Categories
ללא קטגוריה

נפאל אחרי רעידת האדמה

נפאל- תמונת מצב לאחר רעידת האדמה

במאמר זה ננסה לסכם עבורכם בקצרה את הנזקים שנגרמו על ידי רעידת האדמה שהתרחשה באפריל 2015 בנפאל, מה מצב האתרים כעת ולאן ניתן להגיע בבטחה. חשוב לציין כי העבודות שיקום בנפאל ממשיכות כל הזמן כך שהמצב עשוי להשתנות ומומלץ לבדוק  נקודתית מה פתוח ומה סגור לפני הגיעכם לנפאל.

ב-25 באפריל הרעיד רעש אדמה בעוצמה 7.8 (עוצמה קטלנית- שוות ערך לאנרגיה שצורכת העיר ניו יורק -בחודש, או ליותר מ-500 פצצות אטום כמו זאת שהטילו על הירושימה!) את נפאל. כ-9000 בני אדם נהרגו וההרס היה אדיר. מדענים טוענים שהרי ההימלאיה איבדו כמטר מגובהם, ועיר הבירה של נפאל, קטמנדו, ממש זזה שלושה מטרים דרומה וניזוקה מאוד. כפרים רבים נמחקו.

נפאלים העוסקים בתיירות מדווחים על ירידה של כ-80 אחוזים במספר המטיילים המגיעים לטרקים בנפאל לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במדינה בה התיירות מהווה מקור הכנסה עיקרי למקומיים רבים, רעידת האדמה הקשה שפקדה את נפאל באפריל האחרון מצטיירת כאסון מתמשך; בתקופה בה מגיעים תיירים אירופאים ומספר ההזמנות בדרך כלל גבוה, ניכר כי התיירים פשוט מפחדים להגיע.

מבחינת המטיילים הישראלים, עונת התיירות הנוחה והמקובלת בנפאל היא תקופת הסתיו, בין החודשים ספטמבר עד נובמבר. ההנחה היא שעד הסתיו מרבית האתרים כבר יהיו משוקמים ורוב מסלולי הטרקים פתוחים ובטוחים.

מבחינת אירועים בנפאל, ממשלת נפאל עושה מאמצים רבים לקיים חגים, אירועים ופסטיבלים שימשכו תיירים מן החוץ ועל כן רוב אם לא כל הפסטיבלים יתקיימו כרגיל. עיי החורבות פונו כמעט לחלוטין, אספקת המים והחשמל חזרו לאי סדר הרגיל שלהן ויש קליטה סלולרית וקוי טלפון.

בתאריך 5 באוקטובר יתקיים מירוץ המרתון של האוורסט- אחד ממירוצי המרתון הקשים בעולם, בו ישתתפו 30 רצים ממדינות העולם (כולל ישראל) בנוסף לרצים הנפאלים. המירוץ הוקדם לאוקטובר  מהתאריך המסורתי של 29 במאי על מנת לקדם את התיירות באזור ולמשוך מטיילים נוספים. מירוץ מרתון המתקיים זו הפעם ה-13; הוא יצא ממחנה הבסיס (האוורסט בייס קמפ) לנמצ’ה בזאר.

הדרכים בנפאל תקינות ברובן וניתן להגיע לכל מקום, אם כי העיכובים הרגילים בדרכים המשובשות עדיין נפוצים (חסימות של בעלי חיים, מפולות, הפגנות וכולי- כל אלה היו מאז ומעולם ולא צפויים להפסק בקרוב).

טרקים בנפאל

מרבית מסלולי הטרקים המקובלים בנפאל פתוחים לתיירים מלבד לאנטאנג (Langtang), מנאסלו (Manaslu), טסום (Tsum) ורובי (Ruby).

לאנטאנג– לאנטאנג (Langtang) הוא הטרק השלישי הכי פעיל בנפאל, ויתרונו בקרבה היחסית לקטמנדו, בבתי התה בהם ניתן ללון ללא ציוד ובמסלול שאורך מספר ימים בלבד. האזור נפגע בצורה קשה ביותר. מספר מפולות קברו את הכפר לנטאנג ואת המסלול, וכרגע האזור חסום ונחשב מסוכן להגעה. למרות זאת ישנן מספר סוכנויות הפועלות להוציא טרק מתנדבים לאזור בעונת הסתיו הקרובה.

אוורסט בייס קמפ– טרק האוורסט בייס קמפ המפורסם נפגע ברעש. בעקבות הרעידה התרחשה מפולת שלגים אך כעת האזור נגיש, הטרק פתוח ונחשב בטוח לאחר שצוותים עבדו על שיקומו, וכעת ישנו גם צוות מטפסים לפסגה בנוסף למירוץ המרתון.

האנפורנה– טרק האנאפורנה המוכר מלכתחילה כמעט ולא נפגע ברעידה. המסלול פתוח ונחשב בטוח למטיילים.

מנאסלו– טרק המנאסלו הוא מסלול סביב רכס מנאסלו, ונחשב טרק פחות מוכר  (אך לא פחות טוב) מזרחית לרכס האנאפורנה. האזור נפגע ברעידת האדמה וכרגע נחשב מסוכן יחסית לטיול. מומלץ לבדוק ספציפית את המצב לפני הגעה לאזור.

מידע נוסף על טרקים בנפאל במאמר מקיף מאת צוות האתר.

קטמנדו

עיר הבירה קטמנדו נפגעה בצורה קשה ברעש האדמה, ועד היום ניתן לראות זאת כשמסתובבים ברחובותיה. בקטמנדו ישנם גסטהאוסים פתוחים ומסעדות פעילות, ותוכלו לראות תיירים נוספים בעיר. עם זאת הנזק שנגרם לה היה עצום והעיר עוד לא שוקמה במלואה. הצפי הוא שעד עונת התיירות בסתיו מרבית האזורים כבר יהיו משוקמים.

טאמל– רובע המטיילים (Thamel)-  הרובע ניזוק גם הוא ברעש, אך היה אחד מהאזורים הראשונים להשתקם. כרגע נגיש לתיירים.

כיכר דורבאר (Durbar)– כיכר דורבאר המפורסמת נחשבת לאחד מהיעדים הפופולארים בנפאל, והוכרה כאתר מורשת על ידי אונסק”ו. הכיכר ספגה נזק כבד, אך נפתחה מחדש לאחר עבודות שיקום. עם זאת עדיין ניכרים בה סימני הרעש. למרות השיפוץ אונסק”ו הוציאו אזהרה מכניסה למבנים מחשש לחוסר יציבות וקריסה.

בודהא (Boudha)– סטופה גדולה ומפורסמת בקטמנדו ומוקד תפילה של טיבטים ובודהיסטים רבים. האתר פתוח למבקרים.

סוואיאמבונאת–  Swayambhunathמקדש הקופים. האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות כגון חבישת קסדה ומדריך מוסמך.

פאשאפוטינאת–  Pashupatinathקומפלקס המקדשים לא נפגע משמעותית ברעש.

צ’אנגו נארייאן- Changu Narayan– קומפלקס מקדשים שנפגע ברעש האדמה ועדיין סגור למטיילים.

עמק קטמנדו

הכפרים באיזור עמק קטמנדו ניזוקו ברעידת האדמה אך ממשלת נפאל עבדה שיחזרה ופתחה מחדש את הכיכרות המפורסמות והעתיקות (כיכר דורבאר- Durbar square) של  ערי הממלכה פטן (Patan) ובהקטאפור (Bhaktapur). הכיכרות נבנו בין המאות ה-12 ל-18 בתקופה בה עמק קטמנדו היה ביתם של שלוש ממלכות. האתרים העתיקים של פטן ובהקטפור כעת פתוחים למבקרים.

מסלולי הטיול בעמק קטמנדו פעילים.

פארק צ’יטואן Chitwan

הפארק אשר מציע חווית ספארי ממוקם בדרום נפאל וכמעט ולא נפגע ברעידה. הפארק פתוח למבקרים וכך גם הדרכים אליו.

פוקרה

באופן כללי העיר פוקרה, שרחוקה יותר ממוקד הרעידה, ניזוקה הרבה פחות מאשר קטמנדו; ניתן להגיע אליה והתיירות בה ממשיכה לתפקד כרגיל. מהעיר פוקרה יוצאים לטרקים הגדולים של רכס האנאפורנה. למרות שכמעט ולא נפגעה, העיר התיירותית פוקרה כמעט ריקה ממטיילים ומרבית העסקים בעיר צמאים לפרנסה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *