Categories
ללא קטגוריה

דרמסלה הודו

 דרמסלה דרמסלה.... לוקח לפחות חודש להגיד נכון את שמה, אך ברגע שלומדים- כבר אי אפשר לשכוח.

כאן תמצאו כל מה שרציתם לדעת ולשאול על דרמסלה .
 מה יש, מה יש יותר, והסיבות – מדוע אי אפשר לעזוב את המקום הזה.
המקום שמחבר לו יחדיו נזירים בגלימות אדומות, מומו טעימים, חוגים וקורסים רבים ומגוונים, ואת ריצ'רד גיר*  ,מעיד על כך שדרמסלה היא לא רק פנינה יפהפיה בצפון הודו, והרבה יותר  ממקום מושבם של הפליטים הטיבטים.
כתיבה: שרונה גז
לרשותכם ניווט מהיר:
 
אז מה היא בעצם דרמסלה?
 השם דרמסלה מייצג בעצם כמה כפרים השוכנים להם יחד בצפון הודו, במדינת הימצ’ל פארדש, מערבית לעמק קולו.
דרמסלה היתה בעברה מחנה צבאי בריטי, אך כאשר הסינים פלשו בשנות ה60- לטיבט והדלאי לאמה גלה מארצו דרך מעברי ההרים- הודו העניקה לו ולטיבטים מקום מקלט בדרמסלה.
 
 
דרמסלה הודו: דרמסלה תחתונה (או- הודו הקטנה)
 
הכפר, או יותר נכון העיר הראשונה שתראו, שוכנת לה במורד ההר והיא המקום הראשון אותו רואים כשמגיעים לדרמסלה- היא נקראת (כמה מפתיע) דרמסלה, או דרמסלה התחתונה (Lower Dharmsala).
זו היא עיר הודית טיפוסית וכמעט ולא תראו בה תיירים- כולם גרים ונהנים בכפרים שמעליה.
מה בכל זאת תוכלו לעשות בה? לחסוך כסף, ולטעום קצת מ"הודו האמיתית"- לאכול בדאבות זולות, לקנות ממתקים הודים ולשזף את העיניים בבדים ובגדים הודים.
דרמסלה התחתונה ברוב המקרים זולה משמעותית מהכפרים שמעליה (אשר מיועדים יותר לתיירים) אך פחות נעימה למטיילים מאשר הכפרים האחרים ולכן היא מושלמת ליום הפסקה מהתרבות הבודהיסטית השלווה וחזרה לבלאגן ההודי המסורתי.
כ20 דקות נסיעה מדרמסלה תחתונה תמצאו את מקלוד גאנג’.
 זהו המקום שבו נמצאים הפליטים הטיבטים ומקדשו של הדלאי לאמה. רוב התיירים המערביים ישנים במקלוד, אך אם הנכם מחפשים ישראלים אחרים- רובם דווקא ישנים בד"כ בשני הכפרים האחרים (בגסו-נאג ודרמקוט).
 
 דרמסלה הודו: מקלוד גאנג’ (או- המקום שבו הכל מתחיל)
 
המוני  נזירים טיבטים בגלימות אדומות, תיירים מכל רחבי העולם, נהגי ריקשות הודים ופליטים טיבטים מאפיינים כל פינה במקלוד הקטנה.
אז מה תעשו במקלוד? מסתבר שהרבה, ואפילו הרבה מאוד.
 
דרמסלה הודו: לינה במקלוד גאנג’
 
 חשוב לדעת, שלא תמיד קל למצוא במקלוד מקום לינה.
בתקופות שבהן הדלאי לאמה מעביר הרצאות (הנקראות teachings) מחירי החדרים קופצים למעלה ולא נשאר מקום לינה אפילו לפרת רחוב.
משום שלא קל לדעת מראש מתי יהיו ההרצאות של הדלאי לאמה (רובן בחודש מרץ, אך לא כולן) מומלץ לישון לילה או שניים בבגסו או בדרמקוט, ולחפש בניחותא גסט האוס מתאים במקלוד.
עוד מומלץ- מכיוון שמקלוד הוא כפר יחסית מרכזי והומה בעיקר ברחובות הראשיים (אזור הכיכר הראשית) ,כדאי דווקא לרדת למטה לכיוון אזור הקורסים והמסעדות (היפנית וכו’) כדי לחפש מקום שקט יותר לנוח. יש לקחת בחשבון שזה יהיה ספורט- עלייה תלולה  בכל יום, ובכל בוקר.
 
דרמסלה הודו: מסעדות
 
אחד מהדברים המיוחדים בדרמסלה, או בעצם במקלוד, הוא שאפשר למצוא כאן לא רק אנשים מכל העולם- אלא גם מסעדות מכל העולם, ובד"כ ברמה גבוהה יחסית למקומות אחרים בהודו.
יש מסעדה יפנית, מסעדה קוריאנית (טיפה יותר יקרה אך שווה כל רופי), מסעדות טיבטיות ,מסעדות איטלקיות, דוכני מומו ברחוב, ויש אפילו כמה בתי קפה עם מכונות קפוצ’ינו איכותיות (אל תצחקו, קפה איכותי הוא מצרך נדיר בהודו!).
אה כן, ואיך אפשר בלי? במקלוד יש אפילו דאבה חביבה ודחוסה, למי שהתגעגע לצ’אפטי ולדאל.
 
דרמסלה הודו: בודהיזם
 
דרמסלה, או יותר נכון מקלוד גאנג’ (Meclod Ganj), היא מקום מושבם של הדלאי לאמה הגולה (החל משנת 1959) ולכן הפכה למקום מרכזי לבני העם הטיבטי אבל אפילו יותר מכך- למאמיני הבודהיזם.                
לא תוכלו לפספס במקלוד את התרבות הטיבטית והבודהיסטית- דגלי תפילה על גגות הבתים, טיבטיות בלבוש מסורתי, מומו שמטוגן ברחוב (לא נתחיל להסביר אבל אתם פשוט חייבים לנסות!)
 ובעיקר את אווירת השלווה והנעימות  אשר מאפיינת (כמעט) כל מקום אליו תפנו בדרמסלה.                                                                                                                                                   
אחד הדברים המיוחדים שכדאי לכם לראות הוא מקדש הדלאי לאמה הנמצא בתוך מתחם הנקרא "צוגלאגקהאנג".
ממש בכניסה יש את המוזיאון ההיסטורי לטיבט (כניסה חינם), אך גולת הכותרת היא המקדש עצמו.
אין כאן יותר מדי כללים, מלבד שמירה על קדושת המקום.
הצלה חמה היא ללכת במקדש עם כיוון השעון (פשוט תעקבו אחרי המקומיים, הם יודעים מה הם עושים) אחרת תחטפו מבטים קצת מבולבלים לכיוונכם .                                                   
אם חפצה נפשכם במשהו קצת שונה (ולעיתים פחות מתויר)- את המתחם מקיף שביל הנקרא "קורה". מקובל בקרב עולי הרגל ראשית לעשות הקפה של המתחם עם כיוון השעון ב"קורה", ולאחר מכן להכנס למקדש ולעשות בו הקפה נוספת.
אה כן, ואתם בהחלט יכולים לסובב את גלגלי התפילה שבמקדש, זה דבר נהדר !
בנוסף, מתחם המגורים הרשמי של הדלאי לאמה נמצא בתוך המתחם.
אמנם אי אפשר לבקר בו, ורוב השנה הדלאי לאמה כלל לא נמצא בסביבה, אך  אולי יתמזל מזלכם ותתקלו בו במקרה ברחוב הדרמסלי הסואן (דרך חלון מכונית, עם המון מאבטחים, אבל בכל זאת). 
 
 
 דרמסלה הודו: התנדבות
 
ישנם המון מקומות בהם תוכלו להתנדב ולעזור לפליטים הטיבטים (זרם הפליטים מטיבט לא פוסק והם תמיד שמחים לעזרה):
לימוד אנגלית לטיבטים- מדובר בד"כ על טיבטים מבוגרים יותר אשר להוטים ללמוד אנגלית שתעניק להם את האפשרות להשתלב בהודו ולהתפרנס בכבוד.
ישנם מספר מקומות שמרכזים התנדבויות כאלו. מקומות מוכרים- Hope Center (התנדבות ליום אחד), "Rogpa Baby Center" (התנדבות לשבועיים בלימוד ילדים).
בנוסף, יש גם התנדבות של שיחה באנגלית עם הטיבטים, על כל נושא שבעולם, בימים ובשעות שונות. אפשר פשוט להגיע ולהשתתף, כדאי לכם לחפש מודעות בנושא בלוחות המודעות ובבתי הקפה של מקלוד.
בית הספר הטיבטי (TCV)- נמצא ליד נאדי, תוכלו (ואפילו כדאי לכם) לקחת אליו ריקשה. ניתן להתנדב שם, לארגן משחק כדורגל,  או סתם ללכת לבקר ולראות.
 
 
דרמסלה הודו: קורסים
 
ציור תנגקות (תנגקות אלו ציורים בסגנון טיבטים המצוירים בדיוק רב), קורסי יוגה, מדיטציה, רייקי, תופים, קורסי בישול הודי ובישול טיבטי, לימודי שיאצו, מסז’ים למיניהם ו…
מה לא בעצם? אם חפצה נפשכם בקורס כלשהו- סביר להניח שתמצאו אותו בדרמסלה.
אם במקלוד או בבגסו, ולפעמים גם בדרמקוט. לא סתם דרמסלה זכתה לשמה "הקייטנה של הצפון", או "המתנ"ס של הודו".
אז אם חיפשת להתנסות, לנסות, לטעום וללמוד דברים שונים- דרמסלה בהחלט תוכל לספק לכם את הטעימה הזו.
 יתכן והקורס לא יהיה ברמה שציפית למצוא, או שאולי דוקא ברמה גבוהה משחשבת- כך או כך, זו חוויה הודית, ומומלץ לנצל את ההיקף הגדול והזמינות של הקורסים בדרמסלה.
מרבית קורסי היוגה והמדיטציה נמצאים במקלוד- יורדים מהכיכר המרכזית ברחוב השמאלי, עד שרואים מצד שמאל מדרגות ארוכות שיורדות לאזור בו יש גסט האוסים ומרכזי קורסים רבים.
 
דרמסלה הודו: בגסו- או למה אנחנו אוהבים בגסו-קייק?
 
בגסו (השם המלא הוא בגסו-נאג Bagso Nag) הוא כפר השוכן מעט מעל מקלוד גאנג’- כ10 דקות הליכה ברגל, או קרוב מאוד אם נוסעים בריקשה.
מרכז בגסו מורכב מרחוב אחד ארוך ארוך שמשתרע על העלייה המשופעת הכנראה הכי פחות נעימה שתתקלו בה בזמן הקרוב (בייחוד אתם, שבחרתם לקחת חדר בתחתית הירידה- ראו הוזהרתם- אתם תכנסו לכושר!) מכל צדיו של הרחוב-
גסט האוסים, מסעדות ומרכזי קורסים .
מרבית המטיילים בוחרים להשתקע בדרמסלה דווקא בבגסו- בגלל השקט היחסי לעומת המולת מקלוד גאנג’, אך הקרבה בכל זאת למרכז העניינים.
בבגסו נמצא גם "הבית היהודי"- מקום מפגש בנושאי יהדות וכמובן- המקום אליו טיילי בגסו (אבל לא רק) באים כדי לחגוג ארוחות שישי וערבי חג.
לינה: מומלץ לחפש גסטהאוס באזור אמצע הרחוב הראשי ולמעלה משם  (אבל אם אתם ממש בקטע של כושר אז האזור התחתון של בגסו ממש בשבילכם). אפשר גם לישון ב"upper Bagso"- אמצע הדרך בין בגסו לדרמקוט נחשב מעט יותר מבודד אך הנוף היפהפה שווה את זה.
 יש האומרים שהחדרים כאן אפילו יותר זולים.
 
 
אסור להחמיץ בבגסו:
 
האחת והיחידה- בגסו קייק, עוגה שלא נראית כמו עוגה וקינוח כמו שרק קינוח בהודו יכול להראות. למהדרין- בגסו קייק המקורית מגיעה בקופסת קרטון מוזהבת, ונמכרת באחת המכולות של בגסו.
טיול יום לטריונד- מסלול של כ9 ק"מ העולה למפלים שמעל דרמקוט, עד לגובה של כ1000 מטרים. השמועה אומרת שהעליה הקשה מצדיקה את הנוף המדהים, נותר לכם רק לבדוק בעצמכם.
הפיצריה בסוף העליה של בגסו-  פיצה אשר נאפית בתנור לבנים במיוחד בשבילכם (בדיוק כמו שאתם אוהבים) תמיד תהיה נהדרת.
 
דרמסלה הודו: דרמקוט
 
מה תוכלו לעשות בדרמקוט? בעיקר להסתכל מלמעלה על כל הכפרים ההומים שמתחתיכם, ולשקוע עמוק בשלווה. בכניסה לדרמקוט תראו את מתחם מדיטצית הויפסאנה, הכוללת עשרה ימי שתיקה ומדיטציה (ותצטרכו להרשם אליה מראש).
בדרמקוט נמצא גם בית חב"ד, אשר כמובן מארח כל ימות השנה ועורך ארוחות שישי.                                                   
כמובן שגם כאן, כמיטב מסורת דרמסלה, תוכלו למצוא שלל חוגים וקורסים, אבל בהיקף קטן יותר מאשר בגסו או מקלוד.                                                
מדרמקוט ניתן לקחת ריקשה למקלוד, אשר לאחר מכן תמשיך לבגסו, או פשוט לרדת לבגסו ברגל (מה שכנראה יקח לכם הרבה פחות זמן וכסף).
 
 
דרמסלה הודו: עונה מומלצת (ופק"ל מטריה)
 
העונה המומלצת לטייל בדרמסלה היא בין מאי עד סוף ספטמבר. מעבר לחודשים אלו- ממש ממש קר שם (השמועות אפילו מדברות על שלג).
בדרמסלה מזג האוויר קריר יותר, וכדאי להתכונן מראש לכך.
במהלך היום יכול להיות חמים ונעים יותר, בין 15 ל20 מעלות, אך יכול להיות  גם גשום במהלך היום. הלילות קרים, בסביבות ה10 מעלות.
רק שתדעו, שהחודשים אוגוסט- ספטמבר נחשבים לאלו שגשומים יותר במהלך העונה, אך דבר לא קבוע. בכל מקרה- כדאי לקחת מטריה איתכם בזמן שהותכם בדרמסלה. יש כאלו שאומרים, שדרמסלה היא אחד המקומות הגשומים ביותר בעולם (!), ולכן פק"ל מטריה הוא כמעט בגדר החובה למבקרים בדרמסלה.
ואם אהבתם את הגשם- כשישנים בבגסו או בדרמקוט לפעמים אולי אפילו תזכו להתעורר בבוקר בתוך ענן, ככה זה כשאתה נמצא על הר בגובה 2000 מטר.
 
 
דרמסלה הודו: איך אתם מגיעים אליה ולאן ממשיכים ממנה?
 
המקומות המרכזיים מהם אפשר להגיע לדרמסלה הם:
 
דלהי: ניתן להגיע מדלהי במגוון כלי תחבורה- אוטובוס לילי הוא אחת מהאופציות הזולות יותר. זהו אוטובוס המיועד לתיירים, אך הוא איננו sleeper bus. זמן הנסיעה המשוער הוא בין 12 ל16 שעות תלוי בעיכובים. שימו לב שהאוטובוס היוצא מהמיין באזאר עושה סיבובים בדלהי במשך לפחות שעתיים נוספות. מי שמעוניין לוותר על העיכוב הזה יכול פשוט להגיע לנקודה הנקראת מג’נו קה טילה (מי שלא מתמצא טוב- עדיף לוותר ולא להסתבך).
ניתן להגיע ברכבת מדלהי לפתנקוט, ומשם לקחת אוטובוס (עוד כארבע שעות נסיעה). יש כ10 רכבות שיוצאות ביום ממוצע מדלהי לפתנקוט, אך דרך זו פחות מומלצת משום שהיא אינה ישירה.
אופציה יקרה יותר היא לשכור ג’יפ יחד עם מס’ אנשים. היתרון הגדול הוא שאתה יכול לקבוע את העצירות וההפסקות, ובדרך כלל זוהי דרך מהירה יותר. החסרון- צריך לוודא שהנהג לא נרדם על ההגה במהלך הלילה, ולכן כדאי לשים "נהג תורן" שישאר ער בשביל הנהג.
אופציה יקרה אפילו יותר היא בטיסה. יש שדה תעופה קטן ליד דרמסלה הנקרא 
Gaggal Airport. טיסה עולה בסביבות 200$ לכיוון אחד.
 
מנאלי תוכלו להגיע ממנאלי לדרמסלה באמצעות אוטובוס לילי (בעיקר בעונה), לשכור ג’יפ יחד עם אנשים נוספים, או אם ברצונכם לחסוך כמה רופיות ולהרוויח חוויה ייחודית- באמצעות אוטובוס מקומי. זמן הנסיעה הוא כ12 שעות לפחות.
 
אמריצר אם תרצו לראות עוד מקום בדרככם מדלהי- תוכלו לנסוע מדלהי לאמריצר (ברכבת או באוטובוס),עיר במדינת פונג’אב בה נמצא "מקדש הזהב", לשהות לילה או שניים באמריצר ולאחר מכן להמשיך באוטובוסים לדרמסלה. כל יום יש אוטובוס ישיר היוצא לדרמסלה. במידה ופספסתם אותו- תוכלו לקחת אוטובוס לפתנקוט ומשם אוטובוס נוסף לדרמסלה. אפשרות נוספת היא לשכור ג’יפ ישיר מאמריצר לדרמסלה, המחיר הוא בסביבות 4000 רופי.
 
 לאיפה ממשיכים? מדרמסלה ניתן להמשיך למנאלי (באותן דרכים שבהן ניתן להגיע), לשימלה- עיר הבירה של הימצ’ל פארדש, באמצעות אוטובוסים מקומיים (כ12 שעות).
אפשר לנסוע חזרה לדלהי באותן הדרכים בהן מגיעים, ואתם יכולים גם להתפרע על עצירה באמריצר, לינת לילה שם- והמשך לדלהי.
אופציה נוספת מדרמסלה היא לעלות על רכבת בפתנקוט אשר ממשיכה לחבל ג’אמו-קשמיר. מקשמיר ניתן להמשיך לאחר מכן לחבל לאדאק ולעיר הבירה לה.
 
 דרמסלה הודו: עוד באזור
 
התנדבות במקלט לבעלי חיים- המקלט נקרא "Himalyan Nature Society" ומטפל בעיקר בכלבים אשר נזרקו לרחוב (אין ספק שבהודו מצב הכלבים לא מזהיר)- האכלה, טיפול שוטף ועוד. הכתובת: Gamru P.O. kotwali Bazar, Dharmsala   52  
 מרכז נורבלינקה- אם חפצתם במעט תרבות וקצת שינוי מהיומיום של דרמסלה, מומלץ לקחת ריקשה לנורבלינקה (מרחק חצי שעה לפחות ממקלוד).  זהו מרכז לשימור התרבות הטיבטית ובו מוזיאון, גן ברוח הזן (מרגיע מאוד!), בית קפה קטן (אך יקר), מקדש, חנות מזכרות ועוד ועוד. מעבר למתחם היפה, המיוחד הוא שתוכלו לראות בבתי מלאכה כיצד משמרים את האומנויות העתיקות של טיבט.  הכניסה למקום היא בחינם. תוכלו להגיע למקום גם באוטובוס מקומי.
סוכנוית נסיעות- במקלוד ובגסו יש מס’ סוכנויות נסיעות אשר מציעות טיולים יומיים לסביבה, בד"כ באמצעות ג’יפים, אבל לא רק. כמו בכל דבר- יש טיולים טובים יותר ויש כאלו הטובים פחות.
מומלץ  לקבל המלצות ממטיילים שכבר התנסו לגבי סוכנויות טובות, אך לא לשכוח לברר בעצמכם את כל הפרטים הקטנים ולא להסתמך לחלוטין על המלצות מפה לאוזן (זה מומלץ כמובן לכל הודו).
 
 
דרמסלה הודו: על קצה המזלג (צ’ופסטיק זה גם בסדר)
 
 לטובת אלו מכם שקצרים בזמן- ננסה לתמצת את דרמסלה בכמה מילים. זהו כפר קטן המורכב למעשה מ3 כפרים (פלוס עיר הודית בתחתית ההר). בדרמסלה אפשר למצוא הרבה מן התרבות הבודהיסטית והתרבות הטיבטית אשר מהוות את ליבה.
מעבר לכך, בשל ריכוז התיירים הגדול בדרמסלה נוצרו בה עוד מספר אטרקציות מיוחדות- מסעדות רבות ומגוונות, טווח עצום של קורסים וסדנאות כמעט בכל נושא שעולה על דעתכם (החל מבישול וצורפות ועד לויפאסנה) וגם התנדבויות למען הקהילה.
ובנימה אישית- להיות בדרמסלה זה סוג של קסם- לנשום אוויר הרים צח, להציץ לתוך תרבות גולה שכמעט ולא נראית כך באף מקום אחר בעולם, ובעיקר- להתענג על מגוון עצום שמוצע כאן למטיילים- באוכל, ידע ובשיחה. ברגע שהגעתם לדרמסלה- די קשה לעזוב, אז תנו לקסם להתחיל עם קריאות אום מאני פדנה אום
J     
 
*אכן כן, ריצ’רד גיר גם הוא מגיע לפעמים לדרמסלה, אבל הוא ישן במלון הכי יקר במקלוד ובו סוויטה הנקראת על שמו- סוויטת ריצ’רד גיר. שלא תגידו שלא למדתם קצת אנקדוטות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *