Categories
ללא קטגוריה

טאמיל נאדו

טאמיל נאדו. ללא ספק המדינה המעניינת והמסקרנת בדרום הודו. זה לא הנופש והחופש של קרלה וגואה, ולא מרכז תיירותי כמו קרנטקה. זוהי טאמיל נאדו, חוויה דרום-הודית אותנטית ועשירה; מקדשים מהפנטים ועמוסי פרטים, רוחניות, טבע, ריחות, קולות. שקט ושלוות נפש לצד רחוב סואן כמו שרק הודו יכולה להכיל. טאמיל נאדו מזמינה אתכם!

טאמיל נאדו- רקע והיסטוריה

File:Vivekananda Rock.jpg

קו החוף של קנייקומארי – מתוך ויקיפדיה

מדינת טאמיל נאדו (Tamil Nadu) נמצאת בדרום הודו, לאורך החוף המזרחי וגובלת במדינות קרלה (Kerela), קרנטקה (Karnataka) ואנדרה פארדש (Andhra Pradesh). השפה המדוברת במדינה היא ‘טמילית’ ובירת המדינה וגם העיר העיקרית בה היא צ’נאי (Chennai), המוכרת גם בשמה הקודם מדרס. טאמיל נאדו היא מדינתם של הטאמילים, קבוצה אתנית השייכת לקבוצה רחבה יותר בשם הדרוידיאנים- עמים הדוברים שפות קדומות שמקורם בדרום הודו (אם פעם תהיתם לפשר הכתיב המסולסל והמעוקל של השפות הדרום הודיות- מקורן זהה!). לצורך העניין גם שפת המאלאיאלאם של קרלה שייכת לקבוצה זו. בכל אופן, הטאמילים נמצאים לא רק במדינתם טאמיל נאדו, אלא גם בסרי לנקה, סינגפור, מלזיה ועוד. הטאמילים נחשבים לעם חסר מדינה. מדובר בעם עתיק שלאורך ההיסטוריה נבדל מעמים אחרים שמסביב באומנות וארכיטקטורה יחודיות (אותם תוכלו לראות במקדשים השונים), בתרבות, בשפה ובחוקים. לאורך ההיסטוריה קמו מספר שושלות מלכים טאמיליות ששלטו באזור טאמיל נאדו וקרלה של היום. בסרי לנקה המצב הדרדר למלחמת אזרחים של ממש בשנות ה80 ולאורך השנים היה מלווה באלימות וטרור, שנגמרו ב2009 אחרי ש”הנמרים הטאמילים” שנלחמו למען עצמאותם בסרי לנקה נכנעו והסכימו לפתרון מדיני. אבל בואו נחזור לדבר על טאמיל נאדו..

טאמיל נאדו מדינה מתועשת וחמישים אחוז מתושביה מתגוררים באיזורים עירוניים. בהתאם לכך הרחובות בטאמיל נאדו צפופים ועמוסים יותר מאשר קרלה השכנה. מרבית המדינה אינה מתוירת פרט, ואין בה דגש תיירותי, פרט לנקודות חן מסוימות. רוב תושבי טאמיל נאדו אינם דוברי אנגלית. תופעה מעניינת בתוך טאמיל נאדו היא פונדיצ’רי (Pondicherry), קולוניה צרפתית שכביכול עומדת איתן עוד היום. פונדיצ’רי נמצאת לחופה של טאמיל נאדו ונחשבת כמדינה בפני עצמה או סוג של אוטונומיה, על אף שמדובר בעיר הנמצאת בשטחה של טאמיל נאדו. כמו שכבר הוזכר, למדינת טאמיל נאדו תרבות עתיקת יומין, אשר סממניה ניכרים מתוך אלפי מקדשים ייחודיים שנמצאים בה, וכן בתרבות העשירה שקיימת במדינה הכוללת מוזיקה ומחול.

טאמיל נאדו- צ’נאי

צ’נאי (Chennai) או בשמה הקודם, מדרס (Madras), היא העיר הגדולה ביותר במדינת טאמיל נאדו, וגם בירתה. זוהי העיר הרביעית בגודלה בהודו, וגם בירת הדרום. העיר עמוסה ושוקקת, וכולנו מחכים בקוצר רוח למטרו שעתיד לפעול בעיר ב2016. בעיר קיים נמל תעופה בינלאומי ממנו ישנן טיסות ליעדים שונים במזרח וגם נמל תעופה פנימי, ממנו ניתן לטוס ליעדים שונים בהודו, בין היתר לאיי אנדמן וניקובר (Andaman & Nicobar islands)ולסרי לנקה(Sri Lanka), או למקומות קטנים יותר בתוך טאמיל נאדו כמו מהבאליפורם העיר צ’נאי שימשה כעיר מרכזית בתקופת שלטון הבריטים בהודו, וניתן למצוא בה שרידים מן התקופה, בעיקר ברמת הארכיטקטורה כמו מבצר סנט ג’ורג’ שהפך למוזיאון שמתעד את היסטורית המנדט הבריטי באזור. בצ’נאי ישנם אולפני קולנוע גדולים המתחרים באלו של מומבאי , בעיקר מבחינת כמות הסרטים אשר מיוצרים בהם. האולפן AVM STUDIOS  הינו פתוח למבקרים. ניתן לשוטט באתר הצילומים, וגם ליהנות ממסלול הקארטינג שנמצא שם.
מקדש פארטסרטי (Parthasarathy) לכבודו של האל קרישנה מומלץ גם בוא לביקור, המקדש נבנה במאה ה-8 לספירה.

עוד בצ’נאי, תוכלו לבקר במתחם החברה התיאוסופית (Theosophical Society center) שהינו מתחם גדול וירוק, בו סוגים רבים של עצים, וביניהם עץ הפיקוס הגדול בעולם. במתחם יש גם כנסייה, מקדש בודהיסטי ומקדש הינדי.

טאמיל נאדו- קניאקומארי

קניאקומרי (Kanyakumari) נמצאת בקצה של טאמיל נאדו ומכונה גם ‘השפיץ’ של הודו, נראית גיאוגרפית כמו מקום המפגש של הים הערבי, האוקיינוס ההודי וים אנדמן, אבל בתכלס היא לא בדיוק וזה סתם רעיון רומנטי.  בקניאקומארי נמצא אי קטן ממנו אפשר לראות שקיעות וזריחות מרשימות. על האי ישנו גם מונומנט לזכרו של גנדי. מעבר לכך אין הרבה מה לעשות באי, אבל אם אתם כבר בטאמיל נאדו שווה לגעת גם בשפיץ של הודו.

http://i.minus.com/jbwB24yXqNote1.jpg

הקצה של טאמיל נאדו. צילום: רעות בן משה

טאמיל נאדו- מדוראי

מדוראי (Madurai) עיר הודית בכל רמ”ח איבריה, מהרעש והרחובות העמוסים, ועד אחרון הקבצנים סביב המקדשים המפורסמים. מי שמחפש להפעיל את כל החושים ולא מפחד מפיקנטיות ימצא כאן את מבוקשו. מדוראי תעניק לכם חוויה רוחנית המתובלת בסיורי מקדשים, הידוע שבהם מקדש מינאקשי הצבעוני, לצד תרבות הודית-דרומית. תוכלו ללמוד על מהטמה גנדי במוזיאון על שמו או לטעום מעט ממנהגי האוכל של דרום הודו.

טאמיל נאדו- המקדשים של מדוראי. צילום: זהבה דוד

טאמיל נאדו- אוטי

אוטי (Otty)- עיירת ההיל סטיישן, אוטי נמצאת צפונית לקודאיקנאל, במרחק ארבע שעות נסיעה ממנה. כמו כן ניתן להגיע אליה בקלות מבנגלור או ממייסור. מיקומה על גבי גבעות נילגירי (משמעות השם הוא ההרים הכחולים, והם באמת כאלה), מציע נוף מהפנט, ירוק עד וכמו כן אטרקציות המחייבות בדיקה. כך תמצאו את אגם אוטי- אגם מלאכותי הנמצא במרחק הליכה מתחנת האוטובוסים של אוטי, קיימת אופציה לסירות פדאלים ושיט.נסו גם את הגן הבוטני של אוטי- מרהיב ומהפנט, פתוח רוב שעות היום ללא תשלום.

מיקומה של העיירה אוטי בגובה כ-2900 מטרים, מעניק לה מזג אוויר קריר שעשוי להפוך גם קר מאוד.. על כן אוטי עשויה להפוך ליעד מפלט מצוין מן החום, הלכלוך והרעש של העיר. העיירה נבנתה על ידי בריטים, שנטעו בה מטעי תה רבים המצויים בה עד היום. רצוי להגיע לאוטי מאפריל ואילך, אז מזג האוויר בה נעים ולא קר מידי. תוכלו לשלב סדנת הכנת שוקולד או טיול מאורגן בשמורות הטבע המצויות בסביבה. על כל אלה, תשאלו את המקומיים והתיירים שתפגשו בה.

טאמיל נאדו- ממאליפורם

ממאליפורם(Mamallapuram)- הינו כפר דייגים קטן וגם מרכז פיסולי, אשר בשנים האחרונות מושך בהדרגה עוד ועוד תיירים. קל מאוד להגיע מצ’נאי למהבאליפוראם (ממאליפורם כפי שכונתה בימי המנדט הבריטי), שנמצא במרחק כשעת נסיעה באוטובוס מצ’נאי.

ממאליפורם מוכרת בין היתר בזכות אומנות הפיסול באבן הבולטת בה מאוד. ה-Pancha Rathas  הממוקם בפאתי ממאליפורם ונחשב למיוחד במינו. שם תמצאו את אזור העתיקות היפהפה הידוע בשםArjuna’s Penanace  ממש לא כדאי לפספס!

תוכלו למצוא בו תבליטי קיר מיוחדים, פסלים מסוגים שונים וכן מקדשים. עד כדי כך שאפילו אונסק”ו הכריז על הכפר הוכרז כאתר מורשת עולמי! בכפר חיים אמנים ופסלים שישמחו ללמד אתכם את אומנות הפיסול באבן. הלימוד נעשה בהדרגה והתשלום הוא עבור יום חונכות. זו ההזדמנות שלכם גם להזמין אצל אותם הפסלים פסל מיוחד שתמיד רציתם עם כל כיתוב שתרצו. בנוסף ישנן בכפר מסעדות לא רעות, וניתן לערוך בו טיולי אופניים.

http://i.minus.com/jHmuCaJ1LBR3o.jpg

פסל רב קסם בממאלפורם. צילום: רעות בן משה

מה עוד עושים בממאליפורם? אפשר לבקר בשוק המוביל לחוף הים, הוא מרתק ומצוין לרכישת מזכרות. כדאי מאוד גם להגיע ל”כדור החמאה של קרישנה” – תופעת טבע אשר מיותר להכביר עליה במילים, עדיף פשוט לחפש ולהתרשם ממנה בעצמכם.

מלבד כל אלה, תוכלו לחוות בממאליפורם שקט ושלווה גם באזור המתוייר בה הצמוד לחוף הים, שם גם נמצאים רוב האכסניות והמלונות.

http://i.minus.com/jbnBGNbD4tNZbW.jpg

קו החוף של ממאלפורם. צילום: רעות בן משה

טאמיל נאדו- אזור פונדיצ’רי

פונדיצ’רי(Pondicherry)- פודיצ׳רי ( עד 2006 נקראה פונדיצ׳רי), הוקמה כמושבה צרפתית ועד שנת 1961 שמרה על עצמאותה בתוך מדינת טאמיל נאדו. כיום מדובר בעיירת חוף מקסימה, המשלבת אוירה רוחנית הטבולה בניחוחות צרפתיים. בעיירה מבנים רבים המזוהים עם הסגנון הצרפתי, הרחובות נקיים, וכדאי ללכת לאןרך הטיילת היפה המלווה את חוף הים. באופן עקרוני העיירה שומרת על מעמד ‘אקס- טריטוריאלי’, משמע שהיא שומרת על עצמאות ואינה שייכת למדינת טאמיל נאדו. ניתן לסייר כאן בהליכה רגלית או לשכור אופניים. תוכלו לבקר באשרם סרי אוריבינדו (Sri Aurobindo Ashram) הנמצא כאן, ומשלב יוגה ורוחניות עם מדע מודרני.

טירוונאמאלא– במרחק של כשעתיים נסיעה באוטובוס מפונדיצ׳רי למרגלות הר ארונצ׳לה, תגיעו לעיירה טירוונאמאלאיי שמציעה רוחניות לכל אלו המחפשים אותה.האווירה המיוחדת הודות למסורת המספרת על כך שראמאנה מהארישי הגיע בעיירה זו להארה ונשאר שם עד ערוב ימיו.
הרוחניות בעיירה באה לידי ביטוי בעשרה מפגשים עם מוארים במהלך היום במקדש הגדול שנמצא בלב העיירה. המקדש ענק וסבוך ומציע מערבולת חושים למי שלו זה המפגש הראשון עם מקדשים רבי עוצמה. כמו כן תוכלו להתעניין מתי מתרחשת הקפה מיוחדת שנעשית בזמן ירח מלא מסביב למקדש, מדובר בחוויה רוחנית, ביזארית ועוצרת נשימה יחדיו. משעות הלילה ועד הבוקר תוכלו לצפות ואף לקחת חלק בפוג’ה יוצאת דופן בעוצמתה.

אורוויל(Auroville) בסוף שנות ה-60 נוסדה אורוויל, בסמוך לעיירה פונדיצ’רי, על ידי תיירים מערביים שהפכו לתושבי קבע. אורוויל מהווה קהילה שיתופית המנהלת אורח חיים בר קיימא, עם השקפה אידאולוגית-אקולוגית הדוגלת גם ברב תרבותיות. באמצע אורוויל נמצא המבנה הזהוב שזכה לשם המטרימנדיר, ומטרתו התבוננות פנימית ומדיטציה. חשוב לציין שהמקומיים לא רואים את אורוויל בתור עוד אתר תיירות , כי אם כקהילה חזקה וייחודית,המזמינה כל עובר אורח למצוא את חלקו בעשייה, להצטרף ולחוות את המקום ואת האידיאולוגיה לפרק זמן המתאים לו.

http://i.minus.com/j0eDWcfEMI7fv.jpg

המטמנדיר באורוויל. צילום: רעות בן משה

Anchorטאמיל נאדו- מסלולי טיול

קודאיקנאל(kodaikanal) או בקיצור, קודאי, ממוקמת על הרי הגאט- Gates mountains אשר במערב מדינת טאמיל נאדו, הידועה כאזור הטרקים של דרום הודו. משמעות השם היא “מתנת היער”, עליה כתב אהוד בנאי:.. ״ יושבת על הגג, בתוך ענן קודאיקנל/ כל כך גבוה המקום כמעט נוגעת בחלל״ ( מתוך ׳כמו ציפור ושרה׳) הפסטורליות במקום נוצרת הודות לעננים המשייטים לאורך רוב שעות היממה ממש באמצע ההרים,
בשל גובהה הרב, בקודאיקנאל ובסביבתה שורר מזג אוויר נוח וקריר יותר מאשר ברחבי טאמיל נאדו. ההגעה לקודאי אינה פשוטה, אך מומלצת כיוון שמדובר באיזור יפה שיש בו הרבה מה לראות. הרגישים להפרשי גבהים- לתשומת ליבכם, מדובר בנסיעה לגובה של 2600 מטרים.. אם הייתם בצפון הודו ואהבתם את פרווטי (Parvati)- תשמחו לדעת שקודאיקנאל מתאפיין באווירה דומה, ונחשב ל’פרווטי של דרום הודו’. יש כאן אוויר מאוד נקי ותצפית יפה על כל החלק המישורי של מדוראי. בנוסף, משום שקודאיקנאל הוקמה בתור מושבה אמריקאית, הבנייה באזור נחשבת למרשימה. המלונות באיזור הם ברמה גבוהה יחסית, ותראו הרבה פחות קבצנים. בלב העיירה ישנו אגם מלאכותי וסביבו מתרכזת התיירות. ניתן לצאת לשייט זוגי או קבוצתי באגם, לרכב על סוסים סביבו או להשכיר אופניים. בדרך העולה מן האגם לעיר ישנה מאפייה בה ניתן לקנות מאפים משובחים. בנוסף, סביב העיירה ישנם מסלולי טיול רבים, וכדאי להיעזר במדריכים המקומיים על מנת שייקחו אתכם למחוז חפצכם מבלי לטעות בדרך.

http://i.minus.com/jbqbSxamJaRPJw.jpg

האגם בקודאיקנאל- צילום: איתי יונאי

ואטה קנאל(Vattakanal)- כפר הנמצא כשישה קילומטרים דרומית לקודאיקנאל. הכפר מאפשר ניתוק מוחלט מהכל. כמעט בלתי אפשרי למשל למצוא נקודת אינטרנט, אבל זה למעשה הרעיוןJ. המרחק בין קודאיקנל לואטהקנל הוא בסך הכל רבע שעה נסיעה באוטו (אין אוטובוס לשם) מדובר באיזור ההררי של אזור קודאיקנאל, המלא במפלים, פלגי הרים ונקודות נוף יפות. כדאי להצטייד במפה במשרד התיירות של הכפר ובכלל לשוחח עם המקומיים שיוכלו להמליץ לכם על סיורים מקומיים מקסימים שלא מופיעים במפה, רק בזהירות. באיזור מצויים גם כמה יערות גשם מרשימים, מקור לחבורות קופים אשר עלולים לנהוג בחוצפה ולנסות לגנוב מכם אוכל, לפעמים היישר מהידיים, אז תפקחו עיניים או יותר נכון הימנעו מהצלבת מבטים איתם.

http://i2.minus.com/jkYBHTB12MQrA_e.jpg

קודאיקנאל- מקום לתפוס בו שלווה . צילום: איתי יונאי

טאמיל נאדו- מחוץ למסלול

טאמיל נאדו- המלצות מטיילים

טאמיל נאדו- סיכום

מדינת טאמיל נאדו המרתקת מציעה נופים קסומים בשילוב עם עושר רוחני. הימצאותה של טאמיל נאדו על קו החוף הדרומי ביותר של הודו משווה לה נוף ייחודי, ועיירות החוף שלה הינן רומנטיות ובעלות אוירה שאין דומה לה בהודו. עצם היותה של טאמיל נאדו מדינה שהתשתית שלה פחות מיועדת לתיירים מוסיפה לקסם שלה- תוכלו להגיע למקומות ולהרגיש שהינכם הראשונים לגלות אותם.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *