Categories
ללא קטגוריה

ישיבת לוטוס

 

פינת היוגה נועדה להעשיר את עולם התרגול שלכם או להקנות לכם ידע בסיסי בכל הנוגע ליוגה. בכל פעם אציג בפניכם מורה ליוגה מעורר השראה אחר שיספר לנו את נקדות מבטו על הודו, על עולם היוגה וכל מה שבינהם. המורים הללו ישתפו אותנו מנסיונם עם יוגה בהודו ובכלל וגם ישתפו בטיפים וסרטון שמדגים תרגול כלשהו שהם ממש אוהבים. אז תעקבו אחרינו!

הפעם אני מציגה את דורון חנוך. את קורס המורים הראשון שלי עשיתי אצל דורון ונטע ברנע ואני בהחלט מוצאת אותו כמעורר השראה. אני בטוחה שגם אתם תמצאו. 

 

דורון חנוך מוכר ומוערך מאוד בעולם היוגה ואף פיתח את ה״דורון יוגה״, ויניאסה יוגה עם מבנה מאוד ברור שקל לעקוב אחריו. הוא מתרגל סדרה שלישית באשטנגה (אם אתם לא בעניינים, זה אומר שיש לו שליטה פסיכית בגוף, ריכוז מדהים ורוחניות של הדלהי לאמה, בערך) ובימים אלה הוא סיים להעביר את אחד מקורסי מורי היוגה הרבים שהעביר בחייו ב"יוגה לבונטין". הבנאדם אומן בכל הנוגע ליוגה.
דורון בחר ביוגה (או שאולי היוגה בחרה אותו) אחרי שכבר צבר שם של צלם אופנה מוערך בניו יורק, עשה הסבת מקצוע והיה שף, ואז הדאהרמה שלו, הייעוד שלו, היה ברור. מורה. ולא סתם מורה, מורה ליוגה.
 
 
 
מה זה יוגה בשבילך?
 
דרך חיים, דרך ללמידה עצמית וחקירה. עוזרת לי להבין את עצמי ולתרגל את התודעה. יוגה משמשת לי ככלי להבנה עצמית וביחד עם התרגול הפיזי והתודעתי עוזרת לי ללמוד מי אני באמת. 
 
איך היית מגדיר את היוגה שאתה מלמד / מתרגל?
זה סוג של דרך חיים שבשיעורים היא בעיקר מתרכזת בהיבט הפיזי, שזה ויניאסה- אשטנגה. יוגה שקיים בה מבנה תכליתי עם רצפים קבועים אך יחד עם זאת היא מאפשרת המון שינויים בכדי לגוון ולהתאים אישית את התרגול לרמת המתרגל ומטרת התרגול. יש לי 19 ׳קרונות׳ וזה  מאפשר לי להתאים את התרגול למתרגל שלי, custume made. אם הצורך הוא טיפולי, או לפתיחות של איברים מסוימים וכו…
 
איזו מערכת יחסים יש לך עם הודו?
הודו היא בית בשבילי. היא המפגש הראשוני שלי עם עולם הרוח, הייתי לראשונה בשנת 1992. מאז ועד היום אני חוזר להודו באופן קבוע מדי שנתיים-שלוש בכדי לחוות אותה ובכדי להעמיק את התרגול שלי ואת רמת הידע שלי ביוגה ובהאיורוודה. 
אני מאוד אוהב את הפשטות שבהודו -את העושר האנושי והאושר האנרגטי.
 
דורון נכנס לזה..צילום: Erin Blair Studio
 
מהו המקום האהוב עליך בהודו? 
אני אוהב את כל הודו ובעיקר את הכפרים היותר קטנים, אך למרות זאת אני נוטה לחזור למייסור שם אני יכול לתרגל אשטנגה, ללמוד פילוסופיה ואיוורוודה. היא עיר שמספקת אפשרויות של עיר גדולה ועם זאת קטנה מספיק שתרגיש כמו בית. ובגיחה קצרה אני קופץ להאמפי המדהימה בה היופי והרוחניות מתמזגים בהרמוניה- סאתווה. 
 
מורה אהוב או מוערך בהודו?
עם השנים יצא לי לחוות המון המון מורים וכל אחד נתן לי משהו מיוחד ועזר לי להבין קצת יותר את דרך היוגה. יחד עם זאת, מורה הפילוספיה שהרשים אותי במיוחד הוא נאראסימאה  Narasimha ממייסור
 שחי את דרך החיים היוגי ולא רק מלמד אותה. תמיד נמשכתי למורים אותנטים והעדפתי מורים פשוטים, בלי כל חשיבות באם הם מפורסמים או לא. בתחום האסאנה (תרגול פיסי) מורה שהפתיע אותי לאחרונה הוא וינאי קומאר אשר גם חי את מה שהוא מלמד. הוא שומר על צניעות ואכפתיות מירבית כלפי התלמידים שלו. אני תמיד מנסה ללמוד מהמורים שלי ולהמשיך את דרכם. את כל הידע המסורתי שלמדתי ממוריי בהודו, מיזגתי לאחרונה עם הידע שלמדתי במערב וביוני יוצא ספרי yoga lifestyle דרך הוצאת לו אלין ומעביר את האהבה שלי להודו ולדרך החיים היוגי. 
 
יש לך טיפים למטייל שרוצה להגיע להודו ולחוות שם יוגה?
 חווית הלמידה של יוגה בהודו יכולה להיות מדהימה אם כי יותר מלימוד היוגה החוויה של החיים ההודים היא מה שחשוב בעייני. שלושה המרכזים העיקריים של יוגה בהודו נמצאים ברישיקש שבצפון הודו, מקום בו יש המון אשראמים ומקומות לתרגל סוגים רבים של יוגה והשני הוא מייסור, מקום בו אפשר למצוא המון אשטנגה ומעט סוגים אחרים כמו האטה. וכמובן איינגר בפונה.
טיפים: יותר מכל דבר אחר חשוב להגיע להוד בראש פתוח ולהיות מוכנים לקבל את התרבות ההודית על כל רב גוניותה. אני מאוד ממליץ לחוות אוכל הודי כמות שהוא ובכלל לבקר במקדשים ולנסות לספוג את התרבות ההודית כדי להעשיר את חווית לימוד היוגה. ישנם מורים מעולים ליוגה כיום שאינם הודים ולא גרים בהודו ולכן הדגש הוא על חווית החיים בהודו ודרך חיי היוגה הפשוטים מאשר התרגול עצמו. 
 
דמיינו את עצמכם ככה בגואה. צילום: Erin Blair Studio
 
האסאנה החביבה עליך?
פאדמאסנה (ישיבת הלוטוס) בעייני היא אם כל התנוחות, משרה יציבות ותומכת ותפקידה לעזור לנו לעבור מהתרגול הפיזי אל תרגול התודעה כדי שבסופו של דבר נחווה יוגה (איחוד). 
 
הרצף החביב עליך?
עם שנים של עבודה בניתי רצף שמאפשר איזון בין עבודת שרירים בגוף, גמישות בגוף ושחרור התודעה. רצף טוב בעייני זה רצף שבסופו נרגיש מאוזנים קלילים, מלאי אנרגיה, נקיים מבפנים וחדים יותר בתודעה.
 
תרגיל הנשימה (פראנאיאמה) שאתה הכי אוהב ולמה?
אני מוצא שנאדי שודנה (נשימת חילופין) היא פראנאיאמה מאוד מאזנת, מרגיעה, משחררת ויחד עם זאת לוקחת את התודעה לרבדים עמוקים יותר. הנשימה העוברת לסרוגין בין נחיר אחד לשני מאפשרת לנו לאזן את הגוף אנרגטית, בין האנרגיה הנשית והזכרית, הין והיאנג ושתי אונות המוח.
 
מה בחרת להדגים לנו בסרטון?
את חימום אחד שפיתחתי בדורון יוגה, כיוון שאני מוצא אותו מאוד יעיל לכל רמה ולכל מתרגל, גם כחימום לתרגול יוגה וגם כתרגול קצר ועצמאי.
 
על דורון חנוך – מוסמך ע"י יוגה אליינס להוראת מורים ליוגה. דורון זכה ללמוד עם מורים גדולים כמו פטאבי ג׳וייס ומשפחתו, ריצ'ארד פרימן (קורס מורים ואסיסטנט לריצ'ארד), רולף ומארסי, טים מיילר, אדארש, שישהאדרי, סידאנאנדא וקורס מורי ויניאסה עם מרק סטפנס. העביר מספר קורסי מורים באזור סן פרנסיסקו, וחוזר עכשיו מתקופת תרגול ואימון ממושכת בהודו. שף, מומחה תזונה מוסמך, אומן ותלמיד זן. דורון משתמש בכל יכולתיו וניסיונו להביא שינוי משמעותי וחיובי בתלמידיו. דורון חי חיי יוגה מאז 1992. כיום מלמד קורסי מורים ושיעורי יוגה בארץ ובעולם ומוציא את ספרו החדש לאור ביוני. 

ספרו החדש של דורון חנוך. לרכישה לחצו
 
 

מורה ליוגה?

אם גם את או אתה רוצים להשתתף בפינת היוגה, כתבו מייל ל-yoga@hodu.co.il

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *