Categories
ללא קטגוריה

טיבט

טיבט- רקע
ממרומי גובה של 5000 מטרים מעל פני הים, על רכס ההימלאיה נמצאת מדינת טיבט הקסומה. טיבט נחשבת לחלק מסין, והינה מקום מושבו של העם הטיבטי. טיבט מנוהלת כמחוז אוטונומי במדינת סין, והיא מהווה מוקד למריבה שלטונית. מרביתה מנוהלת בידי הרפובליקה העממית הסינית. בעבר טיבט הייתה ממלכה עצמאית, עד אשר סופחה לסין, שלא מרצונה. הרמה הטיבטית הינה האזור הגבוה בעולם, שנופיו עוצרי נשימה, ועל כן נקראת טיבט ‘גג העולם’. טיבט הינה מדינה בעלת תרבות עשירה והיסטוריה ארוכת שנים והבודהיזם הטיבטי טבע את חותמו בעולם כולו. בהודו ניכרת היטב השפעת הבודהיזם הטיבטית, ואוכלוסייה טיבטית קיימת באזורים שונים ברחבי הודו.
טיבט- סכסוך פוליטי
הרפובליקה הטיבטית כללה בעברה ההיסטורי שטחים אשר כיום אינם שייכים לטיבט כמו ארונצ’אל פראדש (Arunchal Pradesh), סיקים (Sikim), לדאק (Ladak) ובהוטן (Bhutan). מאחר וכיום טיבט משתייכת לרפובליקה העממית של סין, פליטים טיבטיים רבים מתגוררים במדינות שכנות כמו הודו ונפאל. קיימת מחלוקת בשאלה מתי למעשה הפכה טיבט לחלק מן הרפובליקה העממית של סין. טיבט מאז ומעולם חתרה לריבונות, ובשנת 1959 נמלט הדלאי לאמה ה-14 של טיבט, וייסד בדרמסאללה שבצפון הודו ממשלה גולה. הממשלה הגולה טענה לריבונות גם על האזורים ההיסטוריים אמדו (Amadu) (צ’ינגהאי, סין) ומזרח קאם (Kum east) (חבל הנמצא במערב סצ’ואן שבסין), כיון שחלקים אלו נשלטו ברובם על ידי שליטים טיבטיים עד לשנת 1949. עם זאת, עמדת השלטון הסיני בנוגע לרפובליקה הטיבטית לא השתנתה, ועמדתה היא שטיבט הייתה חלק בלתי נפרד מן הרפובליקה העממית הסינית מאז שושלת יואן (לפני שבע מאות שנה). משום כך טוענת הרפובליקה הסינית כי לפי תיאוריית הרצף המדינתי של החוק הבינלאומי, ירשה סין את שושלת יואן ועל כן היא זכאית לשליטה בפועל על טיבט. המחלוקת החריפה בין הרפובליקה הסינית לטיבט באה לידי ביטוי בין היתר בכך, שסין הורתה על הממשלה הטיבטית הגולה לוותר על שטחים כמו ארצ’ונאל פראדש, כיוון שסין רואה בשטח זה חלק מטיבט תחת כיבוש הודי, וטוענת כי לממשלה ההודית לא קיימת לגיטימציה לשליטה על טיבט. מסיבות אלו אף מדינה עוד לא הכירה בטיבט כמדינה עצמאית, על אף שהיו בעבר פניות של גורמים רשמיים לממונים עליהם לעשות זאת, ולהכיר בעצמאותה של טיבט. הטיבטים סובלים מכפייה של השלטון הסיני, ובשל רגישות המצב יש להימנע מאמירות פוליטיות בזמן שאתם נמצאים בטיבט.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/TAR-TAP-TAC-he.png/350px-TAR-TAP-TAC-he.png
מפת האוטונומיות הטיבטית בתוך סין העממית. באדיבות ויקיפדיה
http://i.minus.com/itRTE7iRKHiio.jpg
http://i.minus.com/ivJOq5q5zblS1.jpg
חבל לדאק בצפון הודו. אוכלוסייה טיבטית והשפעות בודהיסטיות. צילומים: איילת מורנו
http://i.minus.com/iunWtquHngjSm.jpg
תפילת נזירים טיבטיים במקדשו של הדלאי לאמה בדרמסאללה. צילום: הילה וייצמן
http://i6.minus.com/ibhiAKsgN0eIRG.jpg
חבל ספיטי בצפון הודו- השפעות טיבטיות. צילום: טל גטרייטמן
טיבט- הגעה ואשרת כניסה
העונה המומלצת להגעה לטיבט היא בין מרץ לאוקטובר, אז מזג האוויר נוח לטיול. יש לקחת בחשבון את הגובה הרב של מדינת טיבט- 4900 מ’, יתכן שתזדקקו למספר ימי התאקלמות כאשר תגיעו אליה. במרפאות המטיילים תוכלו למצוא הוראות פשוטות וברורות למניעה של תופעות לוואי והתמודדות עם השפעות הגובה על המצב הפיסי. על מנת להיכנס אל טיבט תידרשו לאשרת כניסה לסין, וכן לאשרת כניסה נוספת לטיבט. במידה והכניסה נעשית דרך נפאל, יש צורך באישור כניסה לטיבט בלבד. אשרת הכניסה לסין תקפה לשלושה חודשים (כלומר, אם תתחילו את הטיול במקום אחר ולא בטיבט, תוך 3 חודשים יפוג תוקפה של האשרה ותצטרכו לחדש אותה),. האשרה מאפשרת שהות של חודש ימים בסין, עם אפשרות להארכה. מחירה הוא כמאה שקלים. אשרה כפולה של שתי כניסות תעלה מאה וחמישים שקלים. את האשרה לטיבט ניתן להוציא בסוכנויות נסיעות בארץ, אשר מוציאות טיולים לטיבט, או בסוכנויות נסיעות במדינות שכנות לטיבט. שגרירות סין בישראל נמצאת ברחוב בן יהודה 219 בתל אביב. יש להם אתר אינטרנט: www.chinaembassy.org.il
על מנת להגיע לטיבט ניתן לקחת טיסה מקטמנדו (Katmandu), בירת נפאל, ללאהסה, או להגיע לטיבט בדרך יבשתית, על ידי טיול שטח מאורגן, שיארך חמישה ימים. אם אתם נמצאים בסין ומעוניינים להגיע לטיבט, יוצאות טיסות מן העיר צ’נגדו (Chengdu), אשר אליה ניתן להגיע בטיסה מבייג’ינג.
דגל טיבט. תמונה באדיבות ויקיפדיה
טיבט- לאהסה
לאהסה (Lhasa) הינה בירתה של טיבט, ופירוש שמה הוא ‘ארץ הקודש’ או ‘ארץ בודהה’. לאהסה כאופייני לטיבט היא אחת הערים הגבוהות בעולם, ומהווה את המרכז רוחני של הבודהיזם הטיבטי. להאסה יושבת בסמוך לנהר קיצ’ו (Kichu) בעמק מוקף פסגות. את העיר מסמל יותר מכל ארמון פוטאלה (Potala palace) אשר שימש בעבר את הדאלי לאמה, ובנוסף נמצאים בה מקדשים ומנזרים רבים. מול ארמון הפוטאלה נמצאת כיכר גדולה, ובה מתקיים מידי ערב בשעה 20:00 מופע מזרקות (קצת כמו ברצלונה) הכולל אורות ומוזיקה.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Potala_Palace_PD.jpg
ארמון הפוטאלה בלאסה. צילום באדיבות ויקיפדיה
תוכלו לבקר במקדש ג’וקהאנג (Dazhao Si) מצופה הזהב אשר נמצא במרכז העיר. מדובר במקדש עתיק המעוצב בסגנון נפאלי והודי, בשילוב ארכיטקטורה סינית. במקדש מתארים ציורי קיר מרהיבים, אגדות הקשורות למיתולוגיה הסינית, כמו ההיסטוריה של הנסיכה הסינית במהלך מסעה לטיבט. את המקדש מרכיבים חדרי היכל מפוארים, ובמרכזו נמצא פסל הבודהה סאקימוני (Sakimoni), שפוסל כאשר הבודהה היה נער.
ארמון מרשים נוסף הינו ארמון נורבולינגקה (Nuorbulinka) אשר עיצובו המסורתי בולט בעיר. הארמון שמשמעות שמו היא ארמון האבנים היקרות נבנה בעבר לצד מעיין שבו נהג הדאלי לאמה לטבול מידי קיץ, והמקום המשיך לשמש בית מרחץ לדאלי לאמה הבאים אחריו. בימי חג ופסטיבלים ארמון נורבולינגקה גדוש מבקרים ומאמינים, ומידי יום אחרי הצהריים מועלים בו מופעי אופרה טיבטית.
מסלול מעניין בעיר לאהסה הוא קורה בארקור (Bakuojie Kora)- מסלול צועדים אשר בסופו עולי הרגל מקיפים את מקדש ג’וקהאנג. אם תצעדו במסלול תראו לאורך הדרך גלגלי תפילה, אשר המאמינים מסובבים אותם תוך כדי אמירת מנטרות והשתטחות על הקרקע. לאורך הדרך נמצאים דוכנים, חנויות, מוצרי אומנות, פולחן ומזכרות רבות.
שוק טומסיקה (Toomsika) הינו השוק הגדול ביותר בלהאסה בו ניתן למצוא החל מפירות וירקות ועד בגדים ומזכרות. בשוק ישנם גם בתי תה קטנים בהם אפשר לשבת לצד זקנים טיבטים השותים את התה שלהם עם חלב יאק.
קובץ:The Barkhor, both a place for walking meditation and shopping.jpg
השוק בלאסה. צילום באדיבות ויקיפדיה.
 
טיבט- טיולים ברחבי המדינה
תוכלו לטייל אל נופים מרתקים וייחודיים בצפון הרמה הטיבטית, ובמנזרים במרכז טיבט. מדרום מזרח לעיר לאסה נמצא מנזר גנדן (Ganden) או בשמו האחר- ‘מנזר הכובעים הצהובים’. המנזר בנוי במקום גבוה מעל העמק ומאפשר תצפית יפה על האזור.
צפונית ללאהסה נמצא רכס הרים גבוה ומושלג, לרגן לה (Largaen La) שגובהו 5180 מטר, והוא מוביל אל אגם נאם-טסו (Nam Tso)- אגם מלוח אשר הינו אחד מן האגמים הגדולים בטיבט. באזור נמצא גם טאשי דור (Tashi dor)- חצי אי שבו מנזר קטן, ועופות רבים אשר מקננים בין מצוקי האי. ישנם מסלולי הליכה במקום.
דרומית ללאהסה לאורך נהר היאמדרוקסטו (Yamdroksto) נמצא המנזר הראשון אשר נבנה בטיבט, במאה השמינית לספירה. על מנת להגיע אל המנזר חוצים את הנהר במעבורת. ניתן ללון בכפר טסטאנג (Tsetang). מערבית לטנסאנג נמצאת העיירה גיאנטסה (Gyantse) ובאזור העיירה נמצא קרחון נוג’ין קאנסאנג (Nojin Kangsang) שסביבו הרים, ואגמים בצבע טורקיז. ניתן ללון בגיאנטסה.
שיגאטסה (Shigatse) הינה אחת מנקודות היישוב הגדולות ביותר בתוך טיבט. באזור נמצאים מנזרים ששווים ביקור. ניתן להישאר ללון בשיגאטסה.
העיירה טינגרי (Tingeri) נמצאת על דרך הידידות שבין נפאל וסין (טיבט). משם ניתן לעבור אל הגבול הנפאלי, דרך עיירת הגבול זנגמו (zangmu). במעבר בין המדינות עוברים דרך קניון מצוקים מרשים, והנוף משתנה בהדרגה ממדברי לירוק.
*מסלולים אלו הינם בגדר המלצה, כמובן תוכלו להתעדכן דרך מטיילים על מסלולים ואתרים נוספים בדרך.
 
קובץ:Lhasa, Tibet.jpg
מיקומה של לאסה מלמעלה, בהימלאיה הטיבטית. צילום באדיבות ויקיפדיה
 טיבט- אוכל
מאכל טיבטי מוכר ואהוב במיוחד הוא המומו (momo)–  כיסוני בצק מאודים הממולאים בבשר או בירקות, וטעמם מופלא. מאכל נוסף הנפוץ במטבח הטיבטי הוא צמפה (Tsampa)–  קמח שעורה קלוי, מעורבב בתה מתוק וחמאת יק טיבטי. הצמפה מוגשת לצד התה הטיבטי. טופקה (Topka) הוא מרק אטריות ובשר. גם את הלחם הטיבטי לסוגיו כדאי לכם לנסות, גם את המטוגן- מדובר במנה טעימה ביותר!
 
טיבט- המלצות מטיילים
טיבט- סיכום
טיול במדינת טיבט הוא כמו מסע אחורה בזמן, במהלכו תוכלו להיחשף לאוכלוסייה שחיה בתנאי מחיה קיצוניים, ומתנהלת בדיוק כפי שהתנהלה כמה מאות שנים לפני כן. מעבר להיסטוריה העשירה והמרתקת של טיבט ודת הבודהיזם, הביקור בטיבט הוא חוויה משכרת של נופי הימלאיה מופלאים, עולם חדש ומסתורי ורוחניות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *