Categories
ללא קטגוריה

התנדבות בהודו

התנדבות בהודו היא חוויה מדהימה שלא כל אחד זוכה לה ולא כל אחד מסוגל לה.

מה שבטוח- התנדבות בהודו היא זכות גדולה ומשהו שכדאי לעשות לפחות פעם אחת.

כל תחום הוא ייחודי בפני עצמו, ודרך ההתנדבות תתחברו לסביבתכם, לקהילה, תבינו טוב יותר היכן אתם נמצאים, תגלו אילו איכויות אתם מביאים איתכם לקהילה ותחוו משהו שלא תשכחו. יש הנוסעים בעיקר בעקבות ארגונים שונים ומקדישים את זמנם לפעילויות למען קהילות שונות ברחבי העולם.

המקומות והאפשרויות הם רבים, להתנדבות תוכלו להתגלגל גם לגמרי במקרה או אם תגששו סביבכם. מאמר זה יסקור את האפשרויות עבור התנדבות בהודו וייתן לכם המלצות וטעימה מכל דבר.

התנדבות בהודו – התנדבות בחווה חקלאית

חוות חקלאיות הן ענף פופולארי בתחום התנדבות בהודו, כיוון שברחבי תת היבשת פזורות חוות חקלאיות רבות. עם זאת, ממקום למקום ההתנדבות שונה מבחינת העבודה והתנאים המוצעים. להלן שמות של מספר חוות ברחבי הודו בהן תוכלו להתנדב:

1. חווה חקלאית באורוויל שבמדינת טאמיל נאדו (Tamil Nadu) – הישוב הקהילתי ארוויל Auroville)) הינו ישוב בדרום מזרח הודו, בו חיים בשיתוף אקולוגי אנשים מכל העולם שבאו כדי לחיות חיים פשוטים. כשליש מהתושבים הם הודים, ושאר תושבי העיר באים מ-35 מדינות. זו נחשבת לעיר בינלאומית. גם ישראלים גרים במקום, וחלקם מתנדבים.

בישוב נמצאת החווה החקלאית “סדהאנה”, בבעלותם של שני ישראלים- אבירם ויונית. ב”סדהאנה” מנצלים היטב אנרגיה סולארית ובודקים שיטות השקיה שונות בניסיון לייעל שיטות השקיה קיימות. בנוסף מפתחים כל הזמן את שטח החווה ואת סביבותיה. החווה מהווה דוגמא עבור תושבי אורוויל, כיצד להתייעל מבחינה חקלאית. בנוסף אם תגיעו לאורוויל תיהנו מן השיתופיות וחיי הקהילה. החווה ממוקמת בלב היער ולכן חווית המגורים שם מאוד נעימה.

מתנדבים לחווה מתקבלים לתקופות קצרות או ארוכות. יתקבלו בברכה מתנדבים יחידים, זוגות ואף משפחות.

דרכי הגעה: עליכם להגיע לאורוויל ובתוך אורוויל לכביש Kut Road”“. משם אבירם ויונית כבר יגיעו לאסוף אתכם.

פרטי יצירת קשר: מספר הטלפון (מהארץ) -0413-2002655  או 0413-2677682.

מייל: aviram@auroville.org.il

לחווה גם אתר אינטרנט: Sadhanaforest.org


אורוויל- מקום שיתופי בלב הודו. צילום: רעות בן משה

2. חווה חקלאית בג’איסלמר (Jaislamar) שבחבל רג’סטאן (Rajastan) – חוות Dumpal נמצאת כ- 20 ק”מ מהעיר ג’איסלמאר שברג’סטאן. החווה עושה ניסיונות שונים של גידולי מזון אורגניים. מתנדבים בחווה יועסקו בעבודות חקלאיות שונות, בניית בקתות העשויות מגללי פרות – לא פחות ולא יותר! ואף רעיית עיזים שזו חוויה בפני עצמה. בחווה תרגישו חלק מקהילה, רוב המתנדבים הם אירופאים ופחות ישראלים.

דרכי הגעה: יש להגיע לג’איסלמר וליצור קשר עם בעלי החווה.

מספר טלפון (מהארץ) 4760252- 941

לחווה אתר אינטרנט .

התנדבות בהודו – התנדבות בבתי ספר

אם אתם אוהבים ילדים או שאתם טיפוסים של הדרכה/הוראה, תוכלו ליהנות מהתנדבות בבית ספר. ישנן אפשרויות רבות להתנדבות בבתי ספר אליהן תוכלו להגיע בדרכים שונות. אם אתם מגיעים למקום חדש ומעוניינים להישאר בו לתקופה תוכלו לברר עם המקומיים על אפשרות של התנדבות באחד מבתי הספר באזור.

ליקטנו עבורכם מספר בתי ספר בהם מקובל להתנדב:

התנדבות כמורים ללימוד אנגלית בבית הספר במקלוד ג’אנג’ (Meclod gange) שבדרמסלה (Dharmsala)- ברובע מקלוד גאנג’ שבעיר דרמסלה (בצפון הודו) ישנו בית ספר הנקרא “הופ סנטר” – “Hope center“.

ההתנדבות בבית ספר זה היא לימוד אנגלית. מקלוד גאנג’ הינה למעשה מושבה טיבטית בדרמסלה, והתלמידים בבית הספר הינם פליטים טיבטים. בבית הספר מחפשים מטיילים אשר מוכנים ורוצים ללמד אנגלית, אפילו ליום אחד בלבד. לרוב הלימוד מתנהל בצורת שיעור פרטי, אחד על אחד. דווקא בבית ספר זה לרוב התלמידים הם מבוגרים ולא ילדים.

מה שמעניין מאוד בבית ספר זה הוא שחלק מן התלמידים הינם נזירים טיבטים וישמחו לשוחח אתכם באנגלית. זוהי הזדמנות טובה להכיר מקרוב את העם הטיבטי והתרבות המיוחדת שלהם. מדובר באנשים חמים ומיוחדים במינם.

הגעה: מגיעים לעיר דרמסלה שבמדינת הימאצ’ל פראדש, לוקחים ריקשה לרובע מקלוד גאנג’ ושם יורדים ברחוב הראשי, עד שמגיעים למקום הנקרא “ליידיס ונצ’ר”, שם ישנן מדרגות אשר יורדים בהן, ואז פונים שמאלה.

“רוגפה בייבי סנטר” – Rogpa Baby Center”” הוא בית ספר נוסף במקלוד גאנג’, ובו העבודה באמת נעשית מול ילדים. ההתנדבות הינה גם כן בלימוד אנגלית, אך כאן יש להתחייב לשבועיים לפחות. בבית הספר לומדים ילדים טיבטים חמודים להפליא – סביר כי תקשרו אליהם ולא תרצו לעזוב כל כך מהר את בית הספר.

הגעה: בית הספר רוגפה נמצא בקירבת הבית ספר Hope Center (אותן הוראות הגעה). אם לא מוצאים אותו מומלץ להיעזר במקומיים ולשאול אותם.

התנדבות בהודו – התנדבות בבתי יתומים

התנדבות בבית היתומים מאוד מספקת, הילדים זקוקים לחום ואהבה וגם יתנו לכם כל כך הרבה בחזרה. אם תגיעו להתנדב באחד מבתי היתומים יתכן מאוד ויהיה לכם קשה לעזוב את המקום. כדי לתקשר עם ילדים אין צורך לדעת את השפה, הם מתחברים מהר ובקלות.

התנדבות בבית יתומים ברישיקש – בעיר רישיקש (Rishikesh) שבמדינת אוטרקהנד מנוהל בית יתומים על ידי אישה אנגליה בשם פוורטי. מתנדבים במקום יסייעו בתפעולו. העזרה בבית היתומים היא בעיקר בשעות הצהריים, אז יש צורך להעסיק את הילדים. אפשר לשחק איתם, להקריא להם סיפורים, לקחת אותם לעשות כביסה בנהר הגנגס וכו’. מה שמדהים הוא שרוב הילדים דוברי אנגלית וקל לתקשר איתם. מידע חשוב נוסף הוא שלפוורטי יש גם גסטהאוס בעיירה הנקראת צ’אמבה (Chamba) וכל הכנסות הגסטהאוס הן תרומה לבית היתומים ברישיקש. עלותו של חדר בגסטהאוס- בין 350 ל-500 רופי.

הגעה למקום: בכניסה לשכונת לקסמאן ג’ולה (Laxhman jula) ברישיקש ישנה תחנת מוניות. עלו ממנה מעלה לכיוון בית חב”ד או גרינהיל קוטג’ (Greenhill cottage). בעלייה המשיכו עוד עשרה מטרים, פנו בסימטה הראשונה ימינה- ומשם מאה מטרים עד שתגיעו לבית אדום.

אם זה נשמע מסובך, תוכלו להגיע אל מנהלת המקום פוורטי, שנמצאת במלון “טפובן ריזורט” הסמוך לבית חב”ד.

טלפון ליצירת קשר: בתוך רישיקש- 2435558

התנדבות בבית יתומים “אננד דהם” (Anand dahm) ליד ושישט (Vashisht) – בית היתומים אננד דהם (המשמעות בהינדית – מעון הברכה) נמצא בקושלה (Kushla), עיירה קטנה בדרך לושישט שליד מנאלי (Manali). זהו בית יתומים מיוחד ומלא שמחת חיים. הילדים נמצאים תחת חסותן של שתי מטפלות- ראג’ ונארבטי, ובמקום עובדות מספר סטודנטיות מקומיות. בבית היתומים הזה נמצאים ילדים עם סיפורים קשים וקורעי לב במיוחד, ועבודת המתנדבים הינה חיונית ביותר.

העבודה העיקרית נעשית בשעות אחרי הצהריים, על ידי גיבוש חברתי שהמתנדבים מעבירים, ועזרה בשיעורי בית. טווח גילאי הילדים נע בין 3 ל-20 ומאוד מגוון.

תוכלו לקרוא יותר על חוויית ההתנדבות בבית היתומים במאמרה המרגש של זהבה דוד “מתנדבים חסרי מנוח” (בתחתית העמוד ישנו קישור לכתבה).

הגעה למקום: לוקחים ריקשה מאולד מנאלי או מושישט ומבקשים מהנהג שיעצור ליד סיטה קוטג’. ליד הסלע הגדול יש גרם מדרגות. מטפסים עד הסוף עד שרואים מבנה ליד כמה בתים ושם נמצא בית היתומים.ממש קרוב לכניסה לואשישט אבל כמה מטרים לפני. כאמור כל נהג ריקשה יודע היכן לעצור. אפשר גם לשאול את רג’יב (שלום) מהאייפודיה באולד מנאלי- גם הוא מתנדב שם לעיתים.


בית יתומים במקלוד גאנג’. צילום: הילה וייצמן


כפר ילדים טיבטי בדרמסלה. צילום: נטע ארזי

התנדבות בהודו – התנדבות בהצלת בעלי חיים

עבור אוהבי החיות שביניכם זו ההתנדבות הכי מדהימה שיכולה להיות ואפשר למצוא פרויקטים מדהימים אם רק מחפשים. ישנם מספר ארגוני התנדבות גדולים כמו גרין פיס (Green peace).

תוכלו להיכנס לאתר שלהם ולהסתכל על הפרויקטים המוצעים. כמו כן ישנם מפגשי היכרות בארץ בנושא התנדבות בהודו, בהם תוכלו לשמוע על הפרויקטים השונים ולהתרשם.

התנדבות בעמותת גרין פיס- לגרין פיס יש סניפים בכל העולם, וגם בהודו (Greenpeace India ).

ההתנדבות בגרין פיס בכלל, או התנדבות בהודו בפרט, היא בהצלת בעלי חיים שנמצאים בסכנת הכחדה. ההוצאות לרוב הן מינימאליות ומדובר בתשלום סמלי עבור מגורים,אוכל ועוד. הפרויקטים השונים בגרינפיס מתחלפים בהתאם לעונה, ומומלץ להיכנס לפני כן לאתר גרין פיס ולבדוק אלו פרויקטים מתקיימים מתי ואיפה, והאם תוכלו לשלב התנדבות בהודו במהלך הטיול שלכם. בפרויקטים של גרין פיס לרוב אין הגבלת זמן עבור תקופת ההתנדבות ויקבלו אתכם בשמחה לכל התנדבות שהיא. גרין פיס הודו פועל במדינות השונות בהודו – בערים או בכפרים.

יצירת קשר- ניתן להיכנס לאתר של גרין פיס וליצור קשר.

אתר גרין פיס הודו:

www.greenpace.org/india

התנדבות במקלט לבעלי חיים בדרמסלה- באזור של העיר דרמסלה בצפון הודו ישנו מקלט לבעלי חיים ובעיקר לכלבים הנקרא Himalayan Nature Society.

העבודה במקלטים כאלו היא חשובה ביותר, כיוון שההודים לא מגלים אכפתיות רבה כלפי בעלי חיים ובמיוחד לכלבים, אליהם היחס גרוע במיוחד. המקלט מסובסד על ידי תרומות וזקוק מאוד למתנדבים. בתור מתנדבים תאכילו את בעלי החיים, תטפלו בצרכיהם, תיתנו להם תרופות וכל עזרה אחרת שתוכלו לתת. כמו כן המקלט זקוק לפרסום, הוא מתפרסם בעיקר מפה לאוזן ורק בזכות עבודת קודש שעושים המתנדבים. מקומיים לא לוקחים חלק בפרסום המקלט.

יצירת קשר: ניתן להיכנס לאתר האינטרנט או לכתוב מייל לבעלי המקום:  friendsforanimals@gmail.com / hns_mcleodganj@rediffmail.com

טלפון במקום: 911892223402 נייד: 9816220841

כתובת המקום: Gamru 52 P.O. Kotwali Bazar, Dharamsala


מחכים לכם בדרמסלה. צילום: נטע ארזי

התנדבות במקלט בע”ח ברג’סטאן, אודייפור. מחוץ לעיר אודייפור בדרום רג’אסטן פועל מקלט לבעלי חיים- Animal Aid, המהווה בית חם לעשרות כלבים, פרות, שוורים, חמורים ואפילו צבים וקופים, כולם נאספו פצועים וחולים ברחובות אודייפור והסביבה. המקלט מנוהל על ידי משפחה אמריקאית שעברה להתגורר במקום לפני יותר מ-15 שנים, עם צוות מסור של מטפלים ומטפלות הודיות ואמבלונסים שיוצאים לחילוץ בעלי חיים פצועים. המקלט פועל בשיתוף עם הקהילה המקומית, שיודעת לפנות לצוות המקלט בשעת הצורך. ניתן להגיע להתנדב אפילו לכמה שעות-  גם ליטוף ויחס חם נותנים לבעלי החיים הנטושים מוטיבציה להחלמה.

כל נהג מכיר את Animal Aid. ניתן להגיע למקלט בריקשה מאודייפור (20-30 דק’ נסיעה, כ300 רופי) ולתאם חזרה עם אותה ריקשה כמה שעות מאוחר יותר, או לחזור עם צוות המתנדבים בסוף היום.

  
גם ליטוף יעזור. Animal Aid. צילום: נטלי ניאגו

התנדבות בהודו – עבודה קהילתית

התנדבות בקהילה זו דרך נפלאה ליצור קשרים חדשים, להכיר מקרוב את המקום ומנהגיו וללמוד יותר על התרבות ההודית ואנשיה. להלן מספר אפשרויות להתנדבות קהילתית:

התנדבות בעמותת אדם לאדם – לעמותת אדם לאדם קשר עם קהילת בני אפרים, שבמדינת אנדרה פראדש (Andhra Predesh). בקהילה כמה עשרות של משפחות יהודיות. חלק גדול מקהילה זו הינם איכרים, והם חיים בתנאי עוני קיצוניים. לאחרונה נוצר קשר בין קהילה מיוחדת זו לבין עמותת אדם לאדם הישראלית- נקרא ‘פרוייקט התרמילאים’. העמותה מחברת בין המעוניינים לתרום חלק מזמנם לנושא של התנדבות בהודו בקהילה יהודית הזקוקה לעזרה. יתקבל בברכה כל מי שרוצה ויכול לתת מזמנו ומסגולותיו למען קהילה זו. מדובר במינימום שבועיים של התנדבות, כאשר התנאים במקום הינם בסיסיים ביותר. אומנם יעמוד בית לרשות המתנדבים, אך הלינה תהיה על מזרונים או על מיטות שדה (יש צורך במצעים וגם בכילה ליתושים), המקלחות בבאקט (דלי מים) והשירותים בול קליעה. חשוב לציין שבמקום יש חשמל ואף חיבור לאינטרנט.

בתור מתנדבים לא תצטרכו לשלם עבור הפרוייקט אך ישנה עלות בסיסית של 500 רופי ליום – הכוללת לינה וכלכלה מלאה.

יצירת קשר: ניתן להיכנס לאתר של עמותת אדם לאדם ולכתוב להם הודעה אם אתם מעוניינים להצטרף לפרוייקט.

התנדבות בהודו באשרם

חיי שותפות והתנדבות בכפרים- מדובר בפרויקט התנדבות של הארגון הבין לאומי Art of Living, המאפשר למטיילים מכל העולם להתנדב ולהתגורר באשרם השייך להם. לארגון ‘אומנות החיים’ יש סניף בארץ ואיתם אפשר ליצור קשר לגבי התנדבות בהודו. בכל תקופה יש פרויקטים חדשים לארגון- ניתן לברר לגבי הפרויקטים עם הסניף בארץ. מדובר בחוויה מדהימה ומיוחדת שכן חיים בשיתופיות עם אנשים מכל העולם.

אתר הארגון העולמי: www.artofliving.org

אתר הארגון בארץ: www.artofliving.org.il

התנדבות בהודו – התנדבות בתחומים שונים (דרך Go Eco)

ארגון Go Eco העולמי מציע תחומי התנדבות בהודו בנושאים שונים ומדהימים. זהו ארגון המפעיל מאות התנדבויות בכל העולם והפרוייקטים משתנים מפעם לפעם. בין הפרויקטים המוצעים להתנדבות בהודו: הוראה והתנדבות בבית יתומים בגואה, טיפול בילדים והוראה בפלאמפור ובדרמסאללה, התמחות בתחום הרפואה למרגלות ההימלאיה, עבודה קהילתית במייסור ועוד. מינימום הזמן להתנדבות בפרויקטים של Go Eco הוא שבועיים, וניתן להישאר עד 12 שבועות בפרוייקט. ישנם מפגשי היכרות של גו אקו בארץ על מנת לקבל מידע על הפרויקטים בהם אתם מתעניינים ולהכיר מועמדים נוספים כמוכם. ישנם דמי התנדבות להשתתפות בפרויקטים, והם לא זולים אך מאוד מספקים.

יצירת קשר: ניתן למלא טופס באתר הארגון על מנת שיחזרו אליכם.

יש גם מספר טלפון: 077-5527000

התנדבות בהודו – סיכום

האפשרויות עבור התנדבות בהודו הן בלתי מוגבלות, מגוונות ומדהימות. אם זמנכם בטיול אינו מוגבל, מומלץ מאוד לנסות להתנדב בתחום שהכי קרוב לליבכם. מעבר לתחושת השליחות והסיפוק, זוהי חוויה מדהימה לא פחות מלטייל.

כתיבה: נטע ארזי

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *