Categories
ללא קטגוריה

מנאסלו

כתיבה: נטלי ניאגו

צילומים: דרור קלע ומיכאל פלוטקין

תודה לדרור קלע ואורי וורטר על השתתפותם בכתיבת המאמר.

היעד הבא הוא- מנאסלו. אראונד מנאסלו הוא מסלול מעגלי חדש-ישן בסמוך לרכס האנאפורנה, המאפשר למטיילים לרדת מהשביל החרוש ולחוות את האנאפורנה כפי שודאי הייתה בימיה הראשונים. זהו מפגש עם התרבות המרתקת של נפאל, שעובר בין נופים שונים ומגוונים ומנזרים יפהפיים.

אנחנו כבר היינו במנאסלו. ואתם?

מקדשים על רקע פסגות לבנות. מנופי המנאסלו.

מנאסלו- רקע

המנאסלו (Manaslu) נמצא בנפאל. זהו ההר השמיני בגובהו בעולם, המתנשא לגובה של 8,163 מטרים- 72 מטרים יותר מפסגת האנאפורנה I השכנה. פסגת המנאסלו שייכת לרכס נפרד מרכס האנאפורנה, והוא ממוקם כ-25 ק”מ ממזרח לאנאפורנה, צפונית מערבית לקטמנדו. משמעות השם מנאסלו, אם תהיתם, היא ‘הר הנפש’.

מנאסלו סרקיט (Manaslu Circuit) או אראונד מנאסלו, הוא טרק באורך כ-180 ק”מ, אשר מקיף את הר המנאסלו מצפון, בשטחי שמורת הטבע, ניחשתם נכון, המנאסלו. הטרק אורך בין 14-18 ימים, עם אפשרויות להתחבר למסלול בטסום-ואלי (Tsum Vally) או להמשיך לסיבוב נוסף באנאפורנה. קצת בדומה לאנאפורנה, הטרק מאפשר היכרות מקרוב עם מערכות אקלימיות שונות, מיערות סוב-טרופים באזורים הנמוכים, לכרי מרעה אלפיניים ובהמשך לקרחונים קפואים באזורים גבוהים וצחיחים.

  

נופי המנאסלו המגוונים.

עד לפני 7 שנים היה אראונד מנאסלו מסלול לא מוסדר, המחייב לינה בקמפינג. בזכות פיתוח תיירותי מואץ נבנו לפני כשלוש שנים גסט האוסים לאורך המסלול וכיום מדובר בטרק מסוג Tea House Trek (מידע נוסף על סוגי טרקים במאמר טרקים בנפאל). ביחס לאנאפורנה עדיין מדובר בטרק עם תשתיות בסיסיות, כלומר מרחקים גדולים בין הגסט האוסים, מה שמכתיב ‘מסגרת’ לטרק, ולא מאפשר את הגמישות של אפשרויות הלינה הרבות באנאפורנה (גם מבחינת מבחר אפשרויות הלינה, וגם מבחינת מרחקי ההליכה בכל יום).

יתרונו של המנאסלו על פני האנאפורנה הוא באטרקטיביות לתרמילאים שמחפשים חוויה ‘ראשונית’ של טרק; המנאסלו לא ממסוחר (עדיין), ואין בו גישה לרכב. זאת בניגוד לדרך העפר שנסללה בשנים האחרונות באנאפורנה, אשר מאפשרת הגעה פשוטה לכפרים- לטובת המקומיים ולטובת אנשים המתקשים בהליכה ורוצים גם הם להנות מההימלאיה.

מנאסלו- עונה מומלצת

עונות התיירות בנפאל כולה מוגדרות היטב ונעות בין החודשים מרץ-מאי ומסוף ספטמבר עד נובמבר. התקופה העמוסה ביותר במסלול היא באוקטובר- נובמבר. בנובמבר מתקיים באזור ‘מירוץ מנאסלו’- מירוץ אתגרי של 7 ימים (מעל 200 ק”מ ועלייה עד גובה של 5100 מטרים!). אז אם הייתם רוצים להתחמק מהצפיפות היחסית ודאו מראש מהם התאריכים של המירוץ.

מנאסלו- הכנות לטרק

טרק במנאסלו כרוך במספר דרישות מחייבות. אי אפשר לצאת לטרק עצמאית וכנראה שגם את ההסעות תסגרו כבר דרך הסוכנות דרכה תשכרו את הפורטר/המדריך. היציאה לטרק אפשרית לכל הפחות בזוג, עם מדריך או פורטר (שהוא בעל תעודת הדרכה). לא ניתן לצאת לטרק לבד, לא ניתן לצאת ללא מדריך, מה גם שבאזור זה יותר קשה לתקשר עם האוכלוסיה המקומית.  הדרישות האלה כמובן מייקרות את הטרק משמעותית ביחס לאנאפורנה או לטרקים אחרים.

פרמיט
אישורים לטרק המנאסלו שונים מעט מאישורים לטרקים אחרים, בייחוד בשל הקרבה לטיבט. בשל כך תרמילאים היוצאים למנאסלו נדרשים להוציא פרמיט מסוג RAP- Restricted Area Permit, שעולה כ-150 דולר ותלוי במספר הימים שתישארו באזור. דרוש גם פרמיט נוסף עבור כניסה לשמורת הטבע, לא אחד, אלא שניים- גם לשמורת המנאסלו וגם לשמורת האנאפורנה, במחיר של כ-2000 רופי נפאלי לכל אחד (כ-75 ש”ח לאחד). כמובן שכל הארכה של הטרק או חיבור למסלול צדדי אחר ידרוש אישורים נוספים, אותם תוכלו להנפיק דרך סוכנויות הטיולים. היי, לפחות לא צריך TIMS

ציוד
מכיוון שהתנאים בטרק בסיסיים מאד, צריך לודא שהציוד שלכם טוב – כאן לא תוכלו לבצע השלמות במהלך המסלול, ואם יהיה לכם קר בלילה כנראה שתיאלצו להתחבק עם חברכם לטרק. מומלץ להצטייד בשק שינה איכותי המתאים לטמפרטורות נמוכות מאוד (עד -20), נעליים טובות ומקלות הליכה. מומלץ להביא אמצעים לטיהור מים, בין אם כדורי טיהור או פילטר מים (יקר יותר אך מפיק מים איכותיים יותר לשתייה), ולא להסתמך על קניית בקבוקים.

מידע נוסף על הכנות לטרקים בנפאל במאמר הבא.

יוצאים לדרך.

מנאסלו- המסלול

נקודת ההתחלה של הטרק היא בארוגהאט (Arughat), מזרחית למנאסלו, לשם ניתן להגיע גם מקטמנדו בנסיעה של 6-7 שעות. מכאן המסלול הבסיסי הוא 14 יום (בממוצע) בכיוון כללי מערבה, עד בסי-סאהר (Besisahar)- נקודת ההתחלה של האנאפורנה. ימי ההליכה מאפשרים עלייה הדרגתית בגובה והתסגלות לקראת גבהים של מעל 4000 מטרים אליהם מגיעים רק ביום ה9-10 של הטרק. הפס הגבוה ביותר בטרק הוא לרקיה-לה (Larkya La) בגובה 5136 מטרים, מכאן נשקף נוף מדהים ורכס האנאפורנה נפרש לנגד העיניים. אפשר להוסיף מסלולי-צד של חצי יום לנקודות עניין אחרות באזור (כמו מבט על הגבול הטיבטי או מנאסלו בייס קמפ), והסטייה מהמסלול המרכזי כרוכה בשהייה של 2 לילות באותו הכפר.

מי שמוכן להאריך את המסלול יכול לחבר את טסום ואלי ואת המנאסלו. טסום ואלי שייך לרכס הרים שכן- הגאנש, והוא מספק לתרמילאים מפגש תרבותי וחוויתי גם עם הפן האנושי של נפאל. הקבוצה האתנית ‘טסומבה’ שמקורה באזור זה כוללת כ-4000 אנשים בלבד. מבחינת לינה בטסום ואלי ניתן לשלב שהות באירוח מקומי (Home Stay) ולינה במנזרים.

מפגש עם האוכלוסיה המקומית לאורך המסלול.

את האנאפורנה ניתן לחבר בסוף המסלול של המנאסלו, בהליכה מדהאראפני (Dharapani) למאנאנג (Manang) דרך ת’ורונג לה פאס (Thorung La) עד לג’ומסום ומשם לפוקרה.

תנאים
התנאים באנאפורנה נחשבים לחמישה כוכבים ביחס למנאסלו. התנאים בטרק בסיסיים ביותר, ומספר החדרים אינו גדול. אמנם השהות אינה באוהלים ותהיה לכם מיטה, אבל החדר פשוט. לא תמיד יהיו מים חמים להתקלח.

האוכל בטרק גם הוא בסיסי, התפריט לא מגוון מידי וכולל בעיקר דאל-באט (‘הטאלי’ הנפאלי- מנת אורז ועדשים) ומומו (כיסונים טיבטיים מאודים). בחלק מהמקומות יכינו גם מנות מערביות- אך אל תצפו לטעמים כמו בבית. מי שאוהב נשנושים מסויימים מוזמן לקנות מראש ולקחת איתו בתיק.

מידע נוסף על טרקים בנפאל במאמר הבא.

מנאסלו- מטיילים מספרים

אורי וורטר: “אני ממליץ על המנאסלו בתור הטרק הכי יפה. כנראה שהטרק הכי שווה בנפאל יהיה להמשיך את האנאפורנה ישר, ולעשות את הפאס השני עד ג’ומסום. ממליץ לוותר על טסום ואלי.”

דרור קלע מספר שאת הפאס הוא חצה אחרי סופת שלגים; הנוף היה מכוסה בשמיכה לבנה ונקייה, שיחד עם הפסגות הגבוהות והשמיים הכחולים הצלולים הפכו לחוויה בלתי נשכחת. בירידה אחרי הפאס עוברים דרך יער, שאת הריח המטריף שלו, שילוב של עצי מחט ופרחי רודודנדרון, דרור לא יכול לשכוח. עוד מספר דרור, ש במהלך הטרק נתקל במטייל נורווגי עם תרמיל גדול ופורטר (שסחב תרמיל גדול עוד יותר). התרמילים היו מלאים ציוד רפואי, ואותו נורווגי עבר בין כפרים באזור ולימד אנשים על חיטוי פצעים וחבישות, לדבריו, גם בקבוקון יוד הוא משמעותי במקומות הללו.

מנאסלו- סיכום

הטרק שכולנו חלמנו עליו: נוחות של טרק תיירותי, אותנטיות ואוכלוסיה מקומית מיוחדת, אתגר גופני ונופים מטריפים. יודעי דבר אומרים על המנאסלו שהוא מזכיר את האנאפורנה בימיה הראשונים. המנאסלו מחכה לכם לחוויה של פעם בחיים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *