Categories
ללא קטגוריה

ג’ודפור

כמו כל עיר במדינת ראג’סטאן  (Rajastan) –, לעיר ג’ודפור  (-Jhudpor) הישנה יש מאפיין ברור משלה – הבתים הכחולים שלה.
קצת מזכיר את הדלתות הכחולות בערים היווניות המרוחקות יבשות משם, אבל הפעם זה לא רק הדלת שכחולה, אלא כל הבית. מה שמשווה לעיר ג’ודפור מראה מאוד מיוחד, בעיקר כשמסתכלים על ג’ודפור במבט מלמעלה. כמו כל ערי ראג’סטן, גם לעיר ג’ודפור יש מבצר ובו ארמון מלכים גדול ומרשים, שנמצא במרומי ההר המשקיף על כל העיר, ממנו תוכלו לראות תמונה פנוראמית וכחולה של העיר הכחולה ג’ודפור, הבולטת ויפה עוד יותר על רקע המדבר הרג’אסטני.
מכיוון שהעיר ג’ודפור שוכנת באמצע המדבר, המטיילים בה יהנו(מי יותר ומי פחות) ממזג אוויר שרבי במשך כל השנה, ומהשמש היוקדת. בשל כך ניתן לעיר ג’ודפור כינוי נוסף – “עיר השמש”.
העיר ג’ודפור מרגישה כמו עירה קטנה, בעיקר כשתגיעו לאזור ג’ודפור העתיקה, היא תרגיש לכם קטנטונת. אך למעשה ג’ודפור היא העיר השנייה בגודלה במדינת ראג’סטן, אחרי ג’איפור (Jaipur –) בירתה של ראג’סטן.
DSC01642
ברוכים הבאים לעיר הכחולה- ג’ודפור. צילום: הדס אבליה.

כשתגיעו  לעיר ג’ודפור, אתם עלולים לחשוב, שכל הרעיון של הערים הצבועות בראג’סטן, הוא רעיון שיווקי, הנועד למשוך תיירים. אבל להודים יש הסבר לכך. ההסבר קשור למעמדי הקסטות שיש בהודו- בעבר אוכלוסיית הברהמינים נהגה לצבוע את בתיה בכחול על מנת לסמן את ביתם ולהבדיל עצמם משאר האוכלוסייה בעיר ג’ודפור. עד מהרה שאר תושבי ג’ודפור צבעו גם הם את ביתם בצבע הכחול-תכלת-אינדיגו המצוי בכל העיר הישנה ג’ודפור. וכיאה לערי מלוכה אגדיות כמו ג’ודפור, מאז ועד היום בתי העיר נצבעים בכחול. לכןהעירנקראתג’ודפור, בתרגום לעברית: “העיר הכחולה”.


מאז ועד היום הבתים נצבעים הכחול. לכן העיר נקראת ג’ודפור, בתרגום לעברית:”העיר הכחולה”. צילום: הדס אבליה.

האטרקציה העיקרית  בעיר ג’ודפור היא לשבת על גגות הגאסט האוסים השונים, או במסעדות השונות, שגם הן ברובן נמצאות על גגות הבתים, ולצפות בארמון המבוצר שעל ההר מצד אחד, ובנוף הבתים הכחולים מצד שני, להתמזג עם האווירה המדברית- מלכותית הזו, ולהרגיש כמו מלכים בארץ הזרה, העתיקה, הקסומה והכחולה הזה הלוא היא ג’ודפור.

המבצר
מבצר מאהרנגאר (

Meherangarh Fort), הוא האטרקציה העיקרית של העיר ג’ודפור, ושאר האטרקציות מתקבצות גם הן באזורו.

DSC01700[1]
מבצר מאהרנגאר, מבט מלמעלה. צילום: הדס אבליה.
המבצר מהווה זכר לנסיכות מאהרנגארשהיתה בעבר השליטה של ג’ודפור. זהו מבצר עצום, מרהיב בגודלו, ונוף העיר ג’ודפור הכחולה שנשקף ממנו, לא נופל ביופיו.
ג'ודפור העיר הכחולה הדס
ג’ודפור– העיר הכחולה. נוף מהמבצר. צילום: הדס אבליה.
מצידו השני של המבצר הענק, תראו רק מדבר, זהו מדבר תאר ( –  ( Tharהראג’סטני, עד האופק רק חול וחול, אבל גם זה מראה מעניין, בעיקר אם תביטו חזור ושוב לעיר הכחולה, שאחרי הצצה במדבר תראה לכם עוד יותר כחולה ועוד יותר יפה.  מומלץ לפתוח עיניים, להביט לכל הכיוונים, ולתת לעיניים שלכם ולכם להתרגל לרוגע המדברי ולבתים הכחולים השלווים של ג’ודפור. הנוף מהמבצר עוצר נשימה ותרצו להישאר שם עוד ועוד, לכן  כדאי להגיע מוקדם בבוקר למבצר, על מנת שיהיה לכם זמן ואפשרות להישאר שם כל היום. במהלך הביקור במבצר תוכלו לקבל סיור מודרך ממדריך או לשאול אוזניות שישמיעו את ההסברים באוזניכם בשפה האנגלית.
DSC01646
פנים המבצר. צילום: הדס אבליה.
בתוך המתחם המבצר, נמצא מקדש צ’אמונדהדווי, (ChamondaDewi), וניתן באותה הזדמנות לבקר גם בו.
DSC01681[1]
מקדש צ’אמונדהדווי, שבתוך המבצר. צילום: הדס אבליה.

בחומת המבצר תוכלו לראות תותחים חלודים וחורים של פגזים, זכר למלחמות שהיו כאן בעבר.

DSC01676
התותחים הישנים החלודים שבגג המבצר בג’ודפור. צילום: הדס אבליה.

בנוסף, אפשר להבחין בטביעות ידיים –  אלו הן טביעות ידיהן של אלמנות יושל המלך- המהרג’ה, ששלטו באותה תקופה. הטבעת טביעות הידיים בקיר החומה, נלקחו כחלק מטקס שהיה נהוג אז. לאחר הטבעת טביעות הידיים, האלמנות הועלו באש ביחד עם המהרג’ה כשגופו היה נשרף, במקום להיקבר, כנהוג בדת ההינדית.

בתוך המבצר תוכלו להתרשם מהפאר והעושר שהיה בעבר למשפחות המלוכה- ארמונות וחצרות מעוצבים, ויש גם מוזיאון המציג כל מיני דברים, מציורים ועד רובים, שהיו שייכים למלכים שהתגוררו כאן בעבר.

DSC01697
ארמון המלוכה שבתוך המבצר. צילום: הדס אבליה.
 
DSC01702
חדרים בסגנונות שונים, בארמון שבמבצר של ג’ודפור. צילום: הדס אבליה.
 
DSC01670
ציורים שעל קירות הארמון. צילום: הדס אבליה.
המבצר נמצא בקצה העיר ג’ודפור, את שביל הגישה למבצר קשה לפספס כיוון שניתן לראות אותו מכל גג גאסט האוס או מסעדה בעיר. אבל ברחובות הצפופים, לא תמיד ניתן לראות את המבצר על אף היותו  בנוי על ההר הגבוה שבקצה העיר – אם אינכם רואים את המבצר כדי ללכת לכיוונו – חפשו גאסטהאוסבשם- יוגי’סגאסטהאוס (Yogi’s Guest House), זהו הגאסט האוס שנמצא בקצה העיר, הגאס האוס הכי קרוב למבצר, וממנו ניתן לקבל הכוונה למבצר וגם יש שילוט.
ההליכה למבצר לא קשה במיוחד, אבל ניתן להגיע גם באמצעות מעלית שיש במקום.
המבצר פתוח למטיילים במהלך כל היום, עד חמש בערב. (לעיתים המבצר נסגר למשך שעה בין השעות 13:00-14:00, זה זמן טוב לארוחת צהרים בקרבת מקום, ואחר כך ניתן לחזור להסתובב במבצר.

מוכרי בובות בסגנון ראג’סטני באחד מחצרות המבצר.צילום: הדס אבליה.

בסביבת המבצר תוכלו למצוא את אתר ההנצחה ג’אסוונט תדה, ( –

Jaswant Thada), הנשקף מהמבצר ושוכן כקילומטר מהמבצר. למראית עין המבנה של אתר ההנצחה נראה כמו כמה מקדשים עם גג כיפתי, שצמודים אחד לשני. הגגות הכיפתיות עשויות שיש לבן המשווה להם מראה מפואר. באתר ההנצחה הזה אפשר לראות איך נראה מוקדשריפה, בו היו שורפים את הגופות.

ארמון עומיד בהוואן, (Umaid Bhawan), גם כן נמצא בקרבת מקום. זהו אחד הארמון היפים ביותר בעיר ג’ודפור, כיוון שהוא נשמר בצורה הטובה ביותר והפך למעין מוזיאון.
על שפת האגם שליד הארמון ישנה מסעדה יוקרתית ומפנקת.

ג’ודפור– לינה

רוב הגאסטהאוסים והמלונות מציעים נוף משגע למבצר, למדבר ולעיר הכחולה. ככל שהחדר בגאסט האוס יהיה בקומה יותר נמוכה, מחירו יקטן. הרוב המכריע של הגאסטהאוסים והמלונות  מצוידים בגג לתפארת, עם כריות ומסעדה, לנוחיותכם ולעיניכם המטיילים.

 HEAVEN” גאסט האוס” – הוא גאסט הוא יותר יוקרתי מבחינת החדרים שבו, ולכן גם מעט יותר יקר יחסית לגאסטהאוסים אחרים בעיר ג’ודפור, אבל המארחת מקסימה והאווירה בגאסט האוס מאוד נעימה.”יוגי’ס גאסטהאוס” (

Yogi’s Guest House) הוא ה-גאסט האוס למי מכם שהתאהב במבצר ובנוף הנשקף מהמבצר, כיוון שהוא צמוד למבצר. כמו כן, כיוון שזה הגאסט האוס  שנמצא הכי בשולי העיר, הוא גם הכי שקט.

DSC01648
נשים הודיות בביקור במבצר בג’ודפור. צילום: הדס אבליה.

באווירת הארמונות של ג’ודפור, אם בא לכם להתפנק כמו מלכים, נסו את אחד מהמלונות הבאים:

“The Gateway Hotel Jodhpur” , MappleAbhay Jodhpur”” או “.”Park Plaza Jodhpu
אלו מלונות יקרים אבל בהחלט מהמפנקים שיש.רוב הישראלים ישנים בגאסט האוס בשם “הארי ראמה” שאינו שונה באופיו, יופיו או במה שיש לו שהציע משאר הגאסטהאוסים באזור ג’ודפור הישנה, (אינטרנט, משרד נסיעות ומסעדה), אך הבולט והמיוחד בגאסט האוס זה, הוא הגג היפיפייה והנוף היפיפייה הנשקף ממנו. כנראה שזו הסיבה שרוב המטיילים בוחרים להישאר דווקא בגאסט האוס הזה. בגג  היפיפה והשלושל גאסט האוס זה יש מטיילים שבוחרים לעשות יוגה ומדיטציות, לצייר מנדאלות, לקרוא ספרוליהנות מהנוף והשקט תוך כדי.


601964_10151306422258946_339827380_n
בתים כחולים בעיר הישנה ג’ודפור. צילום: נגה פסו.

IMG_5034
ג’ודפור– העיר החדשה והעיר הישנה מאחוריה, ברקע. צילום: ניצן (אוגי) שטר.
ג’ודפור- מסעדות

כאמור, הנוף העיקרי של העיר ג’ודפור הוא המבצר, המדבר ובתיה הכחולים של ג’ודפור. ובהתאמה המסעדות נבנו רובן על גגות הבתים הגבוהים על מנת לאפשר לסועד ליהנות מנופים אלה שיש לעיר ג’ודפור להציע. בכלמקרה, חבל לבזבז את הנוף היפה הזה על מסעדה שנמצאת בקומת קרקע, מומלץ להעדיף מסעדה פתוחה מבחינת קירות וחלונות, שנמצאת על הגג, וניתן ליהנות  ממנה גם מהאוכל אבל גם מהנוף ומהבריזה המדברית.מסעדת הגג שבמלון –גאסט האוס “ההארי ראמה”.
זוהי מסעדת הגג היפה ביותר, גם מבחינת עיצוב פשוט ומדברי, וגם מבחינת הנוף. כפי שכבר ציינו, מטייליםרבים בוחרים לעשות בגג-מסעדה זה יוגה ומדיטציות, לצייר מנדאלות, לקרוא ספר וליהנות מהנוף והשקט תוך כדי. גם האוכל במסעדה זו טעים, בהחלט מומלץ.

312314_10151306422303946_2080951490_n[1] (2)
הנוף הנשקף מהגגות של מלונות ומסעדות בעיר ג’ודפור. צילום: נגה פסו.
ג’ודפור- מזג האוויר

ג’ודפור זכתה לכינוי “עיר השמש” ולא בכדי, השמש מסנוורת ויוקדת בעיר ג’ודפורהמדברית לאורך כל השנה, כשהסיכויים לגשם לא סבירים, ואם יורד גשם זה בכדי לשבור את השרב הכבד. מעט הגשם שיורד  צפוילרדת בחודשים אוגוסט וספטמבר, אבל הסבירות נמוכה.
ג’ודפור – הגעהרוב המטיילים מגיעים לעיר ג’ודפור מאחת מהערים האחרות בראג’סטן: מאודיפור, ג’איסלמר או מפושקר. הנסיעה ברכבת מג’איפור לג’ודפור אורכת 6-8 שעות. ונסיעה באוטובוס באותו נתיב נמשכת כ 8 שעות, ניתן לנסוע בלוקל (אוטובוס מקומי) או באוטובוס תיירים.
המגיעים מהעיר אודיפור, יוכלו להגיע לעיר ג’ודפור באוטובוס, נסיעה שלוקחת בערך 7 שעות.
ג’ודפור-ג’איסלמר נמצאות במרחק של כ- 5 שעות נסיעה באוטובוס, (האוטובוס יוצא מתחנת הרכבת של ג’איסלמר), או בנסיעת לילה שאורכת כ 6 שעות, ברכבת שיוצאת בלילה ומגיעה בשעות הבוקר המוקדמות לתחנת הרכבת ג’ודפור.
421841_10151306422208946_1477809431_n
תחנת הרכבת –ג’ודפור. צילום: נגה פסו.

ניתן להגיע  לעיר ג’ודפור באוטובוס מהעיר אג’מר ( –

Ajmer) שנמצאת ליד פושקר. מפושקר לאג’מר הנסיעה אורכת חצי שעה ומאג’מר לעיר ג’ודפור, הנסיעה תמשך 4-5 שעות נוספות.
מטיילים המגיעים ישירות מדלהי ( – Delhi) לראסג’טן, ומתחילים בעיר ג’ודפור, יש רכבת שיוצאת מידי ערב בנתיב זה, הנסיעה הזו היא נסיעה ארוכה של לפחות 12 שעות. כל כמה ימים יש גם רכבת אקספרס מדלהי לג’ודפור, נסיעה  שתיקח לכם פחות מחצי מהזמן ברכבת באיטית, בסביבות 5 שעות נסיעה.
למי שלחוץ בזמן ואין לו זמן לבזבז על נסיעות בהודו, אפשר להגיע לעיר ג’ודפור גם בטיסה- יש בעיר ג’ודפור החדשה (הסמוכה לעיר ג’ודפור הישנה והכחולה), שדה תעופה.

ג’ודפור – מחוץ למסלול
ג’ודפור – המלצות מטיילים
לסיכום
ג’ודפור שנמצאת באמצע המדבר של מדינת ראג’סטן, היא בעלת אופי מסתורי בשל בתיה הכחולים, וגם בזכות המבצר והארמון שנותנים לעיר סגנון עתיק וקסום.
החום הכבד והאוויר היבש מוסיפים לתחושה המדברית,כך שהביקור באטרקציות וההיכרות עם ג’ודפור נעשים באיטיות ובנינוחות. האטרקציות מאטות אך מאוד מסקרנות, וחלק מהמטיילים בוחרים לבקר בהן שוב ושוב במהלך שהותם בעיר ג’ודפור.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *