Categories
ללא קטגוריה

האבלוק- איי אנדמן

כתיבה: טל גטרייטמן

עריכה: נטלי ניאגו

האי שלא תרצו לעזוב.

מה יש בו, באי האבלוק, שהפך אותו לאחד מהאיים היותר פופולריים בקרב התיירים המגיעים לאיי אנדמן? האם אלו החופים הבתוליים לצד אטרקציות הרבות שקיימות באי? בהאבלוק תוכלו למצוא זה לצד זה, חוף חולי ומסעדות תיירים, ג'ונגל וצלילות; שילוב של טבע פראי ושלווה מושלמת המאפיינת את האיים.

באדיבות משרד התיירות ההודי

האבלוק – רקע

האי האבלוק (Havelock) הוא האי המתוייר ביותר בין איי אנדמן; האי משתרע על פני 113 קמ”ר, צפונית מזרחית לפורט בלייר. בהאבלוק ישנה התיישבות כפרית לצד אזורים מבודדים לחלוטין, ואזורים המאוכלסים על ידי תיירים. באי חיים כ-12,000 תושבים, 95 אחוז מהם בנגלים. האי מחולק לחופים ממוספרים, כנראה מישהו התעצל להמציא שם או שאולי הבינו שעניין ההגייה לא תמיד צולח, בכל אופן, כן, חופים ממוספרים. ישנם גם  שלושה חופים נוספים מיוחדים להאבלוק, עליהם תוכלו לקרוא בהמשך.

אז תהיתם למה דווקא האבלוק זכה בתואר האי הפופולרי בקרב התיירים באיי אנדמן? קודם כל, כי אפשר להגיע אליו, בקלות. איים רבים מבין איי אנדמן סגורים לכניסת תיירים (אפילו הודים), בין אם מדובר בשיקולים תרבותיים או משיקולים אקולוגים, או סתם מטעמים לוגיסטיים. האבלוק נוחה ונגישה; רק 38 ק”מ מפורט בלייר, עם מעבורות שיוצאות לעיתים תכופות. כשתגיעו תוכלו למצוא בהאבלוק שקט, סתלבט וטבע באותה קלות שתוכלו למצוא אטרקציות רבות יחד עם תיירים אחרים. תמיד תעמוד לרשותכם הבחירה: להיות לבד מול הים ולצבוע את המחשבות בתכלת, כחול וטורקיז של הגלים, או לסעוד בחברותה באחת המסעדות המשובחות המפוזרות באי, לשחק על החוף ולשתוק ביחד מתחת למים בקורס צלילה.

האבלוק – דרכי הגעה והתניידות

אחרי שנחתתם בשלום באיי אנדמן, תוכלו להגיע להאבלוק במעבורת היוצאת מפורט בלייר. לבחירתכם שני סוגים:

מעבורתי יוקרתית ומהירה, שתביא אתכם ליעד תוך כשעה וחצי, או המעבורת הציבורית שתעשה את אותה עבודה ב-3 שעות. במידה והגעתם לפורטבלייר אחרי השעה 14:00,  שזו השעה בה יוצאת המעבורת האחרונה, מומלץ לכם כבר לקנות כרטיסים למעבורת יום מראש. ובכל אופן כדי לא להתקע, גם אם הגעתם לפני 14:00 וראיתם שהכרטיסים אזלו, הבטיחו לעצמכם מקום על המעבורת ליום המחרת וצאו לגלות את פורט בלייר.

בין אם זה במעבר בין חופים, טיול בשטח או סתם כדי להגיע לאחת מהמסעדות, מומלץ לשכור קטנוע. תוכלו לשכור קטנוע או טוסטוס מכל סוכנות תיירות וכמעט בכל מקום בו את מתארחים. כמו כן, אפשר לרכב על אופנים או להתנייד במוניות וריקשות. כמו כן, יש באי מערך אוטובוסים מקומיים החוצים אותו.

 אוטובוס בהאבלוק מחוף 5 לחוף 7 למי שחוסך מונית או טוסטוס

תחבורה ציבורית שתוכל לקחת אתכם מחוף לחוף. צילום: טל גטרייטמן

האבלוק – עונה לכל השנה

או- מי מפחד ממונסונים?

להאבלוק היתרון שגם בעונת המונסונים (מאי-יוני עד ספטמבר-אוקטובר), שבעיקרון אינה נחשבת “לעונה המומלצת” לביקור באיי אנדמן, תוכלו למצוא את עצמכם נהנים מהשהות באי. בניגוד למקומות אחרים בהודו, שמקבלים תיירים בטווח העונה בלבד, בהאבלוק ממשיכים להתנהל בתי הארחה, מסעדות, ועסקים גם תחת גשמי הצהריים. כמו כן, ביקור באי מחוץ לעונה מוזיל משמעותית את ההוצאות ומהווה יתרון כלכלי, וכמובן שפחות צפוף. אז אם אתם סטודנטים בחופשת קיץ שחוששים לנסוע לאנדמן כי אמרו לכם שהעונה מתחילה רק בנובמבר, קנו דוחה יתושים ותארזו בגד ים. רק תבדקו לפני כן שאתם לא עשויים מסוכר.

האבלוק – חופים

הכפרים ברחבי האי חסרי שם ומחולקים לאזורים לפי מספרים, וכך גם החופים:

חוף מספר 1, למשל, הוא החוף הקרוב לכפר מס’ 1.

חוף 3 הוא חוף עם מסעדות, ושוק לקניות.

חופים 5 ו7 הם החופים הכי פופולריים בקרב התיירים, שם תמצאו אופציות רבות לבתי הארחה וריזורטים.

חוף מספר 7. צילום: שרית גמליאל

בהמשך לחלוקת החופים, באי ישנם 3 חופים מומלצים:

Radhanagar Beach

המגזין “טיים אאוט אסיה” הכתיר את החוף הזה לאחד מהחופים היפים ביותר ביבשת, ואנחנו נאלצים להסכים; מדובר ברצועה בת 2 ק”מ של חוף בתולי בו תזכו לרגעים של חסד עם הטבע.

Vijaynagar Beach

חוף קסום לא פחות משאר החופים, מוכר בין היתר בזכות הנוף המיוחד וריזוט “הדולפין” הממשלתי והמומלץ.

חוף הפיליםHaathi Tapu –

יתכן וזוהי גולת הכותרת של החופים באי; שמו של החוף נשאר מהימים בהם הסתובבו כאן פילים חופשיים שאפילו נהגו לצאת לשחיה בים (כיום ישנו פיל אחד מבויית שאומרים עליו שעדיין זוכר כיצד לדרוך, או לצלול..). בכל זאת אם תהיו שם אולי תזכו לפגוש בפיל. החוף עצמו ספג פגיעה די קשה בצונאמי של 2004, אך עדיין מדובר באחת השוניות היפות באי.

לחוף זה ניתן להגיע בשתי דרכים: סירת מנוע או במסלול הליכה דרך הג’ונגלים של האבלוק, בהליכה של כ-20 דקות מהדרך לראדהאנאגר. במקום יש אטקרציות ימיות שונות: שנורקלים שכמובן יעמדו לרשותכם, סירת בננות ו”הליכת מים” (מפתיע שזה לא תפס בכינרת…), שנחשבת לאטרקציה מסעירה.

האבלוק – טבע

להאבלוק יש טבע מגוון המחביא בתוכו אוצרות והפתעות. חצי משטחו של האי מוגדר כיערות גשם וג’ונגלים, שיחד עם הים והחוף נותנים תחושה של טבע עוצמתי שעוטף אותנו מכל עבר. חוץ מהחופים, גם בג’ונגלים תמצאו כמה דברים מעניינים:

לא בדיוק קולע להגדרה “טבע”, יותר קרוב ליחסי אדם-טבע. בהאבלוק ישנו מרכז לאימון לפילים, הפתוח למבקרים. במקום מאמנים פילים לסחוב גזעי עצים מהיערות. המחזה יכול להיות אמביוולנטי לרגישים בנינו, ובכל אופן התיירים מוזמנים להתרשם מהקירבה לפילים וגם לראות כיצד הם משתעשעים ומתקלחים בים. כדאי לבדוק את שעות הביקור לפני ההגעה.

פילים בהאבלוק. צילום:שרית גמליאל

מצפה הציפורים. איי אנדמן מושכים לא רק תיירים אלא גם כ-242 מיני ציפורים, מתוכם 31 זנים נדירים וייחודים לאנדמן. האיים מהווים חלק ממסלול נדידה של ציפורים שבאות מכיוון מרכז עד מזרח אסיה, שמצטרפות בעונה למינים מסויימים שחיים באיים עצמם. זוהי הזדמנות טובה להנות מהטבע העשיר, בטח אם הגעתם לאיים בעונה הנדידה.

זרזיר לבן-ראש. ייחודי לאיי אנדמן

האבלוק – צלילה

בהאבלוק תוכלו לצלול צלילה מודרכת, בשביל הכיף והחוויה, או לעשות קורס צלילה של כוכב או שניים. העונה המומלצת לצלילות היא בין דצמבר למאי.

העולם המדהים מתחת למים.

החוף המומלץ לצלילות הוא חוף הפילים, שם טוענים נמצאת השונית היפה ביותר באי, אבל את זה תוכלו כבר לשפוט בעצמכם. מתחת למים תגלו עולם מופלא ועשיר של שוניות צבעוניות ותנועה ערה של דגים מכל הסוגים.

לפינכם רשימת מועדוני הצלילה השונים באי:

Andaman Dive Club, Havelock No.1

9474224171

info@diveindia.com

Dive India, Havelock No. 5

214247

info@diveindia.com

Barefoot Scuba, Havelock No. 3

282181

dive@barefootindia.com

Blue Lagoon, Havelock No. 2

9933274207

divingandaman@gmail.com

Ocean Pearl Dive Resort, Havelock No. 2

9933209905

Oceanpearldive@yahoo.in

Andaman Bubbles, Havelock No. 5

9474271295

andamanbubbles@gmail.com

Lacadives Dives Centre

214315

lacadives@gmail.com

האבלוק – אוכל ולינה

אתם מוזמנים להתענג על מגוון המזון המשובח שיש באי, החל ממסעדות מקומיות המגישות דגים טריים או מסעדות תיירים בעלות תפריט מגוון. קוקוסים ודגים בהאבלוק הם מצרך בסיסי בתפריט המקומי, לכן סעו לכם לאחת מהמסעדות הביתיות, ותשדלו להגיע לרעבים.

גולדן ספון דהאבה האבלוק

חוויה קולינרית שאי אפשר לוותר עליה. האבלוק. צילום: טל גטרייטמן

בהאבלוק מגוון מקומות לינה, החל מריזורטים יוקרתיים וחלומיים ועד בקתות אותנטיות (או חושות) שצמודות לחוף. טווח המחירים משתנה בהתאם.

האבלוק – קניות

כאמור באזור של חוף מספר 3, תוכלו למצוא באזאר ססגוני ושם יש גם אפשרות לערוך קניות יומיומיות כמו מוצרי הגיינה, אוכל וכדומה. מגוון במוצרים באי די מצומצם אז אם יש איזה מוצר שאתם ממש לא יכולים בלעדיו, שווה להצטייד מראש, לכל צורך בסיסי אחר תוכלו למצוא את מה שאתם צריכים.

האבלוק- השקט אמיתי

הקליטה הסלולרית בהאבלוק לא כל כך טובה, אך עדיין יש מקומות בהם יש אינטרנט במידה ותרצו להתחבר. מכל המקומות דווקא כאן יש בכך יתרון שהטלפון שלכם לא יצלצל או שתקבלו הודעות בלי סוף. בהאבלוק אתם תהיו חופשיים מכל אמצעי שיזכיר לכם על העולם שמעבר לאי ועל השטויות של קבוצת החברים בוואטסאפ, סוג של חופש בכפייה. הזדמנות פז להנות משקט כמו פעם, לא להיות זמינים ולתת לנפש מנוחה אמיתית.

בלי סלפי עם השקיעה. צילום: שרית גמליאל

בהאבלוק אין כספומט בכל מקום, אך ישנם שירותי משיכת כסף מפורט בלייר דרך סוכנים (בדקו בסוכניות בחוף 3, אך השימוש הוא על אחריותכם). באי יש סניף של Westren Union שסגור בימי ראשון. גם הוא נמצא בחוף 3 וממנו תוכלו למשוך כסף (אוי, העמלה..).

בכל אופן מומלץ להצטייד במזומנים ולעדכן אנשים שלא תהיו זמינים בעודכם בפורט בלייר.

האבלוק – סיכום

האבלוק הוא אי שיתן לכם את החופש המוחלט להיות עם עצמכם, עם הטבע או עם אחרים. אם תרגישו שנמאס לכם לשמוע את עצמכם חושבים, תוכלו להנות ממגוון אטרקציות ימיות וכמובן, לגלות את העולם הנדיר שמתחת למים. עם דיל כזה, אי אפשר שלא להזמין כרטיס למעבורת הראשונה שיוצאת לדרך. חופשה נעימה!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *