Categories
ללא קטגוריה

דרום הודו

מטיילים רבים מתווכחים ומחבטים בשאלה האם צפון הודו, שהושפעה לא מעט מפולשים וכובשים שונים לאורך ההיסטוריה, מייצגת את תמצית ההויה ההודית בצורה הטובה ביותר? או שמא דווקא דרום הודו, שנותרה ברובה מבודדת ומוגנת מפולשים, היא- היא החוויה ההודית האולטימטיבית? דרום הודו, על מקדשי הענק שלה, עם תרבות ששורשיה בסנסקריט, בוודות (כתבים הודים עתיקים) וביוגה בהחלט נותנת פייט הוגן לצפון הודו. אז בואו לשפוט בעצמכם, מהי הודו האמיתית?
 
דרום הודו – רקע
 דרום הודו, ארץ טרופית יפה. דרום הודו הינו אזור עשיר ומגוון עד מאוד, ושונה מצפונה של הודו בנופים, בתרבות, במזג האוויר, באנשים, בשפה, באוכל ובעצם, במה לא? במאמר זה נפרט באופן כללי על אפשרויות המוצעות למטייל באזור דרום הודו ועל המדינות השונות בתחומה.

אזור דרום הודו הוא אזור טרופי יחסית, עשיר בצמחייה ירוקה וג’ונגלים עבותים, מלאים צמחי תבלין, מטעי תה אינסופיים ושמורות טבע רחבות ידיים. לנו המטיילים, הדרום ידוע בעיקר בחופים היפים שלו. אבל דרום הודו היא לא רק בטן גב! בדרום הודו נמצאים הרי הגהאט המערביים והמזרחיים; רכסי הרים הללו נישאים מדרום הודו לכיוון צפון, לאורך החופים המערביים והמזרחיים. רכס הרי הגהאט המערביים נמצא כאמור בחלק המערבי של דרום הודו, ממדינת קרלה בדרום, דרך קרנטקה ועד מהרשטרה שנמצאת במרכז הודו. האזור נחשב לייחודי בעולם, ועשיר במיוחד מבחינת המגוון הביולוגי שבו; שמורות הטבע הרבות, שחלקן אתרי מורשת עולמיים של אונסק”ו, באזור זה נותנות מושג עד כמה.
רכס הרי הגהאט המזרחיים נמתח מטאמיל נאדו בדרום, דרך אנדרה פראדש ואוריסה עד בנגל המערבית ומפרץ בנגל. האזור נחשב עשיר פחות מבחינה ביולוגית, אבל ההינדים והבודהיסטים הקדומים דאגו לפצות על כך, והשאירו את חותמם בשלל מבנים היסטוריים מיוחדים, מקדשים ועליות לרגל במקומות שונים לאורך הרכס.

בין הרכסים נמצאת רמה גבוהה ומישורית יחסית בשם רמת הדקאן, שכוללת את רוב מרכז הודו. עד כאן שיעור גיאוגרפיה. האזורים הרריים הללו מכונים בפי מטיילים ישראלים בשם ‘הצפון של הדרום’ (אגב, מישהו נתקל בצפון באתר עם הכינוי “הדרום של הצפון”? 1:0 לדרום הודו).

והנה פרט טריוויה מפתיע: ההודים באזור הדרום בעלי גוון עור כהה יותר מאשר בצפון הודו ומרכזה. לא רק זה, כל התרבות בדרום שונה לחלוטין מזו של הצפון. במה זה בא לידי ביטוי? בטקסים הדתיים, באומנות, באריטקטורה, בריקוד, בספרות, בשירה ואף בשפה; השפות הדרומיות שונות מהשפות בצפון הודו, גם מבחינת הכתיב וגם מבחינת הדיבור. במקומות רבים בדרום לא מדברים הינדי- גם מתוך בחירה וגם כי לא משתמשים בה בחיי היום יום. אפילו תעשיית הקולנוע הענקית של בוליווד לא סחפה אחריה את תושבי דרום הודו, שנהנים יותר מקולנוע מקומי, עם השחקנים, השירים והסיפורים של מדינותיהם. עובדה מעניינת לגבי המדינות קרלה וטאמיל נאדו היא, שהלבוש המסורתי בהן שונה מיתר דרום הודו. הגברים לובשים לונגי – חצאיות משובצות הדומות למעין מגבת מטבח שקשורה למותניים.

ההיסטוריה של דרום הודו והאוכלוסיה והתרבות השונים הובילה אותה להתפתחות שונה משאר הודו, כך שכיום נחשבת דרום הודו מפותחת יחסית, עם אחוזי בערות נמוכים ביותר ותשתיות מוסדרות יחסית. גם מבחינת תיירות דרום הודו נחשבת מסודרת יותר ויקרה יותר לתייר. הערכה כללית לתרמילאי היא תוספת של כ-100 דולר להוצאות החודשיות בהשוואה לצפון הודו.

דרום הודו- דרכי הגעה אל דרום הודו

אם התחלתם את הטיול באזור דרום הודו, סביר להניח שתנחתו במומבאי. חברת אל על טסה אל מומבאי בטיסות ישירות, אם כי מטיילים רבים מעדיפים לטוס עם חברות אחרות (עוד על כל דרכי הטיסה להודו במאמר הטיסות המקיף שלנו). מידע נוסף על מומבאי תמצאו בהמשך. בכל אופן, גם אם לא התחלתם במומבאי- אל חשש; מכל אזור אחר בהודו תוכלו לתפוס טיסה לאחד משדות התעופה של ערי דרום הודו כמו בנגלור, טריוונדרום או צ’נאי.

ישנה אפשרות גם להגיע ברכבת ממקום למקום, זו אופציה נוחה אבל יכולה להיות גם מתישה. נסיעת רכבת מאזור רג’סטאן או דלהי אל מומבאי יכולה לקחת 15 שעות ואף יותר; נסיעת רכבת אל גואה, קרנטקה או דרומה יותר אל קרלה אורכת בין 30 ל60 שעות (!!!). כמובן שזה תלוי ברכבת, אם מדובר ברכבת מהירה או מאספת. המחלקה הזולה ביותר היא מחלקת הסליפר (Sleeper), בה אתם מקבלים דרגש בקרון רגיל. במחלקה שנייה היקרה יותר (Second sleeper) יש מיזוג אויר AC (להביא בגדים חמים ושמיכה טובה ללילה) ומצעים. נסיעת רכבת ארוכה (מאוד) יכולה להיות חוויתית מאוד, אבל בתור נסיעה ראשונה זה עלול להיות קשוח גם למטיילים המנוסים ביותר.

מומבאי כאמור היא הצומת המרכזית המחברת בין חלקה הצפוני של תת היבשת לזה הדרומי. נמצאים בה שני שדות תעופה, האחד בינלאומי (סאהר) ושני המשמש לטיסות פנים (סנטה קרוז). מומבאי הינה העיר הגדולה ביותר בהודו, בירתה הכלכלית והמרכז של תעשיית הבידור והקולנוע בוליווד. תוכלו להישאר בה יומיים שלושה, אם ההמוניות שבה אינה מטרידה אתכם. המפגש הראשוני עם המראות, הצבעים והקולות כשמגיעים למומבאי עשוי להיות מרתק ומבהיל בו זמנית, אבל רוב המטיילים יעדיפו להמשיל ממנה והלאה, לפחות בשלב הראשון בהודו, ולחזור אליה בהמשך.

לנחיתה רכה יחסית, אפשר להגיע למתחם המטיילים קולאבה – ה”מיין בזאר” של מומבאי. אפשר למצוא שם הכל – גסטהאוסים בזול, בתי קולנוע, סוכנויות נסיעות עם שלטים בעברית, מסעדות ועוד. במומבאי תוכלו לבקר בבית חב”ד המקומי השוכן בבניין בן חמש קומות הנקרא ‘בית נרימאן’.

סביר להניח שההגעה למומבאי תפתיע אתכם. צילום:דותן ננר

דרום  הודו – אקלים ועונה מומלצת

אזור דרום הודו ממוקם קרוב לקו המשווה, בין קו רוחב 16 לקו רוחב 8 בדרום. המשמעות היא שמזג האויר בדרום הודו, בעיקר קרוב לשפיץ, טרופי.
מה זה אומר? שמחר יהיה חם ומגניב.

באופן כללי אפשר לחלק את מזג האוויר של דרום הודו לשלוש עונות עיקריות:

העונה היבשה, או הכבשן הלוהט – מכה בין החודשים אפריל עד יוני. זוהי תקופה שמאופיינת בחוסר משקעים ובטמפרטורה שעשויה להגיע אף לחמישים מעלות. גם לישראלים זהו חום בלתי נתפס.

העונה הגשומה- מונסון – בין החודשים יולי לספטמבר, גשמי המונסון מגיעים אל דרום הודו ומקלים על החום הבלתי נסבל של העונה היבשה. המונסון מתחיל באזור קרלה בסוף מאי- תחילת יוני ותוך זמן קצר מתפשט אל שאר היבשת. יחד עם הברכה שמביאים המונסונים, הם גם עלולים לגרום להצפות ולפגיעה ברכוש.

החורף- העונה הנעימה והמומלצת לטיול – בין החודשים אוקטובר עד מרץ מזג האוויר נעים במהלך היום והגשם וההצפות לא מנהלים לעם את הלו”ז. זהו מזג האויר האידיאלי לנופש בחופים (למרות שהעונה מוגדרת כחורף, הטמפרטורה גבוהה יחסית וקבועה) וליהנות מבריזה קרה בערב.

 

דרום  הודו – אזורי טיול עיקריים

נוהגים לחלק את דרום הודו למספר אזורי טיול מרכזיים. מטיילים המגיעים בטיסה ישירות לטיול בדרום יתחילו את דרכם במומבאי. מבחינת היצע התיירות והאטרקציות, רוב המטיילים מתמקדים בטיול בעיקר לאורך החוף המערבי של הודו, שכולל את מהרשטרה, גואה, קרנטקה וקרלה. עם גיחה לטאמיל נאדו. מטיילים זרים לא נוהגים להגיע אל החוף המזרחי של הודו, שם כמעט ולא תוכלו למצוא חופים המותאמים לתיירים מערביים (קרי, כניסה למים בבגד ים ותשתיות תיירות מתאימות). מלבד טאמיל נאדו כאמור, שנמצאת בדרום בצמוד לקרלה, ישנן המדינות אנדרה פארדש ואוריסה (שכבר נחשבת די צפונית), שאינן מתויירות כל כך ומחכות לכם שתבואו לגלות אותן.

חיבור המדינות המשלוש קרלה- קרנטקה- טאמיל נאדו הוא אזור מצויין למי שרוצה להנות מחיי הבר של הודו. האזור מלא שמורות טבע ששטחן הכולל עולה על זה של ישראל עשרות מונים. אפשר לצאת לטיולי ספארי ברכבים או על גבי פילים.

בקיצור, דרום הודו כמובן הוא אזור מאוד גדול ואם תרצו לטייל מעבר למוכר והמקובל, מקומות רבים מחכים שתגלו אותם.

מהרשטרה (Maharashtra)

מהרשטרה היא המדינה הגדולה ביותר של דרום הודו, יש הכוללים אותה כמדינה במרכז הודו. מהרשטרה היא המדינה בה נמצאת העיר הגדולה מומבאי (Mumbai) והעיר פונה – מרכז האשרמים הגדול ביותר בהודו ומחוזו של אושו.

במומבאי ישנם מספר אתרים שכדאי לבקר בהם. ביניהם: שער הודו (Gateway of India), מבנה קולוניאלי מפואר המשמש כסמלה של מומבאי, מסגד חאג’י עלי – נמצא על אי קטן הסמוך לחוף, והגישה אליו אפשרית רק בזמן שפל, כשהדרך אינה מכוסה במים, המכבסה הגדולה- Dhobi Ghat – מתחם עצום בו אלפי אנשים מכבסים את בגדיהם.

כשעה נסיעה ממומבאי נמצא הפארק הלאומי סנג’אי גנדי (Sanjay Gandhi) ובו צמחייה עשירה, פרחים, ציפורים, יונקים וביניהם טיגריסים. ההגעה לפארק: רכבת מתחנת  Churchgate אל Borivale ומשם אוטובוס מקומי, מונית או ריקשה.

במהרשטרה ניתן למצוא גם שילובים יפים של טבע וארכיאולוגיה. אתר בולט מסוג זה הינו אג’נטה (Ajanta); ככל הנראה אתר זה, שרובו בודהיסטי, היה קיים בשנים 200 לפנה”ס ועד 650 לספירה. האתר מכיל שלושים מערות שונות ולאורך הערוץ כולו זורם נהר. באתר זה נשתמרו ציורי קיר רבים כיוון שהאתר התגלה בשלב מאוחר יחסית.

באתר אלורה גם כן ניתן למצוא עשרות מערות, ביניהן מערות בודהיסטיות, הינדיות וג’ייניסטיות. באלורה נמצא מקדש קאיליסה Kailasa אשר הוכרז כנכס עולמי על ידי אונסק”ו. כל הפסלים, המעברים והמבנים שבגופו גולפו במשך מאה וחמישים שנה מתוך סלע אחד.

פונה היא העיר השנייה בגודלה במהרטשה. ידועה בעיקר בזכות הגורו והפילוסוף אושו Osho)). האשראם של אושו, שהוא כנראה האשרם המפורסם בעולם, נמצא בפונה. כאן תוכלו להתמקד במדיטציות, סדנאות שונות ולספוג רוחניות בכל רגע נתון. קחו בחשבון שאם תשתתפו בקורס או בסדנה כלשהם תיאלצו ללבוש גלימה בצבע בורדו, ככל תלמידי האשראם. למה אנחנו מספרים לכם את זה? תגלו באשראם…

אנדרה פראדש (Andhra Predesh

מדינת אנרה פראדש נמצאת בין טאמיל נאדו, קרנטקה ואוריסה. בירתה העיר היידראבאד (Hyderabad) אשר מלאה ארמונות, בתי אחוזה ושווקים. היידראבאד היא גם ביתה של תעשיית הקולנוע טוליווד (Tollywood)- קולנוע בשפת טלוגו. מדובר בתעשיית הקולנוע הגדולה ביותר בהודו אחרי בוליווד, מה שאומר שגם בקנה מידה עולמית זו תעשייה מכובדת ביותר. נאגארג’ונאקונדה (Nagarjunakonda) הוא אתר חפירות מעניין שהתגלו בו מקדשים בודהיסטים. ממוקם ליד היידראבאד בעיר גונטור (Guntor).

לא הרבה מטיילים מגיעים לאנדרה פראדש. יצאתם לגלות אותה? כתבו לנו!

גואה (Goa

אפשר לומר כי מדינת גואה היא הפופולארית ביותר בקרב מטיילי דרום הודו. גואה, הממוקמת על האוקיינוס ההודי מציעה לתייר חופים קסומים, שקיעות בגוונים היפים ביותר שיש בהודו, וכמובן מסיבות חוף. גואה משתרעת על רצועת חוף לבנה, ומידי יום תוכלו לחזות בשקיעות המפורסמות של גואה.

בגואה ישנם מספר חופים ידועים.
ארמבול– חוף המזוהה עם ההיפים שבאים ופוקדים אותו מידי שנה. אנגונה – אחת לשבוע מתקיים בו שוק ססגוני וענק שכדאי לכם לבקר בו. פאלולם – גן העדן האמיתי בלב גואה, ביתני קש ובהם ערסלים, אך אם תחפצו ישנם גם גסטהאוסים. המסעדות כאן ידועות בתור הטובות ביותר בגואה. מידע מפורט יותר על מגוון החופים של גואה תוכלו למצוא במאמר הבא

 
שקיעה בחופי גואה. צילום:דותן ננר
קרנטקה (Karnataka

מדינת קרנטקה ובירתה בנגלור מלאות מקדשים, מסגדים ואתרי תיירות ידועים. מה שהכי מאפיין את מדינת קרנטקה הם המקדשים הקסומים החצובים באבן; המקדשים מרשימים בגודלם וביופיים ולא תוכלו להישאר אדישים אליהם לאורך זמן.
בירתה של קרנטקה היא עיר ההיי-טק בנגלור, שמאופיינת במגדלי משרדים מודרנים, קניונים, ותרבות צרכנות שלא תבייש את סמי עופר; בנגלור תשנה את כל מה שחשבתם על הודו עד עכשיו. עיר חשובה נוספת בקרנטקה היא מייסור, שנותנת תחושה וטעימה מתרבותם של המלכים ששלטו באזור. הארכיטקטורה בערים מאוד מיוחדת, בין אם מערבית ובין אם מוגולית מסורתית. נזירים מסתובבים בין המקדשים ההינדים ומשרים אוירה של רוגע וקדושה על המקום. ממש ערבוב של כל הדתות.
בנוסף עשירה מדינת קרנטקה בחופים, ונמצאים בה חופים מן היפים שיש באזור דרום הודו. גוקרנה היא עיירת חוף קטנה בקרנטקה, ובה חופים יפים ושקטים, הרבה גסטהאוסים ומסעדות וגם צוקים יפים. ניתן להגיע לגוקרנה באוטובוס מגואה, כארבע שעות נסיעה. מספר חופים ידועים בגוקרנה: קודלי – מצוין עבור משפחות עם ילדים, חוף אום – ניתן להגיע אליו בהליכה מגוקרנה או בסירה. מפוזרות חושות על החוף וקיים גם כפר נופש מפואר בגבעה שמעל חוף זה. פרדייס – רצועת חוף קטנה בעלת מפרץ טורקיז ועצי קוקוס.

יש האומרים שגולת הכותרת של מדינת קרנטקה היא הכפר הידוע האמפי. האמפי הוא אחד מאתרי התיירות המרכזיים של דרום הודו כולה. אתר עתיקות היסטורי המכיל אינספור מקדשים, פסלים ותצורות נוף מרתקות. מידע נוסף על האמפי תוכלו לקרוא במאמר הבא

חוף אום ביץ’ בגוקרנה, צילום: דותן ננר

 

 טאמיל נאדו  (Tamil Nadu

מדינת טאמיל נאדו מציעה לתיירים מבחר רוחני מגוון, ואלי אחד מהמעניינים שיש להודו להציע. אזור טאמיל נאדו עמוס במקדשים מפוסלים של התרבות הדראווידית העתיקה, אלו מקדשים מרשימים ביותר ומן הבולטים בארכיטקטורה ההודית. טמיל נאדו היא הודו Hard Core ואם צולחים את קשיי השפה, הצפיפות שבערים הגדולות והחום הרב אזי מגלים את היופי העצום ואת רבדיה המגוונים של מדינה זו.

בטאמיל נאדו תפגשו לא רק תיירים רבים אלא גם המוני הודים שפוקדים את האזור בשל יופיו ובשל המקומות הקדושים שבו. לאורך קו החוף של טאמיל נאדו ובהרי הגהאט- רכס הערים שבמערב המדינה נמצאות עיירות נופש רבות וכפרי דייגים נעימים כמו קודאי קנאל, קניארומארי ופונדיצרי – מובלעת צרפתית בתוך טאמיל נאדו. גם העיירה המפורסמת אורוויל נמצאת בטאמיל נאדו. אורוויל היא עיירה מיוחדת המלכדת ערב רב של אנשים מכל העולם סביב בקהילה שיתופית- רוחנית. בעיירת החוף הזו שמות הרחובות בצרפתית, וממש אפשר לשכוח שנמצאים בהודו. לחובבי הרוחניות – בפונדיצ’רי תמצאו מרכז רוחני גדול.

בירתה של טאמיל נאדו היא צנאי (הידועה גם בשם מדרס) – צ’נאי כשלעצמה איננה כה מתוירת ובעיקר משמשת תחנת מעבר אל איי אנדמן או לכפרים קטנים יותר כמו מהאבליפולם. יחד עם זאת, מי שכן יבחר להישאר בצ’נאי ליום או יומיים יכול לבקר במבצר סנט ג’ורג’ שהפך למוזיאון המשמר עתיקות מימי המנדט הבריטי. בצ’נאי אפשר גם לראות את מקדש פארטסרטי- מקדש האל קרישנה שנבנה במאה ה-8 לספירה.
צ’נאי היא מטרופולין לכל דבר ועניין והצפיפות בה עולה על זו של מומבאי- למי שיכול להתסגל לתזזתיות ולעומס, מומלץ להרים מבט ולהבחין בכל הקידמה הטכנולוגית שתופסת תאוצה, דוגמת המטרו שנבנה בימים אלו ויושלם לקראת 2016.

קרלה(Kerala

מדינת קרלה גובלת במדינות קרנטקה מצפון, טאמיל נאדו ממזרח ובאוקיינוס ההודי ממערב.

קרלה מהווה מוקד משיכה לתיירים בשל חופי הים והלגונות שלה. כמו כן, קרלה הינה אחת המדינות העשירות ביותר והמשכילות ביותר בהודו; למעשה נחשבת קרלה למדינה המפותחת ביותר בהודו. תושביה של קרלה הרבה יותר חמים ופתוחים מיתר התושבים באזור דרום הודו ורובם המוחלט דוברי אנגלית ואף יפתחו איתכם שיחה ברחוב באנגלית. הנופים בקרלה יפהפיים, הרים תכולים עפופי ערפילים, מטעי תה מכל עבר וג’ונגלים סבוכים. בין המקומות המוכרים בקרלה תמצאו את החופים ורקלה וקובלם, את עיירת ההיל סטיישן אוטי, ואת מונאר, הנמצאת גם היא בהרים.

קרלה ידועה גם באמנות הקאתאקאלי” (מופע ריקוד-דרמה) וברפואה ההודית הטבעית, האיורוודה. העיסוי האיורוודי מאוד נפוץ בקרלה ויוצע לכם בכל מלון אליו תגיעו.

בתוך מדינת קרלה נמצאת העיירה קוצין קוצ’ין בעבר הייתה מקום מרכזם העיקרי של יהודי דרום הודו. זוהי עיירת נמל קטנה, תושביה הם בעיקר אנשי ים ודייגים. בקוצ’ין ישנה טיילת נחמדה, חופים נקיים, שוק דגים, וגם שוק אותנטי צבעוני ושמח. אתר נוסף שאפשר לבקר בו הוא בית הכנסת צנאמנגאלאם.

שייט במפרץ קוצ’ין. צילום:איתי יונאי

 

איי אנדמן (Andaman

איי אנדמן הם המקום המרוחק ביותר שנכלל בתחומי דרום הודו. מדובר על ארכיפלג שנמצא במפרץ בנגל, מזרחית להודו, ובו מאות איים קטנים וקסומים. האיים כמעט ואינם מיושבים, מה שהופך את המקום לבתולי ובראשיתי; בחלק מן המקומות לא דרכה רגל אדם מעולם. איי אנדמן הם גן עדן לתייר, אך עם זאת, ברצועת האיים הזו שורר אקלים טרופי, ועל כן בעונת הקיץ מתרחשים לא מעט מונסונים ותושבי האיים נאלצים להתמודד עם ההצפות.

הצונאמי שפגע בכל דרום מזרח אסיה בשנת 2004 גרם לנזק רב באיים, שם פועלים על מנת להשתקם מהאסון עד היום.

דרום הודו – האוכל ההודי האמיתי

ממטעמי הדרום. צילום:דני אברהמי

האספקט הקולינרי הינו משמעותי בכל טיול בהודו, באזור דרום הודו התחום הקולינרי מגוון ומרתק במיוחד. מדובר על אזור פחות שמרני מחלקיה האחרים של הודו בכל הנוגע למזון. בקרלה, גואה ושבע האחיות (מדינות צפון מזרח הודו) נהוג לאכול בשר בקר. ברצועת החוף הדרומית ובעיקר במדינת קרלה מנצלים גם את אוצרות הים ומכינים מאכלי ים שונים. בנוסף, משום שהאקלים של דרום הודי הינו טרופי ויורדים גשמים רבים, ישנו שפע של ירקות, פירות ואורז. האוכל בדרום הודו מתובל כל כך עד שחריפותו ייחודית לאזור דרום הודו בלבד. מאכלים מובחרים מן המטבח של דרום הודו הינם: סאמבאר – מעין מרק עדשים בטעם חמצמץ, ראסאם – רוטב חמוץ מתוק העשוי מפרי התמרהינדי, אידלי – כופתאות טעימות העשויות מקמח אורז, מסאלה דוסה – מעין בלינצ’ס העשוי מקמח אורז ועדשים וממולא במחית תפוחי אדמה וירקות, מולה- נתחי דגים מתובלים בחלב קוקוס ובתבלינים, והרשימה עוד ארוכה.
תמיד תהיתם מה מקור הפלפל שאנחנו מוסיפים לאוכל? או איך נראה וניל מקורי, ולא תמצית? בדרום הודו תוכלו לראות ולהריח תבלינים בצורתם הטבעית, אפילו לפני שנקטפו או לוקטו.

פירות וירקות שיפתיעו אתכם. צילום:איתי יונאי
אירועים ופסטיבלים – דרום הודו

בהודו בכלל ובאזור דרום הודו בפרט הם עתירי פסטיבלים. אם חשקה נפשכם בפולקלור מקומי וצבעוניות, נציין כאן מספר פסטיבלים המתרחשים באזור דרום הודו.

 

מרוץ סירות הנחש גביע נהרו Snake Boat Race Nehru Cup
אחד האירועים הגדולים של השנה בקרלה הינו מרוץ סירות הנחש שנערך בתעלות שבקרבת העיר אלפי הסמוכה לקוצ’ין. התחרות נערכת ביום שבת של אמצע אוגוסט ובה משתתפות סירות עץ רבות, ששטות בתעלות המכונות Backwaters.

פסטיבל גאנש צ’אוטורתי Ganesh Chaturthi
פסטיבל החל במהלך החודשים אוגוסט – ספטמבר ומוקדש לאל גנאש האהוב, בעל ראש הפיל. במהלך פסטיבל זה, המאמינים הרבים צועדים ברחובות עירם כשעל ראשם פסלים של האל גנאש, ולבסוף מטביעים את הפסלים בים או בנהר. פסטיבל זה נחוג בכל רחבי הודו ובמיוחד במומבאי ובשאר הערים במדינת מהרשטרה בחגיגות ומסיבות גדולות הכוללות יריות שמחה, נפצים וזיקוקים.

צבע מקומי. צילום:דותן ננר

פסטיבל הצחוק העולמי
פסטיבל אשר מצוין ביום ראשון הראשון של חודש מאי, הקים אותו מייסד יוגת הצחוק העולמי – ד”ר מדאן קטאריה בשנת 1998 בעיר מומבאי.קטאריה טען כי הצחוק נותן את כוח הריפוי והחוזק בגוף האדם, ובעקבות זאת תורת יוגת הצחוק הגיעה לכל רחבי העולם בכ-6000 מרכזי צחוק מיוחדים.

פסטיבל אלפאנטה
פסטיבל ריקוד ומוסיקה הנערך כל שנה בחודש פברואר באי אלפנטה הסמוך למומבאי.

דרום הודו – מחוץ למסלול
דרום הודו – המלצות מטיילים
דרום הודו – סיכום

הטיול באזור דרום הודו הוא חוויה ססגונית, גדושה בריחות, טעמים קולות וצבעים. כל מדינה בהודו בכלל, ובדרום הודו בפרט, שונה בתכלית מן האחרות ועל כן כדאי להכיר את כולן. תוכלו לשלב טיול בערים מפותחות וסואנות לצד כפרים נידחים וחופים שטרם נתגלו. למבקשי חופש אמיתי – דרום הודו הינה אלטרנטיבה מצוינת! חופים מן היפים בעולם, מגוון תרבותי וקולינרי עצום, ומחירים זולים. אז איפה הודו האמיתית? בצפון או בדרום?

כתיבה: נטע ארזי, זהבה דוד ונטלי ניאגו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *