Categories
ללא קטגוריה

מדיה פראדש

"אגדות רבות ומשונות מספרים על הג'ונגלים האלה של הודו, אבל אף אחת מהן אינה מוזרה כמו הסיפר על ילד קטן בשם מוגלי...."

מדיה פראדש, ארץ של מבנים עתיקים עטופים בג'ונגלים ונופים עוצרי נשימה, מזמינה אתכם לבוא ולחוות את המהות של הודו.

מקדשי קג’ורהו במדיה פראדש. צילם: צוות האתר.

מדיה פראדש- רקע

מדינת מדיה פראדש (Madhaya Pradesh)- לב ליבה של הודו הקלאסית. מדיה פראדש שוכנת במרכז הודו והיא המדינה השביעית בגודלה בהודו עם אוכלוסייה בת כ-60 מיליון תושבים.  מדיה פראדש, כשמה (מדיה פירושו אמצע) הינה מדינת האמצע של הודו- נמצאת בדיוק במרכזה. מדיה פראדש גובלת במדינות רג’סטאן וגוג’ראט ממערב, אוטר פראדש מצפון, מהרשטרה מדרום וצ’טיסגהאר ממזרח.

בירתה של מדיה פראדש היא בהופל (Bhopal), הידועה גם כעיר האגמים, על שם האגמים הנמצאים במרכזה. מה שמדהים במדינת מדיה פראדש הוא ש-31% משטחה הם איזורים מיוערים, כך שסה”כ המדינה מהווה כ-12% מכלל השטח המיוער של הודו!

מכוסה יערות וג’ונגלים. צילום: צוות האתר

במדינת מדיה פראדש זורם נהר הנרמדה נאדי (Narmada) שהינו אחד מן הנהרות הגדולים של הודו. הוא חוצה את רמת הדקאן- חבל ארץ שמנשך ממרכזה של הודו עד דרומה, מאיזור ג’בלפור (Jabalpur) שבמדיה פראדש, ונשפך בסופו לים הערבי, שבין המדינות מהרשטרה וגוג’ראט. המרחק שעובר הנהר, ומסלולו שחוצה מספר מדינות הודיות הפכו אותו קורבן לניצול תעשייתי קפיטליסטי- מן החמורים שנעשו בהודו.

מיקומה של מדיה פראדש מיוחד מאד, מחבר בין דרום הודו לצפון הודו ומהווה כר מפגש לתרבויות עתיקות. כאן צמחו הממלכות הקדומות הגדולות ששלטו בהודו, כמו ממלכת מאהג’נפדה (Mahajanapada), בתקופה המקבילה לתקופת המקרא שלנו, כשהיינו בשא”ש. בתקופה זו גם החלה התיישבות עירונית בין הראשונות בתת היבשת. במדיה פראדש ישנם גם עדויות להתיישבות מין אדם קדמון שנכחד- ההומו-ארקטוס, שהשאיר אחריו שרידים בני כ-500 אלף שנים וציורי קיר עתיקים בני עשרות אלפי שנים.

בשל מיקומה המרכזי כמעט שום שליט לאורך ההיסטוריה של הודו לא פסח על מדיה פראדש והיא החליפה ידיים בין שושלות החל מהגופטות ועד המוגלים. כל אלו תרמו להיותה של מדיה פראדש יעד עשיר מאד מבחינת תיירותית והיסטורית, שמתווסף ליופיה הטבעי.

מדיה פראדש- דרכי הגעה

מבחינת תחבורה, מדיה פראדש אינה מדינה פשוטה לתייר. בתור מדינה שממוקמת במרכז קל מאד להגיע אליה; ניתן להגיע באוטובוס או ברכבת מערי מפתח כמו וראנסי, ניו דלהי ומומבאי. לעומת זאת, אל ערים הקטנות יותר והכפרים, לפעמים תצטרכו לקחת מספר אוטובוסים ולהחליף רכבות. אם ברשותכם זמן לא מוגבל- תוכלו לסייר לאיטכם במדינת מדיה פראדש, ולהגיע לכל מקום בקצב שלכם. במידה וזמנכם קצוב- שיקלו לבקר במקומות מרכזיים אליהם התחבורה יחסית נוחה.

מדיה פראדש- עונה מומלצת

העונה המומלצת לביקור במדיה פראדש היא בין החודשים ספטמבר עד מרץ. עונת המונסון ביא בין החודשים יולי עד ספטמבר והיא מקלה על החום הכבד ששורר במדינה בין החודשים מרץ עד יוני, כשמאי הוא החודש החם ביותר. החורף מאופיין בטמפרטורה נמוכה יחסית, עד 10-15 מעלות.

אם ברצונכם לבקר באחת מעשרות שמורות הטבע במדינה שימו לב לתאריכים, רוב השמורות סגורות במהלך עונת המונסונים ונפתחות לרוב במהלך אוקטובר-נובמבר.

מדיה פראדש- אטרקציות

בהופל (Bhopal)- בירתה של מדיה פראדש טומנת בחובה מההיסטוריה של האזור, אך כיום היא עיר מודרנית הודית טיפוסית. בהופל נבנתה במאה ה-11 לספירה, על ידי מלך מוגהולי בשם בהוג’ה, אם כי לא נותרו להתיישבות זו עדויות משמעותיות בשטח. בהמשך, שודרגה בהופל לעיר של ממש על ידי מוחמד קהאן, חייל בצבא המוגולי.
במהלך תקופת השלטון הבריטי בהודו, בהופל הפכה לאיזור המוסלמי השני בגודלו בהודו. בשנת 1984, פקד את בהופל אסון כבד כאשר עשרות טונות של גז רעיל דלפו ממפעל גדול לחומרי הדברה. מספר ההרוגים באסון לא ברור עד היום, ונע בין 4000-20,000 בני אדם! מדובר באחד מהאסונות התעשייתיים הקשים ביותר בהיסטוריה, ורבים מהאנשים ובעלי החיים שנפגעו לוקים בבריאותם עד היום.

בהופל כוללת מבנים ואתרים שונים המקושים לאיסלאם, להינדו ולבודהיזם. מרכזה של העיר הוא “העיר העתיקה” עם שוק מקומי ומבנים היסטורים שונים.
כיאה לעיר המחזיקה בתואר ‘עיר האגמים’, תוכלו להנות מנופש באחד האגמים, האגם התחתון או האגם העליון, הכוללים אטרקציות שונות סביבן, כולל דייג וספורט ימי.
בהראט בהוון(Bharat Bhavan)  הוא מוזיאון לאומנות הודית, מסורות עממיות, פיסול והופעות אומנותיות למיניהן.

http://www.mptourism.com/web/GetFile.ashx?sFileName=1106:explore%5edestinations%5ebhopal%5egallery%5eI_bhopal_04:101

אחד האגמים של בהופל. מתוך אתר התיירות הרשמי MP.

אתרי דת בבהופל:
לאקשמי נאריאן נמצא בסמוך לאגם התחתון, מוקדש לוישנו ובת לוויתו האלה לאקשמי. מקדש באד וואלה מאהאדב נמצא במרכז העיר העתיקה ובתוכו עץ פיקוס שמהווה שיולינג- אמצעי פולחן לאל שיווה.
טאג’ אול מסג’יד- המסגד הגדול בבהופל, מרשים ביותר ובנוי בסגנון מוגלי.
לא נשכח את הבודהיזם ונספר לכם על סאנצ’י סטופה, שמרוחקת כ-50 ק”מ ממרכז העיר. זוהי סטופה מתקופתו של הקיסר אשוקה, שלקח על עצמו את הבודהיזם. מדובר באחד המבנים העתיקים בהודו כולה.

מערות בהימבטקה (Bhimbetka), הינו אתר מורשת עולמית במרחק 35 ק”מ מבהופל, ובו ציורי מערות מרשימים אשר מהווים עדות להתיישבות אדם פרה-היסטורית בהודו. באודיגירי שנמצאת גם באיזור, ניתן למצוא פיסולי מערות בעלי אופי דתי.

בין בהופל למערות בהימבטקה נמצא מקדש בהוג’פור (Bhojpur), מקדש האל שיווה שבנייתו במאה ה-11 מעולם לא הסתיימה, אבל התארכה מספיק זמן כנראה כדי לאכלס את השיווה-לינגם הגדול ביותר בהודו.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e6/Taj_Ul_Masajid%2C_Bhopal.JPG/800px-Taj_Ul_Masajid%2C_Bhopal.JPG

טאג’-אול מסג’יד בבהופל. ציתום מתוך וויקיפדיה.

קג’ורהו הינה עיירה שהיא גם איזור מקדשים בתחומי מדיה פראדש. מדובר בכפר לבן ונקי, עם אזור מקדשים מזרחי, ואיזור מקדשים מערבי, אשר כבר הפך לאתר מורשת עולמי.  בעיירה נמצאים מקדשי ‘קאמה סוטרה’ Kama Sutra )) המפורסמים, בנויים מאבן חול , אשר קיבלו את שמם  כיוון שמפוסלות בתוכם סיטואציות מיניות. העיירה מעוררת השראה, רוחנית ומתקדמת.

קג’ורהו נמצאת על רמת הדקאן, מוקפת נוף פסטורלי ונעים. ניתן ללון בקג’ורהו במחירים סבירים למידי- בין 150 -400 רופי ללילה. בעיירה מעט מסעדות, אך דוכני אוכל פופולאריים יותר. בלילה ישנו שוק של אוכל הודי-אפשר ללכת בשביל החוויה.  ישנן גם אפשריות להתנדב בתחום האקולוגייה והחינוך הסביבתי דרך האירגון הלא ממשלתי –Global Village   וגם להתנסות בשעורי יוגה שמציעים המלונות המקומיים.  לקג’ורהו ניתן להגיע בטיסה מניו דלהי, אך קו זה אינו זול. אופציה נוספת היא להגיע ברכבת או באוטובוס, קחו בחשבון כי מדובר בנסיעות מסובכות וארוכות.

http://i5.minus.com/il3CW8IV7G8PN.jpg

פיסול אירוטי. מקדשי קג’ורהו. צילום: צוות האתר.

אוג’יין (Ujjainהינה עיר קדושה, אשר שוכנת על גדות נהר השיפרה (Shipra). אוג’יין הינה אחת מארבע הערים הקדושות בהודו אשר בהן מתקיים פסטיבל הקומבה מלה (Kumbh-Mela), שבאתר זה מקבל את השם סימהאסטה (Simhasta) והוא נחגג בעיר מידי 12 שנים, הפסטיבל הבא יתקיים באוג’יין במאי 2016.
המפגש עם העיר אולי אינו מזמין אהבה ממבט ראשון, אך שהייה ממושכת מעמיקה את החוויה ועונה על השאלה מדוע עיר זו מושכת אליה אנשיי דת, רוח וקדושה. בחלקה העתיק של העיר  נמצאים מקדשים רבים  מלאים בקסם וביצירתיות  שמביאה איתה המיתולוגייה ההודית. בעיר ישנם מקדשים שונים, הידועים בינהם הם המקדש של קאלבהירב (Kalbhairav)- מקדש דמוי מבצר לכבודו של האל הצייד יוצא הדופן, ומקדש שרי-גופל (Shri Gopal) הבנוי בסגנון רג’סטאני על ידי מלכה משושלת מאראת’ה. בנוסף נמצא בעיר אחד ממצפי הכוכבים Ved Shala – Jantar Mantar שבנה המרהג’ה ג’אי סינג (שהקים את העיר ג’ייפור ברג’סטאן) הידוע בהודו.

סנצ’י (Sanchi) הינו כפר קטן המרוחק כ-50 ק”מ מבהופל, בו נמצאים מקדשים, סטופות, מנזרים שונים וכן עמודים עתיקים אשר נבנו במאה ה-3 לפני הספירה. סנצ’י סטופה הידועה מבין הסטופות נבנתה על ידי הקיסר המאורי אשוקה. מה שמייחד את סנצ’י יותר מכל זו העובדה שניתן לראות בכפר את כל סוגי המבנים הבודהיסטים שקיימים: סטופות, צ’איטות, מקדשים ומנזרים למיניהם. כל אלו ממחישים את היצירתיות של התרבות הבודהיסטית. במרחק 10 קילומטרים מסאנצ’י נמצא אתר מערות אודיג’ירי- מתחם בו נמצאות מערות המקושטות בעיטורים מיוחדים המקודשים לאלים ההינדים.

אומרוקשואר הינה עיירה קטנה אשר שוכנת על אי במפגש בין הנהרות נרמדה (Narmada) וקאברי (Kaveri). עיירה זו בעיני רבים הינה הגירסא של מדיה פראדש לעיר וראנסי, ועל כן היא מכונה ‘וראנסי הקטנה’. העיירה מושכת אליה המוני מאמינים בשל קדושתה, והימצאותה על נהר הסנגם. העיירה המיוחדת ישנם אשרמים שונים ומקדשים רבים, וכן סאדוהים (מאמינים הינדים) רבים אשר מסתובבים עם בגדים כתומים ודליי נדבות. מצידו השני של נהר הסנגם מתנשא אי דמוי גבעה, ועל צלעו בנוי כפר, בו ישנם מספר אשרמים, ארמון עתיק ומקדש. ניתן להגיע אל האי ולסייר בו.

ג’בלפור (Jabalpur) הינה עיר נעימה אשר נמצאת על דרך הרכבת מוראנסי למומבאי. זוהי עיר גדולה למדי בתחומי מדיה פראדש עם למעלה ממיליון תושבים. מול תחנת הרכבת בעיר, וברחובות שמעבר ישנם בתי מלון. העיר עצמה אינה תיירותית ואין בה אטרקציות מיוחדות אך היא משמשת תחנת עצירה, ונקודת מוצא לשני הפארקים הגדולים הסמוכים אליה.

http://www.mptourism.com/web/GetFile.ashx?sFileName=1106:explore%5edestinations%5ebandhavgarh%5egallery%5eI_bandhavgarh_09:101

טיגריס בפארק באנדבגאר. מתוך אתר התיירות הרשמי MP.

פארק לאומי קאנהKanha National Park  – הינו אחד מן הפארקים בגדולים במדינת מדיה פראדש, ואחד מן הגדולים בהודו בכלל. אומרים שפארק זה שימש השראה לספרו המפורסם של רודיארד קיפלינג-ספר הג’ונגל! יש בפארק אוכלוסייה גדולה מאוד של טיגריסים, איילים ושלל ציפורים. ניתן לסייר ברחבי הפארק באמצעות ג’יפים, או על גבי פילים, איתם ניתן להגיע אל מעמקי היער. נמצא כ-160 קילומטר מג’בלפור.

פארק באנדבגאר (Bandhavgarh) שמורת טיגריסים הנמצאת כ-200 קילומטר מהעיר ג’בלפור. זהו מעין ספארי קטן בו ישנם בעלי חיים שונים. המיוחד בפארק זה הוא אוכלוסיית הטיגריסים שמתגוררת במקום.

אתר ידוע נוסף שנמצא באזור העיר ג’בלפור הינו באדאגאת-סלעי השיש (Bhedaghat -Marble rocks). האתר הינו קניון מדהים ביופיו אשר נוצר על ידי התחתרות של נהר הנרמדה בסלעי שיש הנמצאים במקום. ניתן לטייל בתוך הקניון, או להגיע בסירה אל נהר נרמדה עצמו.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Dhuandhar_falls3.JPG/800px-Dhuandhar_falls3.JPG

נהר נרמנדה. תמונה מתוך וויקיפדיה.

מאנדו (Mandu) – הריסות של עיר עתיקה אשר מוקפת חומה עם 12 שערים. כל פינה מולאה אתרים ומבנים מעניינים- רובם הם אתרים שווי ביקור. במאנדו נמצא ארמון עתיק ומבוצר היטב- Jahaz Mahal שהינו אחד מן המרשימים במרכז הודו. הארמון מוקף טבע פראי, ובו תמצאו גם מקדשים ומבנים מפוארים אשר נבנו על ידי ממלכת מאלווה הקדומה ששלטה באזור. זהו מקום פסטורלי ויפה, רווי במים וצמחייה. ארמון נוסף הוא הינדולה מאהל (Hindola Mahal) היפהפה שנבנה במאה ה-15. קברו של הושאנג-שה (Hoshang-Shah) הוא אחד ממבני השיש הראשונים בהודו כולה. קומפלקס הקבר בנוי בסגנון אפגני והוא שימש השראה לבניית הטאג’ מהאל המפורסם.
אל מאנדו ניתן להגיע באוטובוס מאינדור- מקום מרכזי יותר, מרחק של כ-4 שעות. ניתן לקנות חוברת ובה מופיעים כל אתרי מאנדו, או למצוא מדריך מקומי ולבקש ממנו סיור. רצוי להקדיש למאנדו לפחות יומיים ולהישאר שם ברוגע. יש כאלו ששוהים שם אפילו הרבה יותר כי השקט והמרחבים מאוד נעימים להם.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Jahaz_Mahal_10.jpg/800px-Jahaz_Mahal_10.jpg

ג’אהאז מאהל, מאנדו. תמונה מתוך וויקיפדיה.

אורצ’ה – כפר ובו מבנים קסומים, גדולים ומפוארים- פנינה ארכיטקטונית של ממש. זהו מקום מקסים עם ניחוח רומנטי. הכפר נמצא כ-17 ק”מ מג’האנסי (Jhansi), תחנת רכבת מרכזית על קו דלהי-בהופל-מומבאי. הכפר שוכן לחופי אגם בטווה (Betwa).

אורצ’ה היא מקום מפגש של אדריכלות הינדית עם אדריכלות מוסלמיתהכפר בנוי בצורת צלב, ואת ציר מזרח-מערב המחבר את ארמון ג’הנגיר ((Jehangir עם מקדש ראם רג’ה (Ram raja), חוצה ציר צפון-דרום העובר משער העיר דרך מבני הזיכרון למשפחה המלכותית ששלטה במקום. מקום מיוחד בכפר הוא ארמון המהרג’ה  או ארמון הזכוכית. חלק מן הארמון הפכו למלון, ובו סוויטת מהרג’ה מפנקת, אשר תעלה כ-3000 רופי.  שער הארמון מוביל אל מקדש ראם רג’ה שהינו ארמון אשר הפך למקדש. מתחת למקדש ישנה כיכר בסגנון איטלקי, נעימה ביותר, ומשמאלו של הארמון (כשעומדים עם הפנים אליו) נמצא מקדש ‘צטורבהוג’ אשר אם תעלו אליו תהנו מתצפית מאוד יפה על האיזור. בכפר אורצ’ה ישנם גם כמה מלונות זולים וניתן להישאר במקום מספר ימים, ולגלות את הנוף המפתיע של צפון הדקאן.

http://i5.minus.com/ib2p21lAnRORe7.jpg

אורצ’ה. צילום: צוות האתר

מדיה פראדש- סיכום

מדינת מדיה פראדש מהווה חלק בלתי נפרד מהבנת התרבות ההודית. היא כוללת אתרים מפורסמים מצד אחד, אך אינה מוכרת מאוד לתיירים מצד שני, כך שרוב התיירים מגיעים אליה ליום או יומיים. עם זאת, במידה ותחליטו להישאר כאן, תמצאו עשרות פנינות ארכיטקטוניות מעניינות ומקסימות, ובג’ונגלים המטריפים תוכלו לרקום לעצמכם סיפורי פנטזיה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *