Categories
ללא קטגוריה

בנגל המערבית

בנגל המערבית (West Bengal) היא לא חלק מ"שביל החומוס" הישראלי, אך זהו פיספוס גדול של המטיילים. בנגל המערבית נחשבת למרכז התרבות ההודי, עם עבר עשיר, הווה מרתק ועתיד ורוד. לתושביה יצא שם של חביבים ומסבירי פנים, ובהם משכילים ואנשי תרבות ורוח רבים, אשר רובם קבעו את משכנם בקולקטה (Kolkata), בירת התרבות ההודית. אז אם אתם מחפשים את השלווה והנופים שהביאו את הבריטים לדרג'ילינג (Darjeeling), או שבכלל את התרבות ההודית העכשווית או זאת של פעם, בנגל המערבית היא המקום בשבילכם.

צילום: צוות האתר

בנגל המערבית – רקע

בנגל המערבית היא מדינה במזרח הודו והיא המדינה הרביעית בגודלה עם מעל 91 מיליון תושבים! עיר הבירה של בנגל המערבית היא קולקטה, המטרופולין השלישי בגודלו בהודו ונחשבת כבירת התרבות של הודו בזכות האוניברסיטאות שבה והעובדה שהבריטים ישבו בה זמן רב, דבר אשר הוביל להתפתחות תרבותית ופוליטית. כאשר הודו השתחררה מהמנדט הבריטי התפצלה בנגל למזרחית (נהפכה אחר כך לבנגלדש) ולמערבית. בנגל המערבית שוכנת במזרח הודו וגובלת בין היתר בנפאל, בהוטן, ביהאר ועוד מדינות בהודו.

בנגל המערבית היא מדינה מגוונת מבחינה גיאוגרפית- פסגות ההימלאיה בצפון, חופים בדרום (המדינה היחידה בהודו עם הרי ההימלאיה בצפון וחופים בדרום) ומישורים רבים בין לבין, בהם שוכנת גם הדלתא של הגנגס. מבחינה היסטורית לבנגל יש רקע עשיר ביותר- במאה השלישית לספירה היא הייתה עיר מרכזית באימפריה המאורית, ולאחר מכן הייתה חלק מממלכת גופטה והממלכה הפאלההינדואית, עד אשר נכבשה במאה ה-12 על ידי הסולטאן הראשון של דלהי שהפיץ בה לראשונה את האיסלאם. בנגל הייתה המדינה שבה החלו הבריטים את שליטתם ביבשת ההודית כשהקימו את הנמל בקולקטה, אשר שימשה כעיר בירה של חברת הודו המזרחית הבריטית (החברה שלמעשה ניהלה את האינטרסים של הממלכה בהודו) ולאחר פירוק החברה שימשה כבירת הכתר הבריטי, בה ישב המשנה למלך עד עצמאותה של הודו. כל התקופות האלו, ובעיקר השלטון הבריטי, התירו את חותמם על קולקטה, בהשאירם מבנים קולוניאליסטים מרשימים ועוד פיסות היסטוריה בכל אשר תפנו לראות.

מדינת בנגל המערבית נחשבת כמרכז התרבות ההודית ומפורסמת באמנים ופעילים פוליטיים אשר צמחו בה. בשל היותה בירת הודו בעבר התפתחו בה מוסדות השכלה, תרבות, מסחר וידע. מאידך בשל היותה עיר מרכזית כל כך נהירת האנשים אליה הפכה אותה לצפופה ביותר ולסמל לתנאי מחייה ירודים, דבר שאם מתגברים עליו נותן נופך נוסף ומרתק לעיר ולמדינה שהיא שוכנת בה.

בנגל המערבית – עונה מומלצת

במדינת בנגל המערבית ישנן חמש עונות: אביב, קיץ, עונת הגשמים, סתיו וחורף.

אביב- תקופה קצרה מאוד, בסביבות חודשים פברואר ומרץ, מורגשת בעיקר באיזור ההררי בצפון המדינה (האזור בו שוכנת דרג’ילינג).

קיץ- הקיץ בבנגל המערבית חל מתחילת מרץ ועד יוני. בעוד שבמרכז המדינה באזור הדלתא ישנה לחות גבוהה שהופכת את השהות לכמעט בלתי נסבלת, באזור ההררי במערב וצפון המדינה יש קיץ חם ויבש (הטמפרטורה יכולה להגיע עד ל-45 מעלות צלזיוס) כמו בצפון הודו. עם רדת הערב מגיעה בריזה קרירה ממפרץ בנגל המביאה להקלה רבה בחום.

עונת הגשמים- עונת הגשמים בבנגל המערבית היא מסוף הקיץ, קרי סוף יוני, ועד ספטמבר. בעונה זו המונסונים שוטפים את המדינה, בה יורדים בממוצע 200 ס”מ מי גשמים, כאשר בצפון יש יותר גשם מבדרום בנגל המערבית. כמות גשמים זו מקשה על השהייה במדינה במהלך תקופה זו, וכדרכים רבות עלולות להיחסם ללא התראה במהלכה.

סתיו- עונה קצרה מאוד, רק מתחילת אוקטובר ועד אמצע נובמבר. בעונה זו השמיים נשארים נקיים מענני גשם והטמפרטורה מתחילה לצנוח בהדרגה. זוהי עונת הפסטיבלים במדינה, ומומלץ לבקר במהלכה ולחגוג עם המקומיים את הדיוואלי, לאקמי פוג’ה ועוד.

חורף- מאמצע נובמבר ועד פברואר, החורף בבנגל המערבית מתחלק לשני איזורים. באיזור השפלה של בנגל המערבית ישנו חורף קריר בו הטמפרטורה המינימלית הממוצעת היא כ-14 מעלות צלזיוס אז כמעט ללא לחות. באזור ההררי ישנו חורף קשה ופראי יותר בו הטמפרטורה יכולה לרדת עד ל-5 מעלות צלזיוס, וסופות שלגים הן לא עניין נדיר.

שוזרי פרחים בקולקטה. צילום: צוות האתר.

בנגל המערבית – מקומות מרכזיים

קולקטה (Kolkata)- במבט ראשון קולקטה (שנקראה בעבר כלכותה) נראית כעיר מוזנחת וצפופה, אך אם תתנו לה הזדמנות, תגלו את קולקטה היפה- העיר שזכתה לכינוי בירת התרבות של הודו. זוהי עיר מעניינת שתושביה האדיבים משרים עליה תחושת רוגע, עיר ספוגת תרבות שעברה כקולוניה בריטית ניכר עליה היטב אך לא חוסם את התרבות הבנגלית העשירה. הרחוב הראשי בעיר נקרא סודאר (Sudar), ובו תוכלו למצוא מקומות לינה, מסעדות, חנויות ועוד.

דרג’ילינג (Darjeeling)- כנראה עיירת ההיל סטיישן הבריטית המפורסמת ביותר, מספקת מנוחה מההמולה ההודית והחום המעיק. העיירה נמצאת בצפון בנגל המערבית, למרגלות ההימלאיה בגובה 2134 מטר. העיר מוקפת מטעי תה, הרים מושלגים ויערות. האטרקציות המוצעות בעיירה כוללות טרקים וטיולים שונים באזור, רפטינג, רכבת הצעצוע (הכינוי של הרכבת המגיעה לכפר, על שם גודלה), גן חיות, גן בוטאני, מקדשים, מוזיאונים ועוד.

סיליגורי וניו ג’אלפאיגורי (Siliguri & New Jalpaiguri)- שתי ערים צמודות בצפון בנגל המערבית המהוות צומת דרכים עיקרית של צפון מזרח הודו. מכאן תוכלו לעבור לנפאל, למזרח הודו או להישאר בבנגל המערבית ולעלות צפונה להרים. הערים עצמן צפופות ומלוכלכות, אך אם תיאלצו להישאר בהן ללילה לא תהיה בעיה למצוא מקום טוב לישון בו. הערים מקושרות לרשת הרכבות המרכזית של הודו כך שלא תהיה בעיה להגיע. מכאן יוצאת רכבת הצעצוע אל דרג’ילינג.

אנדרטת ויקטוריה בקולקטה. צילום: רעות בן משה.

בנגל המערבית – סיכום

אחת המדינות המציגות את השילוב הכל כך נפוץ בהודו של מזרח ומערב, מודרני ומסורתי, ערים והרים, ושלל אמונות, אומניות ותרבויות שונות. אם זה לספוג תרבות בקולקטה, לנשום אוויר פסגות בדרג’ילינג או סתם לתור את הארץ המדהימה ביופייה, בנגל המערבית היא היעד ב-ה’ הידיעה בשבילכם!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *