Categories
ללא קטגוריה

חיסונים להודו

יש לנו כרטיס ביד והשלב הבא הוא הויזה - אבל בין לבין יש את שלב ההכנות ופה מדובר בשלב מאוד חשוב - חיסונים. מטיילים רבים מרגישים מבולבלים כשהם מגיעים לשלב החיסונים ועם שאלות נפוצות כמו: "האם אני צריך לעשות?", "מתי כדאי לי להתחסן?", "אילו חיסונים לעשות?", אי אפשר לדעת מה כדאי ובמיוחד כששומעים מפה לאוזן. אז אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בחלק הזה של ההכנה שלכם לקראת הודו ולשים דברים בפרופורציה. קודם כל תירגעו.
חיסונים להודו – האם צריך להתחסן?
הרפואה היא מדע שמתפתח עם הזמן והוא לא מדויק ב-100%, ההמלצות יכולות להיות שונות מרופא לרופא, לפיכך זהו נושא שכדאי להשקיע בו מחשבה.
והמטיילים משקיעים בו מחשבה, הרי רובם עושים חיסונים לפני הטיסה להודו כדי פחות להדאיג את עצמם (ובעיקר את ההורים), אבל כדאי לדעת שגם אם לא תעשו חיסונים אז הסיכוי שלכם לחלות באותן מחלות לא יהיה בהכרח גבוה כפי שאתם חושבים – תתפלאו, יש מטיילים שטסים בלי חיסונים.
אנחנו לא רופאים ואנחנו לא מוסמכים להמליץ לכם על איזה חיסונים לעשות ואם בכלל. לעומת זאת,  אנחנו כן יכולים ואפילו מאוד ממליצים לכם לקבוע או להגיע לרופא מטיילים והוא כבר ידע איך לייעץ לכם. כל שעליכם לעשות הוא לבוא אליו עם כרטיס קופת החולים שלכם, ארנק, ולנסות למצוא את פנקס החיסונים שראבק איפה הוא?!”, אבל אל תדאגו – ניתן גם להנפיק אחד חדש במרכזי המטיילים.

זוכרים את פנקס החיסונים הצהוב שלכם? הגיע הזמן להוציא מהבוידעם. צילום מתוך ויקיפדיה.
חיסונים להודו – איפה להתחסן?
מרפאות מטיילים זמינות עבורכם בכל רחבי הארץ ואלו מספקות את כל החיסונים הנדרשים עבור נסיעה להודו, תוכלו לבדוק עליהן בכל אחד מאתרי קופות החולים. מרבית המרפאות בארץ ידרשו שתקבעו תור מראש, לעומת זאת ישנן מרפאות שאפשר להגיע אליהן ולהתחסן מבלי לקבוע תור מראש! עשינו לכם קצת סדר בדברים*:
מרפאות ללא הזמנת תור מראש
מיקום
שעות עבודה
מס’ טלפון
כתובת
איכילוב, ת”א
יום ב’, בשעות 15:30 ועד 18:30
03-6973498
שלוחה 1
וייצמן 6, בניין הלב ע”ש סמי עופר, קומה 1
מרכז רפואי “מאיר”, כפר סבא
ימים א’+ד’, בשעות 15:30 ועד 18:00
09-7472869 /
09-7481231
טשרניחובסקי 59
מרפאת מטיילים של כללית, ירושלים
יום ב’, בשעות 17:00 ועד 19:00
יום ד’, בשעות 16:00-18:00
02-6252350
אלעזר המכבי 1
מרפאות שחובה להזמין תור מראש
מיקום
שעות עבודה
מס’ טלפון לקביעת תור
כתובת
“סורוקה”, ב”ש
ימי ג’, בשעות 16:00-18:30
08-6403199 /
08-640-0560
שדרות רגר יצחק 151
מרפאת בריאות למטייל, ת”א
ימים א-ה’ בשעות 13:00-18:00.
ימי ו’ בשעות 10:00-14:00
03-525-9459
קניון דיזינגוף סנטר
“בטרם”, אילת
בזימון תור מראש
076-8889050
קאמן 2
המרכז הרפואי, ת”א
ימים ב’,ג’,ה’, בשעות 17:00-20:00
3171* /
1-700-70-30-31
בלפור 10
מרפאת מור, רמת השרון
בזימון תור מראש
03-5094573 /
3171* /
1-700-70-30-31
סוקולוב 90
“בטרם”, ירושלים
ימי ב’ בשעות 09:00-14:00.
ימים ד’-ה’ בשעות 18:00-22:00
1-599-520-520
ירמיהו 80
מכון מור, חיפה
ימים א’-ה’ בין השעות 08:00-21:00
04-8305488
חורב 15
ישנן כמובן עוד מרפאות של רשת “מור” ושל רשת “בטרם” ברחבי הארץ שמספקות שירותים למטיילים ומחויבים בקביעת תור מראש*.
לפני שתרימו את הטלפון כדי לקבל ייעוץ, חשוב לציין שישנם חיסונים שבאים כסדרה של שתי מנות ומעלה, ולמנות האלו יש תקופת זמן שצריך לתת אותן. לכן הנה עוד המלצה שאנחנו כן יכולים לתת: תשתדלו לפגוש את רופא המטיילים כחודשיים לפני הטיסה שלכם כדי שיהיה לכם טווח בטיחות נוח.
חיסונים להודו – איך זה עובד?
לפני קבלת חיסונים להודו, או לכל יעד אחר, תתבקשו למלא טופס ובו פרטים אישיים עליכם ועל העבר הרפואי שלכם. כמו כן, אם אתם סובלים ממחלות כלשהן: אלרגיות, אם אתם נוטלים תרופות באופן קבוע, וכדומה.
לאחר מכן, תפגשו את רופא המרפאה ממנו תקבלו את כל המידע הנדרש בנוגע לנושא של חיסונים להודו. לאחר שתמסרו לו את יעדי הטיול שלכם – הדרישה לחיסונים נעשית לפי האזורים אליהם תטיילו, בצפון הודו לדוגמא חשופים למחלות שלא חשופים אליהן בדרום הודו, ולהיפך (פירוט בהמשך). לאחר הסדרת התשלום תוכלו להתחיל מייד את החיסונים.

הפעם האחרונה שלכם הייתה בבקו”ם?צילום מתוך ויקיפדיה.
חיסונים להודו – מחלות קיימות ודרכי מניעה
לכל מרפאה יש את ההוראות שלה ולפעמים האחות תחזור איתכם לגיל הילדות ותבקש לראות אם התחסנתם בעבר לחצבת/אדמת/חזרת- מחלות שחשבתם שכבר חלפו מן העולם.
יעד הטיול משפיע על סוג החיסונים שתצטרכו לקבל, כפי שכבר ציינו בפסקה למעלה.
שמות של מחלות שתוכלו לשמוע במהלך הייעוץ יכול להכיל את המחלות הבאות: צהבת A+B, קדחת המח היפני, טיפוס הבטן, טטנוס (כן כן), מלריה, דנגי, כלבת, מחלת גבהים, ועוד.
אך אל חשש! לכולן יש מענה: לחלק מהמחלות האלו יש חיסון, לחלקן יש כדורים, ולחלקן יש דרכי מניעה כאשר רובן מתייחסות בעיקר לסוגית היתושים ואת כולם ניתן לשמוע מרופא המטיילים.
בהקשר ליתושים: רובם פעילים בשעות הדמדומים של הבוקר, חלקם פעילים בשעות היום, אבל כולם פעילים בשעות הערב. לכן תכשירי מניעה נגד יתושים, שינה מתחת לכילה, ולבישה של לבוש דק וארוך כדי למנוע עקיצות, הם דברים שכדאי לשקול.
חיסונים להודו – היגיינה בהודו
כשתגיעו למרפאה תקבלו הדרכה בסיסית לגבי שמירה על היגיינה במדינות כמו הודו ונפאל. חיסונים להודו לא תמיד מספיקים ורבים מהמטיילים חווים קלקולי קיבה בדרך כזו או אחרת, זה לא נעים, אבל יש אווירה שמדובר בחלק מ”חוויית הודו” וכיום הנושא מדובר הרבה יותר בחופשיות בין המטיילים.
קלקולי הקיבה יכולים להיווצר בעקבות שני גורמים: הראשון – צינורות המים ברוב הודו מזוהמים והקיבה שלנו אינה רגילה למים, המקומיים משתמשים במי ברז לשטיפה וכחלק מהמנות/משקאות. והגורם השני – ידינו צוברות חיידקים במהלך היום ע”י לחיצת ידיים, נגיעה בידיות ומעקי בטיחות, לכלוך ידיים בטבע, ועוד.
נושא המים הוא עניין בעייתי שכן מרבית הצינורות שבהם המים זורמים הינם מזוהמים, למעט באשרמים ומקדשים שם מערכות הצינור מטופלות יותר טוב. לכן רבים מהתיירים כשהם צמאים – קונים מים מבקבוקים אטומים ולא רואים כבעיה לצחצח את שיניהם אפילו במי הברזים.
מחקרים רבים מראים ששטיפת ידיים מקטינה את הסיכוי לחוות קלקולי קיבה וגם כאן המטיילים מתחלקים, הפעם לשלוש – אלו ששוטפים ממי ברז, אלו ששוטפים ממי בקבוק, ואלו שלא שוטפים בכלל.

גם באוכל יכולות להסתתר הפתעות. צילום: נטע ארזי
 
חיסונים להודו – תיק תרופות ועזרה ראשונה
חיסונים להודו לא יכולים להבטיח שלא תהיו חולים כלל ובמהלך טיול להודו, ואם אתם מתכננים טיול ארוך אז יש סיכוי שתהיו חולים או תיפצעו ותזדקקו לאנטיביוטיקה ולערכת עזרה ראשונה. לכן מטיילים רבים מצטיידים באנטיביוטיקות על פי מרשם של רופא משפחה  כמו גם כדורי פראמין (נגד בחילות) כדורים נוגדי שלשול, ועוד. בהודו לא יהיו עבורכם בכל מקום שירותי רפואה זמינים אם כי יש בתי מרקחת כמעט בכל מקום.
מעבר לכך, ישנו הסכם שקט ורווח על הצטיידות בסל תרופות רגיל וזמין – כדורים נגד כאבי ראש ולהורדת חום, כדור נגד כאב בטן, ערכת ע”ר קטנה של פלסטרים וחומר חיטוי כמו פולידין, טיפות עיניים רגילות וכו’. חלקים מהרשימה הזאת ניתן לקנות גם בהודו באיכות משתנה וניתן להרכיבה תוך כדי הטיול, אך מעטים שעושים זאת ובעיקר קונים שם במקרה שנגמרת להם אספקת התרופות והפלסטרים מהארץ.
נוסף על כך- ניתן לרכוש בארץ טבליות לטיהור מים על בסיס כלור או יוד, אך הסירו דאגה מלבכם, גם את אלו תוכלו לרכוש בבתי מרחקת בהודו (אבל לא בכולם).
לכל אחד בודאי יש כמה תרופות סבתא שהוא או היא מכירים שתמיד עושה טוב על הלב להשתמש בהן, וגם בהודו הרפואה המקומית נפוצה ומסקרנת כמו צמחי מרפה, טיפולים אירווודים ועוד.
חיסונים להודו – סיכום
לכל איזור יש את המחלות הנפוצות בו. אף פעם אין באפשרותנו לחזות מראש שלא נהיה חולים אבל אפשר לעשות את המיטב לפני הנסיעה וכן להצטייד בתרופות רלוונטיות העשויות לעזור במצבי חירום. מרבית החיסונים תקפים לשנים ככה שאפשר לעשות את החיסונים היום ולטוס עוד שנה, אז למה לא?
שיהיה לכם טיול מהנה, ותחזרו בריאים!
*הנתונים נכונים יוני 2017, אם נתקלתם בשינוי בשעות נשמח שתודיעו למערכת שלנו editor@hodu.co.il*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *