Categories
ללא קטגוריה

כסף בהודו

כמה כסף לוקחים לטיול בהודו? איך משלמים? איפה מחליפים? כל זאת ועוד במאמר הבא.

20131122_200212.jpg

סופרים באצבעות. מטבעות רופי.

כסף בהודו- רקע

המטבע הנהוג בהודו הוא הרופי, רופיה, רופה… השם יתגלגל על לשונכם בצורות שונות ומשונות ככל שהטיול שלכם יתארך. נכון לחורף 2013, מצב הרופי לא משהו (מטייל סביב 62 רופי לדולר אחד), שזה נחמד לנו בתור מטיילים מהמערב אבל די מבאס להודים. מי שמתכנן להגיע לנפאל לפני או אחרי ישמח ודאי לדעת שבהרבה מקומות בנפאל מקבלים רופי הודי ובאורח פלא יש בינהם יחס קבוע של 1:1.6 (נפאלי:הודי). אה, וכשתקבלו עודף עם מטבע מוזר של 5 רופי, זה בסדר, לא רימו אתכם. הוא פשוט נראה כמו סנדוויץ’ של 3 מטבעות.

כסף בהודו- כמה צריך?

נהוג לחשב את כמות הכסף הדרוש לטיול סביב הערכה גסה של ההוצאות החודשיות, שיכולות להיות שונות מאד ממטייל למטייל- כל אחד מטייל בסוף לפי הסטנדרטים שלו (“אין מצב שאני ישנה פה! אין אפילו אסלה!” או “ארבע קירות וקרש מיטה? לקחתי!”) ולפי הסיבולת של חשבון הבנק שלו.

בממוצע אפשר להגיד שכ-500-600 דולר יספיקו לכם לחודש לא רע בכלל בהודו, כולל קניות וגסט האוסים ברמה טובה. ההוצאות המשמעותיות יותר יבואו עם טיסות פנים, במידה ותזמינו כאלה, פסטיבלים ואירועים שהתפוסה מלאה (נגיד שנה חדשה בגואה) ומלונות ברמת המהרג’ה (כי באמת מפנק להרגיש כמו מלך בהודו מידי פעם).

אנחנו לא פולנים או משהו כזה, אבל שווה לחשב קצת יותר (נו.. שיהיה! ליתר ביטחון!).

כסך בהודו- איפה ואיך מחליפים?

אפשר להחליף בהודו מטבעות שונים כשהמקובלים בשביל הישראלים הם יורו ודולר שיתקבלו אצל כל חלפן. אם נשאר לכם קצת פאונד מהטיול בר מצווה ללונדון יהיו חלפנים בהודו שיחליפו לכם גם אותו אבל יורו ודולר הם המטבעות המוכרים והנוחים לשימוש בהודו. רוב הסוכנויות מחליפות כסף ובמקומות מסויימים מחליפים גם בחנויות, גסט האוסים ופעם ב.. יש מישהו שהוא רק חלפן. במקומות כאלה אתם יכולים להסתובב לבדוק אצל מי השער הכי טוב אבל הפערים, אם תמצאו, הם של רופי או שניים אז זה לא כל כך משמעותי.

כסף בהודו- אמצעים ומזומנים

הכסף בימינו מופיע בכל מיני צורות, משקלים ומרקמים, ונברך על כך שלפחות הפסיקו לשלם לנו משכורות במלח. על כן אנחנו מביאים לפניכם את הדרכים המומלצות להביא כסף להודו:

  1. המחאות נוסעים (Traveler’s Check)- אמצעי תשלום שהופך פחות ופחות נפוץ, ואינו נמכר יותר בדואר ישראל אבל עדיין חשוב להכיר. זוהי המחאה מיוחדת למטיילים שלרוב קונים אותה בבנקים, בדולרים או יורו. היתרון הגדול של המחאה הנוסעים על פני אמצעי תשלום אחרים הוא הביטוח! לכל המחאת נוסעים יש מספר, כאשר ברשותכם רשימה של כל המספרים של ההמחאות (כמובן שלא עם ההמחאות עצמן). במידה ואבד או נגנב לכם צ’ק תוכלו לדווח על כך, לבטלו מול הבנק ולקבל צ’ק חלופי ככה שלא באמת איבדתם את הכסף. בנוסף אתם צריכים לחתום על ההמחאה מול עיני המחליף כל פעם שאתם באים להחליף המחאת נוסעים, לפעמים הם מבקשים גם צילום דרכון לשם כך. הכל טוב ויפה, אבל המחאות נוסעים כוללות עמלה גבוהה יותר בחליפין ובד”כ תקבלו עליהם קצת פחות מאשר בהחלפת מזומן (אבל כמה הבדל כבר יש בין 63 רופי לדולר ל62 רופי לדולר בהמחאת נוסעים?).

טיפ- תחזיקו ברשותכם רשימה של כל המספרים של ההמחאות (כמובן שלא עם ההמחאות עצמן) ותמחקו ממנה כל המחאה שהשתמשתם, כך שיהיה לכם מעקב אחרי כמה נותר וכמה החלפתם.

  1.  כרטיס אשראי– בניגוד לשנים עברו, כמעט בכל מקום בהודו כבר תוכלו למצוא כספומטים (בד”כ הם מגיעים עם מאבטח צמוד ומזגן!) ולהוציא כסף. כרטיסי ויזה ומאסטר כארד מתקבלים ברוב הכספומטים אם לא בכולם. אם יש לכם כרטיס אשראי כמו אמריקן אקספרס או משהו מוזר אחר, יהיה לכם יותר קשה למצוא כספומטים שיקבלו אתכם. כמובן שלפני הנסיעה ודאו שיש לכם כרטיס אשראי בין-לאומי כדי שלא יהיו פאשלות. בעיקר אם הוצאתם כרטיס חדש, אל תשכחו לשנן את המספר או לרשום אותו באיזו צורה שתדעו מה הוא בלי שזה יהיה שקוף לאחרים, תתפלאו כמה מהר זה מתאדה מהראש ברגע שנחתתם בהודו.

טיפ- כל משיכת כספים בחו”ל מלווה בעמלה לכן כדאי להוציא פעם בכמה זמן כמה אלפי רופי (המקסימום האפשרי בד”כ זה 10,000 ולפעמים אפילו 20,000. זה נשמע הרבה אבל זה מסתכם בערך ב600 שקל) ולשמור עליהם היטב מאשר להוציא כמה מאות רופי או אלפיים רופי כל פעם ולשלם עמלה.

  1. ויזה נטען- כרטיס ויזה נטען של בנק הדואר גם בא לעזור במקרה של גניבה והכסף בו מוגבל לכמות שהטענתם. אמהמה… העמלה עליו נחשבת גבוהה יחסית ויש טענות שהוא לא תמיד עובד בכל הכספומטים.
  1. מזומן-  השיטה הותיקה והטובה, להחליף דולרים בבנק ולהרגיש כמו ברון עם סטפה של דולרים בכיס האחורי של הג’ינס. כמובן שזו השיטה המקובלת ביותר עם הכי פחות עמלות וכאבי ראש מחלפנים, אבל תשמרו טוב טוב על המכנסיים.

טיפ- כתבו לעצמכם כמה דולרים (או יורו) אתם מביאים ובאיזה שטרות, ותמחקו כל פעם מה החלפתם-זה עוזר לעקוב אחרי ההוצאות ולהיות בשליטה, ואולי ככה תשימו לב אם איבדתם משהו.

 

קאש מאני מזומני

פנתיאון השטרות ההודי (חסר לנו 1000 אבל נגלה לכם שגם עליו מככב גנדהי-ג’י).

כסף בהודו- התנהלות

ארנקים/חגורות כסף– בעיקר עבור אלו המגיעים להודו עם דולרים או יורו במזומן, או המחאות נוסעים- נמליץ לכם להיות מאד זהירים וכשאתם מטיילים בדרכים בהודו תשמרו על הכסף והדרכונים קרוב לגוף בחגורות כסף, כיסים חבויים וכו’ (שוד לא נפוץ בהודו כמו שאולי חברים שמטיילים בדרום אמריקה סיפרו לכם, אבל זה לא אומר שלא ינסו לעבוד עליכם או לכייס אתכם במקום צפוף). אם פרקתם את כל הדברים שלכם באיזה גסט האוס ואתם לא מתכוונים להתסובב עם כל הכסף עליכם לפחות תשתדלו לפזר את השטרות בכמה מוקדים בתיק ככה שאם מישהו מתעסק לכם בדברים הוא לא ימצא הכל בקלות. כדאי גם לשים את השטרות באיזה שקית אטימה למקרה של גשם או הצפה (לא נפוץ אבל קורה…).

טיפ- הזהרו במיוחד במקומות הומי אדם וצפופים כמו כשיורדים מהרכבת בתחנה וכולם דוחסים לכיוון היציאה או בתורים של המטרו של דלהי, יש חברות שגם מנסות לעשות הסחות דעת בזמן שמישהו משחיל את היד לתיק.

טיפ נוסף- כדאי לארגן ארנק קטן ומצ’וקמק (עם ריצ’רץ!) שאותו אתם לוקחים בתיק צד או בכיס עבור הוצאות יום-יומיות ומטבעות, לכל פעם שאתם מוציאים את הארנק לקנות משהו ברחוב וכו’. גם כדי שלא יפול איזה שטר רציני וגם כי אם כבר יכייסו אתכם, האבדה לא תהיה כזאת נוראית. עם ארנק כזה אפשר גם לשלוף תרומה זריזה ברכבת או ברחוב.

מקומות נידחים בהודו- בכפרים קטנים ואזורים יותר שוממים ממטיילים כנראה שלא תמצאו לא כספומט ולא חלפן כספים. אם אתם מתכננים מראש לנסוע למקומות שכאלה תחשבו בערך מה יהיו ההוצאות שלכם ליום (נסיעות, הום סטיי – בסביבות ה-600 רופי בממוצע, אם אתם במקומות ממש נידחים יש סיכוי שנציגים מהמשפחה המארחת או מדריכים מקומיים יבקשו גם טיפ). תזכרו להוציא או להחליף כסף לפני הנסיעה ושמרו עליו טוב.

כסף בהודו- לסיכום

בין אם אתם מבוססים ומתנהלים כלכלית כבר שנים ובין אם אתם בשוק מכך שצריך לשלם ביטוח לאומי והרגע התשחררתם, נסיעה להודו, במיוחד אם היא ארוכה, דורשת מכם קצת מחשבה קדימה ותכנון. תשמרו טוב טוב על הכסף שלכם ואל תפלו לידיהם של סחטנים במיין בזאר או למזימות נוספות. כמו שכבר הזכרתי קודם, תופעה של שוד בהודו היא לא מאד נפוצה אבל אם אתם נותנים למישהו את האפשרות, הוא בטוח יקח. כל אמצעי תשלום שתבחרו להתשתמש בו, תמיד תבטחו את עצמכם עם אמצעי אחר. והכי חשוב- תהנו!

יש לכם עוד טיפ על ההתנהלות הכלכלית בהודו? כמה מזבזים ועל מה? כתבו לנו בתגובות!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *