר מהן מתאפשרת הגעה אל ביקאנר וחזרה הן ג’ייפור וג’איסלמר. ישנה אפשרות גם להגיע מפושקר.

ביקאנר- מה עושים?

אחד הסיפורים המרתקים סביב ביקאנר, מעבר להיותה עיירת מדבר ציורית ונעימה שיש בה בתי אבן ואורח חיים נינוח, הוא מקדש העכברושים קארני מאטא (Karni Mata) הנמצא כשלושים ק”מ דרומית לעיירה ביקאנר. האמונה מספרת כי העכברושים המצויים במקדש הם למעשה גלגול הנשמות של אנשים השייכים לקסטה של מיסטיקנית מהמאה ה-15. היא החליטה כי אותם אנשים ידלגו על עולם המתים ויחזרו כגלגול של עכברוש. עוד מוסיפים ומספרים כי בין העכברושים מסתובבים גם כמה לבקנים שעל לפי האמונה פגישה עם אחד מהם מביאה מזל טוב… שווה! אבל מה- תצטרכו לנשום עמוק ולהתגבר על הרתיעה העמוקה הכרוכה בכניסה למקדש, שכן כיאה למקום קדוש המבקרים מתבקשים להסיר נעליים ולהתהלך יחפים (כן!) במקדש. תודו שהסקרנות הרגה אתכם ואתם הולכים לעשות את זה..

מלבד זאת כאמור יש לא מעט מקדשים ומבצרים לראות בביקאנר ובסביבותיה, חלקם כוללים גילופי אבן ואחרים ציורים מוזהבים המאפיינים את רג’אסטן. כמו כן תוכלו תמיד למצוא סוכנות טיולים שתשמח להוציא אתכם לטיול גמלים במדבר המקיף את ביקאנר.

http://i4.minus.com/jbjdVOrRHtFuBi_e.jpg

שקיעה ורודה בין הדבשות. צילום: צוות האתר

ביקאנר- שירותי תיירות

כמו בכל מקום בהודו, גם בעיירה ביקאנר לא תתקשו למצוא גסט האוסים המתאימים לתרמילאים, אם כי למקום מגיעים גם תיירים שמעדיפים מלונות. אלה יהנו ממגוון רב של בתי הארחה ומלונות ברמה טובה. שימו לב שבזמן פסטיבל הגמלים המתרחש בפושקאר בעיקר, צריך להיערך מראש ולשים לב כי רבים מהמטיילים מגיעים לאזור עקב עומס במקומות ראשיים יותר ברג’סטאן.

http://i4.minus.com/jfrdjNja60Rdm_e.jpg

גם אוכל לא חסר פה! צילום: צוות האתר

ביקאנר- סיכום

בתוך מדינה שכולה אטרקציות ועניין, ביקאנר מספקת מקום מעט שקט יותר לנוח בו מהתנועה וההמולה סביב. בין אם תבחרו ללכת לטייל בין המקדשים, לצאת לטיול גמלים או סתם להנות מהנוף המדברי מסביב- ביקאנר היא יעד נחמד ונעים למבקרים, אבל חשוב לדעת שהאווירה בו היא פחות של תרמילאים ויותר של הסקרנים ואוהבי רג’סטאן שמגיעים לעיתים כבר בפעם השנייה לאזור. תהנו!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *