Categories
ללא קטגוריה

התנדבות בנפאל

התנדבות בנפאל – רקע
במידה והתמזל מזלכם וזמנכם בנפאל אינו קצוב, התנדבות בנפאל עשויה לעניין אתכם, ולהוות חוויה מיוחדת ומעצימה.
מגוון האפשרויות עבור התנדבות בנפאל הוא גדול, וישנם ארגונים מסודרים המפעילים פרויקטים קצרים וממושכים של התנדבות.
במאמר זה נסקור בפניכם אפשרויות שונות, כמובן שזהו רק חלק קטן מכלל האפשרויות. בכל מקום אליו תגיעו ותרצו להישאר ניתן לברר על התנדבויות למיניהן, לעיתים המקומיים יוכלו לסייע לכם באיתור המקומות האלו ובקליטתכם.
התנדבות בנפאל – התנדבות דרך ארגון INFO Nepal (ארגון הידידות הפנים נפאלי של נפאל)
הארגון מפעיל תוכנית מותאמת אישית למתנדבים, ובה, בנוסף להתנדבות ולתרומה תקבלו את ההזדמנות ללמוד משהו נוסף על עצמכם, דרך המפגש עם הנפאלים.
INFO Nepal הינם גמישים מאוד באפשרויות השיבוץ עבור התנדבות בנפאל, ובנוסף גם מעודדים את המתנדבים לחוות את נפאל מעבר לשעות ההתנדבות.
מגזין ‘אפוק טיימס’ (Epoch times) ציין חווית התנדבות בנפאל דרך INFO Nepal בסאוהארה ( Sauhara) – עיר בכניסה לפארק הלאומי צ’יטוואן (Chituan). ההתנדבות נעשית בספריית ג’נקאולי (Jankauli) של INFO Nepal , שהיא מבנה בוץ הממוקם בכפר הקטן ג’נקאולי, ואליו ילדים מגיעים לשיעורי אנגלית שעורכים מתנדבים של INFO Nepal לפני או אחרי בית הספר. גילאי הילדים 3-19 והם מביעים רצון אמיתי ללמוד.
מעבר להתנדבות זו יש בארגון עוד אפשרויות רבות כפי שצוין, רק צרו איתם קשר והם כבר יתאימו לכם תוכנית התנדבות אישית.
יצירת קשר: אתר האינטרנט של הארגון- www.infonepal.org
התנדבות בנפאל – התנדבות בעמותת תבל בצדק
תבל בצדק הינה עמותה ישראלית המפעילה מספר פרויקטים של התנדבות בנפאל.
הפעילות של תבל בצדק מתמקדת בפיתוח חברתי, ומתבססת על הרעיון של הפיכת הקהילה לבעלת אמצעים טובים יותר. העבודה של העמותה נעשית במספר תחומים: חקלאות, העצמה נשית, צעירים וחינוך, בריאות וסניטציה. התוכנית של תבל בצדק מאפשרת למטיילים להכיר את נפאל בדרך שונה, מנקודת המבט של רוב האוכלוסייה הכפרית בעיקרה, הנאבקת להשיג את הצרכים הבסיסיים ביותר.
ההתנדבות עצמה מתקיימת לרוב מחוץ לאזורים המתוירים, במקומות בהם תושבים נפאלים רבים נאבקים על קיומם באופן יומיומי ומתקשים בהשגת מזון, מים, טיפול רפואי וחינוך סביר לילדיהם. עמותת תבל בצדק מפעילה תוכנית בשם ‘תוכנית התרמילאים’. בנוסף לעבודת התנדבות בנפאל, התוכנית כוללת לימוד על תרבותן וחייהן של הקהילות השונות בנפאל , תוך כדי לימוד סוגיות העוני וצדק חברתי וסביבתי וכיצד הם קשורים לשינויים ומגמות רחבות יותר בעולם השלישי. ישנה אפשרות להתנדב בתוכנית של ארבעה חודשי התנדבות בנפאל, או התנדבות קצרה יותר, שנמשכת חודש בלבד.
עם תחילת ההתנדבות בתוכנית, עוברים המתנדבים מספר ימי אוריינטציה ולימוד.
ההתנדבות שהינה בת ארבעה חודשים מתחילה בתקופת אוריינטציה בת חודש, לפני תחילת ההתנדבות (חודש האוריינטציה נכלל בתוך ארבעת חודשי ההתנדבות). זוהי תוכנית של פעמיים בשנה, בה משתתפים קבוצה של כ-20 מתנדבים מישראל + יהודים משאר העולם. ישנם 3 מוקדי התנדבות אליהם מתפצלים וגרים ועובדים יחד בשני כפרים, כאשר יש מוקד אחד בעיר הסמוכה.
המיונים לתוכנית נעשים בארץ-על ידי ראיון אישי וקבוצתי.
האוריינטציה נמשכת יום שלם, משמונה בבוקר ועד תשע בערב, וכוללת לימודים, מסעות שדה, למידה בצוותים, קבוצות דיון ועוד. ההתנדבות הקצרה נמשכת 3-5 שבועות, ושמה דגש על חילופי תרבויות בין ישראל לנפאל. המגורים יהיו אצל משפחות נפאליות. הראיונות למועמדים יעשו בסקייפ מהארץ. לתוכנית זו – חמישה ימי אוריינטציה, וגם בה יש טעימה מאותם הנושאים.

 

 

קבוצת מתנדבים. מתוך אתר תבל בצדק
מעט על כל אחד מתחומי ההתנדבות בתוכנית תבל בצדק:
בתחום החקלאות- הפעלה של חווה ומרכז למידה לחקלאות בסמיכות לחוות כפריות.
איוש החווה במומחה לחקלאות מקומית, יצירת פתרונות השקיה מתאימים לנטיעת יבולים בעונה היבשה, יצירת ירקות ופירות חדשים בחורף, יצור טכניקות פשוטות ולא יקרות במשתלות וחממות, לימוד טכניקות אורגניות לדישון והדברה וסבסוד שיפורים למחסות של בעלי חיים, מתן סדנאות בנושאים מכריעים כמו קרקעות וניהול מזיקים, יצירת קבוצות חקלאיות על מנת להניע כפריים לאמץ טכנולוגיות חקלאיות חדשות ועוד. תוכנית החקלאות פועלת ומסייעת כיום ב-150 כפרים.
העצמה נשית- עם התפתחות השינויים והקדמה בעולם, עבודה עם קבוצות נשים נעשית והופכת משמעותית בדרך ליצירת שינוי חברתי. תבל בצדק עובד עם קבוצות נשים בכפרים וחברות בכל רחבי נפאל על מנת להשיג את היעדים הבאים: עידוד ביטוי עצמי וביטחון עצמי בקרב נשים, בנייה של קהילה ובניית אמון בעמיתים לקהילה, חינוך לבריאות וסניטציה, זכויות אדם וזכויות נשים, אלימות במשפחה ואלכוהוליזם.

 

 

ילדים בכפר. צילום: נטע ארזי
חינוך- תבל בצדק עובדת באופן אינטנסיבי עם ילדים ונוער מכלל השכבות בנפאל (מעל 200 נערים ו-150 ילדים משתתפים כבר בתוכנית) בדרכים הבאות:
גילאי נעורים: בנייה של כפרי נעורים (בין 15-25 משתתפים) שמשלבים חינוך לא פורמאלי ואקטיביזם חברתי ברמת החברה, יצירת מועדוני ילדים (7-15 משתתפים) לחינוך לא פורמאלי, שילוב הנוער כמחנכים של עמיתיהם הצעירים, אימון נוער להשתלב כמורים לילדים צעירים מהם, כצעד לביטוי עצמי והעלאת מודעותם לנושאים חברתיים, הבאת נוער מכפרים שונים ומקבוצות אתניות שונות במגע זה עם זה בסמינרים משותפים, לימוד נוער שיטות שונות של טכניקות חקלאיות הרלוונטיות למשפחתם, קבוצות מיוחדות לנערות על מנת לעורר דיונים פתוחים בנושאים חינוכיים וביניהם חינוך מיני ובריאות נשים.
גילאים צעירים: יצירת מרכז יומי ל -25 פעוטות מגיל שנה עד ארבע, ממשפחות דלות אמצעים באזור קטמנדו, פיתוח מתודולוגיות אצל מורים כמו אנגלית ושימושי מחשב, למורים מבתי ספר שונים מקטמנדו ומן הכפרים, עזרה בשכר לימוד לילדים ממשפחות דלות אמצעים ואספקת מנות מזון ל – 200 ילדים בבתי ספר ציבוריים מידי יום.
בריאות וסניטציה: בריאות היגיינה וסניטציה, הינן מפתח לשיפור החיים של תושבי הכפרים ודיירי שכונות המצוקה בערים. בין הפעולות של העמותה: עזרה בבניית שירותים, בין היתר שירותי גז אורגניים ואספקת גז בישול לתושבי הכפרים, חינוך מורים, נוער ונשים לבריאות. הפצת המודעות לנושאים כמו טפילים ותולעים, איידס, תזונה, מחלות רחם ובעיות בריאות נפוצות אחרות והקמת מחנות בריאות. בית החולים דוליקל (Dulikel) מפעיל תוכניות בכל נפאל ובהן רופאים ואחיות נותנים הסברה על נושאים בסיסיים כמו בריאות השיניים, גניקולוגיה ונושאים בריאותיים נוספים המהווים איום.

 

 

חקלאות בנפאל – מבוססת הרבה על תירס. צילום: נטע ארזי
ייחודיות התוכנית של תבל בצדק היא בכך שהקבוצה מעורבת בישראלים עם יהודים משאר חלקי העולם. נוסף על כך, מדובר בהתנדבות שהיא חלק מתהליך ארוך. הישראלים משתתפים בפרויקטים קיימים למספר חודשים, אך יתר הצוות (הנפאלי) גר בכפרים כל ימות השנה. יתרון נוסף הוא שההתנדבות כוללת מגורים אצל משפחות נפאליות, לינה, אוכל והשתלבות בחיי היום-יום של המשפחה המארחת והעבודה בשיתוף עם כלל הקהילה.

 

 

יצירת קשר- רישום לשתי התוכניות יעשה דרך אתר תבל בצדק- tevelbtzedek.org

 

 

 

 

 

התנדבות בכפר. מתוך אתר תבל בצדק
 
קישור לסיפור ההתנדבות האישי של ניר בר בכפר תוכלו למצוא בסוף המאמר הזה.
התנדבות בנפאל – התנדבות דרך ארגון Go Eco
ארגון Go Eco העולמי מציע אפשרויות שונות ומגוונות עבור התנדבות בנפאל. בין האפשרויות תוכלו להשתתף בסיוע בבתי יתומים ובבתי ספר בקטמנדו או הוראת אנגלית במנזרים בודהיסטיים. התוכניות משתנות מידי זמן. מינימום זמן השהייה עבור התנדבות בנפאל דרך הארגון הוא שבועיים, וניתן להתנדב עד 12 שבועות. למתעניינים, נערכים מפגשים של Go Eco בתל אביב על מנת לשמוע על התוכניות שלהם ולבדוק את התאמתכם. מובטחת חוויה מדהימה והתנדבות עם חבר’ה טובים ואכפתיים, אך העלויות לא זולות- ניתן להתעדכן באתר של הארגון.
יצירת קשר: לארגון אתר אינטרנט, goeco.co.il ויש למלא טופס על מנת שיצרו איתכם קשר.
 
התנדבות בנפאל – התנדבות עם בעלי חיים
ישנם מספר ארגוני בעלי חיים בנפאל שניתן להתנדב דרכם.
ארגון AnimalNepal – יושב בערים בפטאן ( Patan) ובגודאבארי ( Godabari ) ואנשיו מסורים מאוד.
לארגון יש מקלט לחיות קטנות בפטאן ומקלט נוסף לחמורים ופרדות בגודאברי.
הארגון זקוק למתנדבים שהם וטרינרים בהכשרתם, אך גם למתנדבים ללא רקע וטרינרי- לשם עזרה ברחיצת החיות.
הצורך העיקרי של מתנדבים הוא בין סוף נובמבר לינואר, כיוון שאז יוצאות משלחות של מרפאות ניידות לכיוון נפאלגאנג’ (Nephalganj). זו תקופה של עבודה קשה ואינטנסיבית עם חמורים, ויש צורך בעזרה של וטרינרים, אחיות וטכנאים.
יצירת קשר: יש לפנות למתאמת המתנדבים לוסיה דרך אתר הארגון- animalnepal.wordpress.com.
מספר טלפון/מייל – savetheanimalnepal@gmail.com
טל’- 977-14422413/4418405
באקטפור (Baktafur )- יש צורך בעיקר בוטרינרים. לשם כך ניתן ליצור קשר עם דוקטור פראנאב.
פרטים: טל’- 977-166-13244 נייד- 975-1008067
מייל: davetyourpet@hotmail.com
כתובת להגעה: Vet your pet- Gapali-12,Suryabinayak,Bhaktapur
איזור פוקרה (Pokhara)- ישנם שני ארגוני בעלי חיים באיזור פוקרה: הראשון הוא AHTCS – Animal Health Training and consultancy Service. הארגון מעוניין במתנדבים בעלי הכשרה וניסיון רלוונטי עם בעלי חיים. יש צורך לברר מראש אם ישנם פרויקטים מתוכננים בזמן בו אתם רוצים להתנדב.

 

לוגו הארגון- מתוך אתר האינטרנט של A.H.T.C.S

 

יצירת קשר: דרך אתר האינטרנט- ahtcs.org.np
הארגון השני הוא Himalayan Animal rescue trust, המטפל בחיות קטנות, מטפל בעיקור, סירוס ומתן חיסונים. הפעילות אינה אינטנסיבי ולארגון יש צוות מקומי אשר מוביל אותו. לארגון אתר אינטרנט- hartnepal.org
 

 

 

פעילות חקלאית. מתוך אתר תבל בצדק
 
התנדבות בנפאל – התנדבות עם ילדים
התנדבות בפוקרה- בפוקרה ישנו גוף התנדבותי בשם ICDP
Integrated community development program. ניתן להשתלב בתוכנית התנדבותית אשר לוקחת חלק ב-27 כפרים שונים, כאשר העבודה נעשית מול ילדים ונוער, וגם מול נשים.
ניתן ליצור קשר דרך אתר האינטרנט של הארגון- gonesa.org/ourservice.php
התנדבות בבית ספר בקטמנדו- ליד מקדש פאשופאטינאת (Pashupatinath) הידוע, הנמצא בקטמנדו, ישנו בית ספר המיועד לילדים למעוטי יכולת, שאינם יכולים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים. בבית הספר ישנן מספר מחנכות קבועות המלמדות אנגלית ומתמטיקה. החינוך שם די נוקשה, ויש מקל קטן איתו מפליקים לילד אם הוא עשה משהו “לא תקין“.
ההתנדבות בבית הספר היא בעיקר בלימוד אנגלית- ואין צורך ברמת אנגלית גבוהה במיוחד.
בית הספר הזה מתקיים מתרומות, מדי פעם מגיעות קבוצות אירופאיות לביקור.
אולי אם יתמזל מזלכם תפגשו את פמה – נפאלית שמארחת מתנדבים ועוד כל מיני טיפוסים בביתה הגדול כבר הרבה שנים, ותוכלו לגור בביתה במשך תקופת ההתנדבות.
התשלום לפמה הוא 100 דולר לחודש, כולל ארוחות, מים חמים וכביסה
יצירת קשר- אין מספר טלפון, ניתן פשוט להגיע לבית הספר.
מקדש הפאשופאטינאת נמצא במרחק של כ-5 ק”מ מן הטאמל – מרכז התיירים שבלב קטמנדו.

 

 

הקסדה החדשה.. מתוך אתר תבל בצדק

 

 

פעילות קבוצתית. מתוך אתר תבל בצדק
התנדבות בנפאל – דברי סיכום
התנדבות בנפאל, בין אם היא לתקופה קצרה או ממושכת לא תוכל להשאיר אתכם אדישים.
הקשר עם האוכלוסייה המקומית מתהדק ונחשפים לתרבות חדשה. מובטחות לכם חוויות רבות במהלך ההתנדבות- תקופה משמעותית שלא תרצו ולא תוכלו לשכוח.
סרטון על התנדבות בנפאל ועל תבל בצדק שהופיע בערוץ 2 כדאי לראות!
כתיבה: נטע ארזי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *