Categories
ללא קטגוריה

מקדשי קג’וראהו

כתיבה: טל גטרייטמן

בהודו תמצאו יותר מאוכל משובח, שווקים ססגוניים או מיליון דברים שונים ומשונים שיש רק שם. מי מאיתנו לא שמע על הקאמה סוטרה? ספר המין הקדום המתאר בפירוט את הצד המעשי של יחסים שבינו לבינה. אי שם במדיה פראדש ישנו נמצאים מקדשי קג'וראהו (Khajuraho). אלה הם המקדשים המפורסמים של הקאמה סוטרה שמהווים ביטוי נוסף, חקוק באבן, למיניות כפי שתוארה בטקסט.

עד היום ישנן כמה תאוריות לסיבה מדוע ישנה כזו יצירת אומנות, שמביאה את תיאורי הקאמה סוטרה לצד פנתיאון האלים המפוסלים באבן, ולמה דווקא בחברה ההודית, בה המיניות כל כך מודחקת, ישנם טקסטים ופסלים שיגרמו לכל אחד מאיתנו לכחכך בגרון ולהסמיק.

קגו’ראהו- רקע

אומרים קג’וראהו אומרים מקדשי הקאמה סוטרה. תורת הקאמה סוטרה ידועה בעולם כתנ”ך של המיניות, כפי שנכתב ואויר ע”י כותבים שונים לאורך ההיסטוריה ההודית (לפי האמונה עוד נכתב ע”י נאנדי, השור של שיווה, ושוכתב ע”י סופרים שונים עוד לפני כ-3000 שנים). קג’וראהו הוא בעצם כפר שבסמוך לו נמצא הקומפלקס של המקדשים המסותתים והמקושטים בפסלים ארוטיים יפהפיים, שגם זכו לתואר אתר מורשת עולמי של אונסק”ו.  לגבי חלק מהפסלים הללו המילה אירוטיקה הינה עדינה למדי.

אנחנו מסמיקים

דגימה קטנה ממה שתראו בקג’וראו…

מספרים כי קג’וראהו נבראה ע”י בנו של אל הירח (צ’אנדרה), הלוא הוא צ’ארדרהבאראמן (כן זה שם ארוך), אבל מי ששלטו כאן בפועל ובנו את המקדשים המפורסמים הם הבנים לשושלת צ’אנדלה, ששלטתה בקג’וראהו בין השנים 950-1050 לספירה. המקדשים שומרו ברמה מסויימת ע”י המקומיים עד שג’ונגל צפוף השתלט על המבנים והתגלו מחדש רק במאה ה-18, ע”י הבריטים.

קג’וראהו- עונה

לקו’רגאו כדי להגיע בין החודשים ספטמבר למרץ. בפברואר מתקיים במקום פסטיבל ריקודים הודים קלאסיים.

קג’וראו- דרכי הגעה

אל קג’וראהו אפשר להגיע ברכבת מדלהי, אגרה וג’הנסי או מוראנסי שממזרח. משום מה את כרטיסי הרכבת קונים דווקא בתחנת האוטובוס, אם אתה לא רוצים להזמין כרטיסים דרך המלון.

אפשר גם לתפוס אוטובוס מג’הנסי או מסאתנה (נסיעה של כ-6 שעות), אבל פחות מומלץ- עדיף רכבת. יש גם שדה תעופה פעיל בסמוך ולכן אפשר לברר על טיסות לשם מכל עיר מרכזית בה אתם נמצאים.

קג’וראהו- אטרקציות מרכזיות

מקדשי הקאמה סוטרה מחולקים לכמה קבוצות בתוך ומסביב לעיירה. כדי להקל עליכם נסכם שרוב המקדשים ממוקמים באתר המורשת של קג’וראו שהכניסה אליו עולה 250 רופי. בשטח נמצאים מדריכים במידה ותרצו לקבל ליווי והדרכה צמודה.

אנחנו מסמיקים

כולל את מרבית המקדשים. אתר המורשת של קג’וראהו.

מקדשים מומלצים בחינם- באזור של קג’וראהו מפוזרים כמה מקדשים שאינם נכללים באתר המורשת ועל כך הכניסה אליהם היא בחינם. המקדשים נמצאים בפאתי קג’וראהו ותוכלו להגיע לשם הן בהליכה (שלחלק מהמקדשים היא מעט ארוכה) או בריקשה. אם תרצו תוכלו אפילו לשכור לכם זוג אופניים או אופנוע.

Chaterbhuj Temple– מקדש השקיעה. מקדש ממנו ניתן לצפות לא רק בפסלי הקאמה סוטרה, אלא גם אל עבר השקיעה היורדת מעבר לשדות הפתוחים של העיירה.

מקדש ברהאמה- מקדש קטן שאם מציצים לתוכו ניתן לראות את ארבעת ראשיו של האל.

Vamana Temple– מקדש יפהפה עם נוף הנשקף אל עבר הרי השן (הרחבה בקרוב). כ”כ נעים בו, ניתן לשבת בפנים ולעשות מדיטציה.

Javari Temple– מקדש נחמד עם חצר שעוטפת אותו. ניתן לשבת בדשא להתבונן בפסלים ופשוט… לנוח.

מקדש שיווה לינגם- צמוד לאתר המורשת, יש מקדש חינמי, אליו הולכים לרגל כדי לחזות בשיווה לינגם. הכהן במקום מספר כי זהו הלינגם הכי גדול שיש במקדשי הודו. ניתן לקבל ממנו ברכה וטיקה אדומה על המצח תמורת תרומה. צנועה או לא זו בחירה שלכם.

קג’וראהו- למה הקאמה סוטרה?

יש הקבלה בין הפסלים במקדשים לבין הקאמה סוטרה אך בפועל כנראה שאין בינם קשר של ממש, בעיקר בשל העובדה שבמערב לרוב טועים בהגדרת הקאמה סוטרה כספר מין. אבל חשוב להכיר שהקאמה סוטרה לא נכתב במקור לתאר מין בלבד ולא נכתב כטקסט טנטרי אלה בא כטקסט פילוסופי שמתאר חיים של רוחניות ועונג דרך אהבה, יחסים, משפחה ועניינים של יום יום. ובכל זאת, למה בעצם יש כאן מקדשים שמשלבים פולחן לאלים יחד עם פסלים אירוטיים? ככשאלנו וחקרנו במקום מצאנו כמה תשובות. יש כאלה שאמרו שלנו שזוהי אולי עדות לתקופה משוחררת יותר, בה תורת הטנטרה הייתה מקובלת. טענה אחרת ששמענו והייתה אף היא מעניינת מאוד, הייתה שפסלי הקאמה סוטרה סותתו עבור החיילים השבים מהקרבות, עייפים ומותשים מכדי לתת יחס חם לנשותיהן. כפחד מפני דילול האוכלוסייה סותתו הפסלים כדי לעורר את היצר המיני בחיילים. מעניין.

  אנחנו מסמיקים   אנחנו מסמיקים   אנחנו מסמיקים

מטובי הפסלים שנתשמרו בהודו! כולל אקטים נועזים.

קג’וראהו- לינה ואוכל

אין איך לפספס את עניין האוכל והלינה בקג’וראהו. יש מסעדות תיירים ומסעדות מקומיות, וברחוב הראשי של העיירה כל מבנה שני הוא מלון. הרמה משתנה וניתן למצוא גסט האוסים זולים ופשוטים אל מול חדרים מפנקים עם מרפסת, נוף וחצרות יפות.

קג’וראהו- אזהרה

ילדים קטנים וחמודים בהודו יש לרוב, אך נשמעו לא פעם תלונות של תרמילאים, שמשיחה תמימה כזו עם ילד מתוק והזמנה לביקור בבית המשפחה הם הגיעו למצב של בקשת כסף או קניית מצרכים עבור המשפחה. בתור יעד תיירותי פופולארי כדאי תמיד לפקוח עיניים ולהזהר מנוכלים. מומלץ גם להזהר ממסעדת ספארי וקפה שארוק בכל הנוגע להזמנת כרטיסים לרכבת ואוטובוסים.

קג’וראהו- מחוץ למסלול

לא רחוק מהעיירה בנסיעה בין השדות הפתוחים תוכלו להתקרב לעבר הר השן (מפני שהרכס שלו נראה כמו שיניים) המככב בנוף של קג’וראהו. הנופים פה פסטורליים ומקסימים ובאזור ההר ישנם כפרים קטנים. תוכלו לעצור בדרך לשתות צ’אי או לאכול חטיף.

שיניים טוחנות

הרי השן. לא זקוקים לגשר לשיניים.

קג’וראהו- סיכום

יש אתרים מסויימים בהודו שכשמגיעים אליהם מרגישים שנכנסים לתוך אגדה, הודו הקלאסית שחולמים עליה כשרק שומעים על הודו. קג’וראהו הוא מקום כזה. מה היה אורח החיים של החבר’ה שבאו למקדשים האלה להתפלל אפשר רק לדמיין, ואיזה הבדלים עצומים יש בין הודו של היום להודו של קג’וראהו. מעבר לפאר, ליופי ולאומנות האתר הזה מעלה הרבה שאלות ותהיות, לפחות אצלנו. אז יאללה, סעו וספרו לנו גם מה אתם חושבים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *