Categories
ללא קטגוריה

להתנדב ב – Gabriel Project Mumbai

שיר והדס התנדבו עם ילדים במומביי וסיפרו לנו על זה.

כל מוצ’ילר ישראלי ממוצע מכיר את הסיפורים על חווית הנחיתה בהודו: העוני, הלכלוך והקבצנים בכל מקום. אנחנו רגילים לחשוב על זה בתור הרקע לטבילת האש הראשונה בהודו, חוויית הסתגלות מחשלת שמי שיעמוד בה יברח מיד לנופים המדהימים של הצפון או המדבר, ומי שלא – יקח את המטוס הראשון חזרה לארץ. מעטים האנשים שיעצרו ויתבוננו אל תוך עולם הרפאים הזה בתור חלק מהמציאות.
 
גם אנחנו נחתנו במומבאי באותה תחושה. עבור הדס זו הייתה הפעם הראשונה, ועבורי שכבר ביקרתי בהודו, הרגעתי – זה בסדר, לא כל הודו ככה. 3 שבועות אחר כך, כשישבנו באותן שכונות עוני ולימדנו את הילדים מהרחובות לדבר אנגלית, אותו עולם רפאים מפחיד הפך לאחת החוויות היפות והמשמעותיות של הטיול שלנו.

 

 
עוזרת לילד לקרוא אנגלית
מלמדת ילד לקרוא אנגלית
 

הגענו לפרוייקט לגמרי במקרה, כמו שקורה עם הרבה דברים בטיול להודו. ארוחת שבת בבית חב"ד במומבאי הפגישה אותנו עם ג’ייקוב, יוזם הפרוייקט, שסיפר שאותם מראות קשים גרמו לו להגיד –אני רוצה לעשות משהו למען הילדים האלה. הסיפור הזה הפיג מעט את מעטה הפחד מעולם העוני של הודו וגרם גם לנו לרצות לעשות משהו למענם. וכך בהחלטה של רגע, הזזנו את הטיסה חזרה הביתה וחזרנו לשבוע התנדבות בפרויקט, טעימה קטנה ובלתי נשכחת מהיוזמה המדהימה הזו. הרגעים הראשונים היו קצת מפחידים – לחצות את פסי הרכבת לתוך הסלאם, לדרוך בנעלי רפתנים בבוץ שנערם בשבילים שבין הפחונים ולהביט בילדים המתרוצצים יחפים לצידנו. אבל ברגע שנכנסנו לכיתות הפחד נעלם: הילדים מתוקים ומנומסים, סקרנים ונבונים, צמאים לדעת ונהנים ללמוד.

 

 
תמונה עם הילדים בכיתה
הדס, שיר והילדים
 
היחס החם והמחבק של ג’ייקוב, סיגלית וסיביה, עזר לנו להכנס לעניינים מהר מאוד. במהלך השבוע תרגלנו עם הילדים את ה- ABC, למדנו יחד צבעים, מספרים וחיות. שיחקנו, שרנו צחקנו ונהננו. אין דבר יותר מהנה מלראות כמה הם גאים בעצמם כאשר הם מצליחים לזכור את המילים. אולי חוץ מכשבסוף היום הם שואלים אותנו – האם תחזרו לפה שוב מחר?
 
אין ספק ששבוע הוא טעימה קטנה מאוד, אבל הוא נתן לנו הצצה להודו האמיתית, למראות הקשים יחד עם הלבבות החמים, והוא הותיר בנו הרגשה נהדרת, שאולי עשינו קצת טוב לכמה ילדים מקסימים.
 
Gabriel Project Mumbai הוא פרויקט של ארגון יהודי שפועל במומבאי למען ילדי ה- Slums (שכונות המצוקה): הארגון פועל על פי שיטה פשוטה – הילדים מגיעים ללמוד ומקבלים ארוחה חמה.הארוחות המזינות הן תמריץ להורים לשלוח את ילדיהם לכיתה ולא לעבוד ברחובות! אנחנו עוזרים לפתור את הבעיה של תת תזונה לטווח הקצר ולעזור לילדים עם פתרון לטווח ארוך של חינוך טוב. השכלה בסיסית יכולה להפוך ילדים ממקבצי נדבות לבעלי מקצוע ולהוציא אותם ממעגל החיים הקשים בשכונת הפח.

 

 
עוזרות לבשל אוכל לילדים
מבשלים לילדים
 
מה עושים? בבוקר הולכים לבשל עם ה"דידי" צ’פאטי, אלו-גובי, ירקות, אורז וכו’. אחר כך הולכים יחד לכיתות לעזור לילדים ללמוד אנגלית, חשבון, לשחק ולשיר.
 
אם גם אתם מעוניינים להרגיש את הודו האמיתית ולהתאהב בה באמת (ולא רק בתכשיטים ובזולות של קאסול), אתם מוזמנים ליצור קשר עם הפרוייקט:
 
לפרטים נוספים – אתר האינטרנט של הפרויקט: www.gabrielprojectmumbai.org
מייל של יוזם הפרויקט – ג’ייקוב סטוקמן: info@gabrielprojectmumbai.org
 
כתיבה וצילום: שיר ברומברג והדס רבני
 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *