Categories
ללא קטגוריה

מהבליפורם (מאמאליפורם)

מהבליפורם במדינת טאמיל נאדו, הינה עיירת חוף ולמעשה היא עיירת התיירות המובהקת היחידה בכל המדינה. מהבליפורם נמצאת במרחק נסיעה קצרה מצ'נאי ומשמשת מקום מפלט מצויין מהעיר הגדולה והסואנת- חוף ים, מקומות לינה זולים ומסעדות. בעבר שימשה מהבליפורם כעיר הבירה המשנית ועיר הנמל של מלכי פאלאבה מקאנצ'יפורם. כיום מפורסמת מהבליפורם בגילופי האבן העתיקים וידועה כמרכז גילוף באבן ונכללת ברשימת נכסי העולם של אונסק"ו. האטרקציות המוצעות במהבליפורם סובבות בעיקרן סביב גילופי האבן העתיקים- מקדש החוף, חמשת מקדשי הראטהה ועוד מקדשים רבים מגולפים ומעוטרים, ביתני מאנדאפאם בהם ניתן לטייל, ללכת לאיבוד ולהנות מטיול כייפי ומאתגר בין בולדרים, פסלים ומקדשים.

מהבליפורם- רקע

מהבליפורם (Mahabalipuram), או בשמה הקודם המקובל מאמאליפורם, היא עיירת דייגים מתויירת השוכנת לחוף מפרץ בנגל, דרומית לצ’נאי. כחלק ממדינת טאמיל נאדו המהווה חצי מהשפיץ הדרומי של תת היבשת ההודית, מהבליפורם מאופיינת באקלים דרום-הודי טיפוסי, הכולל מונסונים ועונה חמה במיוחד המתחילה פחות או יותר במרץ. ניתן להגיע מצ’נאי אל מהבליפורם באוטובוס- התענוג יארוך בין שעה לשעתיים נסיעה – תלוי איזה אוטובוס לוקחים (מהיר / איטי).

מה עוד חשוב לדעת על מהבליפורם? כבר מההתחלה בוודאי שאלתם את עצמכם… אז ככה- יש בה מקדש מאוד חשוב ומאוד עתיק שנקרא Shore temple שבנייתו מתוארכת לשנת 700 לספירה ושווה לבקר בו. חוץ מזה, מה עוד אפשר לעשות באזור מהבליפורם? טובלים בים (על אף שהוא די מלוכלך), מבקרים במקדש, נחים, פוקדים את בתי הקפה המקומיים, מתפנקים וחוזר חלילה. אם מתחשק לכם קצת לגוון ולטייל, עשר דקות הליכה מחוץ מהבליפורם ישנו כפר של פסלים (סתתי אבן שיוצרים פסלים בכל מיני גדלים וסוגים). שם גם אפשר למצוא גסט האוס נחמד, זול וכנראה גם שקט מאלה המצויים בעיירה המרכזית של מהבליפורם. מומלץ לחפש מקום לינה בגסט האוסים שמרוחקים במקצת מהחוף דווקא.

אקונה מטטה. חוף פראי מהבליפורם. צילום: זהבה דוד

מהבליפורם- מזג אויר ועונה מומלצת

כמו בכל דרום הודו, ישנה העונה הגשומה- שמתחלקת לרוב בין שני מונסונים ועונה יבשה יותר ביניהם. הזמן המומלץ ביותר לביקור הוא בין החודשים נובמבר עד פברואר, מעט אחרי המונסון השני. אחר כך כבר במרץ נעשה מאוד חם ובאפריל על גבול הסיוט, ראו הוזהרתם J.

מהבליפורם- דרכי הגעה

אל מהבליפורם כאמור ניתן להגיע מצ’נאי. בנוסף, מהעיירה פונדיצ’רי, כמו מערים ראשיות נוספות, ניתן להגיע באמצעות אוטובוסים מלב העיר. נסו לתפוס לוקאל באס כדי לחוות באופן אותנטי את הנסיעה, אך אל חשש, תוכלו למצוא גם אוטובוסים המיועדים לתיירים. לאחר הגעתכם לאזור מהבליפורם, תוכלו לבחור להתנייד באמצעות ריקשות שמסתובבות בין כפר הפסלים ובין העיירה המרכזית, אבל הכי קל ונוח יהיה ללכת ברגל כי יש כביש אחד ראשי שחוצה את העיירה והוא מקביל לים.

מהבליפורם- אוכל ולינה

האוכל של מהאבליפורם נושא את כל המאפיינים של המטבח ה”טאמילי” של מדינת טאמיל נאדו בדרום הודו. תמצאו את המאכלים הטעימים- מסאלה דוסה,  אידלי ופארנטה שזה לחם מיוחד שמזכיר מלוואח. תתכוננו לאוכל מאוד מאוד חריף, במיוחד בתבשילים המוגשים במקומות של המקומיים. במקומות המתויירים אפשר לבקש שלא יהיה חריף וכמובן יש את האוכל התיירותי הרגיל פיצה / פסטה / מוזלי / סלט פירות וכו’.

“ים כחול. סירה ונשר.. שמש זהב אדום” (מהשיר “ציור” של מתי כספי).
נוף הנשקף מהמסעדות בחוף מהבליפורם. צילום: זהבה דוד

מהבליפורם- מילה על בטיחות ותשומת לב

כמו בכל מקום גם בעיירה מהבליפורם, לא מומלץ לבחורות להסתובב באמצע הלילה לבד ברחוב הראשי כי יש שם קצת אלכוהול, יש את ההצקות הרגילות אבל לא משהו מסוכן מדי. בחורות גם בדרך כלל לא יושבות בביקיני בחוף (כי החוף לא מזמין וזה בעיקר חוף שהמקומיים משתמשים בו כשירותים / אתר זריקת אשפה, פלסטיק וכזה)

מהבליפורם- סיכום

אם מחפשים שקט ומפלט מהעיר, חוף ים יחסית פראי, בו אפשר לצפות בזריחות מהממות על הים ולפגוש בדולפינים מקפצים, אמנים מקומיים וחנויות מזכרות הממלאות את האויר בקולות נקישת האיזמלים – מהבליפורם היא המקום. אפשר לשהות שם שלושה ימים בכיף, במיוחד אם רוצים קצת לברוח ולא להישאר בצ’נאי שהיא די מפויחת, ועשויה להיות רועשת ולא תמיד נעימה…

הצטיידו בבגדים לכל העונות הקיימות, כי מהבליפורם כמו יתר דרום הודו לא מפסיקה להפתיע. יום שמש ואז יום גשם או שעות שמתחלפות וזו חוויה שרק אם תהיו בה, תוכלו לספר אודותיה. תעשו חיים!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *