Categories
ללא קטגוריה

דרך המלך

רובנו שמענו על המסע הנפלא והחוויות שעוברים המטיילים של הודו אבל מספר מצומצם של אנשים משתתף מדי שנה במסע קסום ואינטימי בצורה קצת שונה...

כמעט כל מטייל שהגיע לצפון הודו ועבר בדרמסאלה, מעוז הסדנאות והקורסים, שמע על סדנת "דרך". זו סדנא של שישה ימים המועברת על ידי בחור ישראלי-חרדי בשם נועם בכור והתכנים מעבירים אותך מסע שלם ומשנה חיים במשך שבוע. בכור מאמין שרוב התחלואה והכאב נובעים מצרכים רגשיים ללא ביטוי. הוא משווה בין התהליך הזה לאיחוי עצם שבורה: תהליך הריפוי מתקיים אך ורק בגלל שהתנאים של ההחלמה- קיבוע בגבס- מאפשר לעצם לעבור את התהליך הטבעי של שכפול התאים עד להחלמה של העצם. הסדנא היא למעשה אותו הדבר, היא יוצרת את התנאים המתאימים להחלמה של הנפש.  

 

20 מטיילים ישראלים מתקבלים לכל סדנא ושם הם מתחלקים בזוגות, בקבוצות או מסתודדים לבד: עטופים במין בועה פרטית של התרחשות אינטנסיבית של שישה ימים. בסדנא אין חשיבות למי אתה ומהיכן הגעת (מלבד העובדה שאתה ישראלי כי הסדנא בעברית). אתה יכול להיות קאסוליסט שעבר שנייה בדרמסאלה, סטודנט שבא לחודש ורוצה להספיק הכול, או אימא שעצרה את החיים. כבר מתחילת הסדנא המשתתף צולל למצולות נפשו בעזרת מתודות יצירתיות ואינטימיות. אתה מוצא את עצמך צועק במעגל, כותב מכתב לאדם קרוב, רוקד באקסטאזה והכול כדי להביע כמה שיותר מהדברים שהסתרת ובחרת לא להתמודד איתם מסיבות כאלו ואחרות. המטרה היא ליצור סביבה בטוחה שמאפשרת לכל אחד מהמשתתפים להיות מי שהוא ללא פחד ממה יחשבו ויגידו עליו. הסיבה היא פשוטה, ברגע שמחליטים בצורה משותפת להסתכל למסכות היומיומיות שלנו בלבן של העין ולהוריד אותם ביחד, לאט לאט, משיחה לשיחה, ממפגש למפגש, דרך שיר או ריקוד, הרבה אמת מתגלה.

 

שלווה חיצונית ופנימית

שלווה פנימית עם נוף קסום

 

יעל טיקוצקי, בת 25, סטודנטית לעיצוב אופנה מספרת- "נסעתי לטייל בהודו כשלא ידעתי לאיזה כיוון אני רוצה לקחת את החיים שלי. הרגיש לי שכל החיים שלי אני עושה רק מה שהחברה מצפה ממני, וזה נראה לי ממש בסדר. הסדנא של נועם פגשה אותי במקום מבולבל והצליחה לזכך את הרצונות שלי ואת האמונות שלי מתוך כל הדימויים בראש שלי למה שאני רוצה. בתחילת הקורס אתה מקבל מחברת ואתה צובר בתוכה את כל ה"מטלות" והחויות שלך בצורה כתובה. אני חוזרת למחברת הזו כמעט מדי שבוע, נזכרת ומיישמת תובנות שהצלחתי להגיע אליהם במהלך הסדנא"

 

מעבר למתודות, נועם נותן כלים קונקרטיים להתמודד עם משברים, קשיים ומטווה דרך לשינוי שורשי בדפוסי החשיבה והחוויה של כל אחד. כל אחד בוחר כמה ואיך הוא לוקח מהרעיונות שנועם מעלה. הסדנא עוברת דרך ציר של העבר, ההווה והעתיד של כל אחד, בעזרת "מפגש" עם הילד שבך, האדם שאתה היום ותמונת העתיד שאתה מדמיין.

 

מסע רוחני לצד מסע פיזי

מסע רוחני לצד המסע הפיזי

 

אור אוסם שטייל במשך חצי שנה ועבר את הסדנא לפני שנה וחצי, יודע להגיד ש"אחד מנקודות המפנה בטיול שלי הייתה בדרך. הכרתי אנשים מיוחדים לאורך הטיול, ותמיד היה נחמד אבל הרמת קרבה שאתה מגיע אליה בשבוע הזה לסביבה שלך היא מדהימה. לפני שאתה יודע מה השם משפחה של הבחור משמאלך אתה יודע על מערכת יחסים עם אבא שלו. וזה חזק. זה חזק כי אתה מגיע לשיחה ולמפגש עם המון חליפות ומגננות, וכשכולם מסירים אותם, אתה רואה פחדים ומצוקות שאף אחד לא חף מהם, למרות שאנשים משדרים דברים אחרים. כמובן שאין זה אומר שבמשך שבוע אנחנו מתבוססים בקשיים שלנו, אלה פשוט נותנים להם ביטוי כדי להתמודד איתם ולהחליש את היכולת שלהם להפעיל אותנו".

 

נועם לא מאמין בקיצורי דרך, לא מאמין בהדחקות ולא מאמין בהתניות- אפשר וצריך לבחור את הדרך שאתה סולל את חייך. עם הכלים הנכונים והרצון לשינוי, לא שינוי קוסמטי אלה שינוי עמוק, עד כמה ששבוע בדרמסאלה מאפשר. הכמה ימים של הסדנא הזו, הם רק התחלה. זה לא מדובר בסדנא חווייתית, זו התחלה של דרך חדשה, מודעת. אני חושב שחוץ מהדיוק של הסדנא לגעת במקומות מאוד אישיים, העובדה שהיא מתרחשת בהודו, מקום שגם ככה אתה נפגש עם עצמך בהרבה סיטואציות רגשיות ומתעמת עם דברים שבארץ אתה נותן להם להפעיל אותך ללא מחשבה.

נועם בכור, מטפל מוסמך במגוון שיטות ריפוי, מייסד ומלמד את שיטת ‘דרך במספר השנים האחרונות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *