Categories
ללא קטגוריה

צ’נאי

צ’נאי-רקע:

צ’נאי (Chennai) אחת מהערים הגדולות והמרכזיות בהודו, ידועה גם בשמה הקודם, מדרס (Madras), בירת מדינת טאמיל נאדו. בהיותה עיר מרכזית, מהווה צ’נאי גם תחנת מעבר לרבים מהמטיילים בדרום הודו ואי לכך, תמיד נחמד להכיר ולשמוע מה כדאי ומה פחות מומלץ לעשות כשמבלים בה כמה ימים. אחת התקופות ההיסטוריות בהן שימשה צ’נאי כמרכז שלטוני היה בתקופת שלטון הבריטים בהודו. וניתן למצוא בצ’נאי לא מעט עדויות לכך עד עצם היום הזה. במהלך שיטוטיכם בעיר צ’נאי יזדמן לכם בוודאי לשמוע את השפה המדוברת- טאמילית.

צ’נאי- סקירה גיאוגרפית ועונה מומלצת:

צ’נאי ממוקמת בחלקה הדרומי של תת היבשת ושוכנת באזור המאופיין באקלים טרופי, על כן התקופה המומלצת לביקור בעיר צ’נאי היא בין החודשים נובמבר עד פברואר. מעבר לחודשים אלה, הטמפרטורה בסביבות צ’נאיעשויה לטפס גבוה מאוד ובאופן קיצוני להגיע גם לטמפרטורה של 45 מעלות.

צ’נאי העיר ממוקמת על חוף קורומנדל, המצוי בקצה הדרום מזרחי של תת היבשת, חוף של מפרץ בנגל. האזור של צ’נאי מלא בחופים מתויירים יותר ופחות, אך צ’נאי עצמה מפורסמת בחוף העירוני בה שנחשב לארוך בעולם.

http://i.minus.com/jbbqDWCvOfM648.jpg

באו לעבוד! ככה זה בחוף העירוני של צ’נאי צילום: שרית גמליאל

צ’נאי- פינות חמד ואטרקציות

דורות לאחר שבפועל הסתיימה תקופת שלטונם בהודו, הבריטים השאירו אחריהם מורשת וסממנים רבים אשר נטמעו בתרבות ההודית. אך לא רק השפעות תרבותיות היו לבריטים, צ’נאי היא אחת מאותם מקומות רבים אשר מדגימים את ההשפעה של הבריטים על המחוזות ההודיים גם ברמה הארכיטקטונית. כך למשל תוכלו למצוא מבנים מתקופת שלטון הבריטים, כמו מבצר סנט ג’ורג’ המתוארך למאה ה-17 אשר זכה לכינוי “העיר הלבנה” ומאוחר יותר נקרא על שם אחד מהבריטים בעלי ההשפעה של התקופה בעיר צ’נאי. מבנה זה, הפך מאוחר יותר, למוזיאון שמתעד את היסטורית המנדט הבריטי באזור. צ’נאי ידועה בין היתר גם בתעשיית הקולנוע שבה ואפילו בתעשיית הרכב! תוכלו למצוא אולפני קולנוע גדולים המתחרים באלו של מומבאי, בעיקר מבחינת כמות הסרטים אשר מיוצרים בהם. האולפןAVM STUDIOS  הינו פתוח למבקרים וניתן לשוטט באתר הצילומים. כמו כן תוכלו ליהנות ממסלולי הקארטינג ואטרקציות שונות הקשורות למכוניות הבולטות בצ’נאי.
ביקור צ’נאי כדי לסיים במקדש פארטסרטי (Parthasarathy) שהוקם לכבודו של האל קרישנה אשר נבנה במאה ה-8 לספירה ומאוחר יותר חודש, במאה ה-11.

עוד בצ’נאי, תוכלו לבקר במתחם החברה התיאוסופית (Theosophical Society center) שהינו מתחם גדול וירוק, בו סוגים רבים של עצים, וביניהם עץ הפיקוס הגדול בעולם. המתחם מהווה מיקרוקוסמוס להרמוניה בין הדתות, היות ויש גם כנסייה, מקדש בודהיסטי ומקדש הינדי.

צ’נאי-לינה ואוכל:

אז מה אוכלים תהיתם? לא יהיו הפתעות גדולות ותמצאו כל מה שמאפיין את המטבח ההודי- דרומי, שברובו מושתת על טהרת הצמחונות, אם כי יש יוצאים מן הכלל. רוטב הבסיס שמלווה את הארוחות מכונה צ’אטני אשר ניתן לרקוח אותו מכל ירק או פרי. למשל מקוקוס או מעגבניות, בו תוכלו לטבול אידלי- כופתת אורז, דוסה שזו כמו פיתה רק מאורז ושאר יצירות הבצק של המטבח ההודי.

http://i6.minus.com/jbr96ZuzI3IJMD_e.jpg

רק היום! אידלי להמונים

לגבי הלינה, כמו בכרך האמיתי כל האפשרויות קיימות, מלונות יוקרה, לצד גסטהאוסים וכמובן פתרונות עממיים כמו קאווץ’ סרפינג או הום-סטייס, הכל הולך!

צ’נאי- פינת האקסטרא:

במהלך דצמבר מתקיים פסטיבל מוזיקה שמאגד אל העיר מוסיקאים הודיים. ב-14 בינואר נחגגים גם ארבעת ימי הפסטיבל העיקרי המוזהה עם טאמיל נאדו ובכלל זה עם צ’נאי כעיר הבירה. הפסטיבל נקרא פונגל, חג הקציר.

http://i3.minus.com/jbuIQP17nQHpG8_e.jpg
http://i2.minus.com/joU8PwWxWcjnT_e.jpg
http://i5.minus.com/jv7AkR6Lv7E3b_e.jpg

 

החג אורך ארבעה ימים, כאשר לכל יום משמעות נפרדת משלו. כך למשל היום הראשון מוקדש לגירוש רוחות רעות מן הבית, ביום הזה גם מכינים מנות מיוחדות הנקראות סאקראי פונגל ומודים לטוב לבו של אל השמש. במהלך החג לובשים בגדים חדשים, מכינים ומגישים אוכל בכלים חדשים, רוחצים את הפרות ומקשטים אותן כדרך להביע את הכבוד הרב אשר רוכשים להן על תרומתן לפרנסה.

http://i1.minus.com/jbaXNqOwMUUsS7_e.jpg

סלינו על כתפינו ראשינו עטורים

צ’נאי- תחבורה:

צ’נאי היא עיר עמוסה ושוקקת, אשר כל פתרונות התחבורה קיימים בה. רבים מכם בוודאי יגיעו אליה בדרכם לאיי אנדמן למשל, בין אם תבחרו להגיע לשם בטיסה או במעבורת. בסמוך לשדה התעופה של צ’נאי יוצאות המעבורות והספינות לכיוון איי אנדמן, שימו לב שכמו תמיד יש מעבורות המיועדות לתיירים וכאלה של מקומיים, אך בניגוד לבדרך כלל לא מדובר בפינוק נטו. במקרה הזה מדובר בהבדל משמעותי מאוד בזמנים, כך שהמעבורת התיירותית לוקחת בערך חצי מהזמן, כ-שעתיים לעומת ארבע או חמש שעות. כאמור קיים נמל תעופה בינלאומי בעיר צ’נאי, ממנו יוצאות טיסות ליעדים שונים במזרח וגם נמל תעופה פנימי, ממנו ניתן לטוס ליעדים שונים בהודו, בין היתר לאיי אנדמן וניקובר ולסרי לנקה, או למקומות קטנים יותר בתוך טאמיל נאדו כמו מהבאליפוראם.

צ’נאי סיכום-

כמו רבות מהערים בהודו, קל להגיע לצ’נאי ולרצות להסתובב ולרדוף אחרי היעד הבא, כי מדובר בסופו של דבר בעיר עמוסה שבמבט ראשוני וחטוף עלולה להיראות מאיימת ולא מזמינה במיוחד. אולם אם מתחשק לכם להבין איך נראים החיים העירוניים בהודו, צ’נאי היא דווקא מקום נפלא לגלות זאת, כיוון שיש בצ’נאי סממנים ידידותיים עבור התייר המערבי, כדאי לפקוח את העיניים, להתעניין ולשאול את המקומיים, צ’נאי עוד תפתיע אתכם!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *