Categories
ללא קטגוריה

סיקים

מדינת סיקים (Sikkim) בצפון מזרח הודו היא יעד שפחות אנשים מכירים, אל תבלבלו אותה עם דת הסיקים! לגורו נאנאק אין קשר למדינה סיקים ולא תמצאו שם חבר'ה עם טורבנים על הראש. סיקים היא במקור ממלכה בודהיסטית, יפהפיה השוכנת בהרי ההימלאיה. הרגשה של קצת הודו, קצת נפאל וקצת משהו אחר... אז איפה תוכלו ללמוד על מורשת התרבות הטיבטית תוך כדי התקרבות לאוטונומיה הסינית? איפה תראו מנורות מחמאה (כן כן, חמאה) צפות על פני המים? וגולת הכותרת: במקומות שבהודו שתיית אלכוהול בפומבי אינה נחשבת לדבר מקובל, איפה תוכלו לשתות אלכוהול טוב כחוק ומבלי להצניע את זה? בואו לגלות מה יש לסיקים להציע.

סיקים- רקע כללי

סיקים ממוקמת בצפון- מזרח הודו, ונחשבת לאחת המדינות הקטנות בהודו כולה. היא גובלת עם טיבט, נפאל, בנגל המערבית וממלכת בהוטן. זוהי מדינה הררית, על רכס ההימלאיה, ובכך מזכירה באווירה ובנוף את נפאל (אפילו אחת השפות המדוברות ביותר בה היא נפאלית). האוכלוסיה בה מעורבבת וכוללת בין היתר טיבטים, נפאלים ואת ה”סיקים” המקוריים- בני הלפצ’ה (Lepcha).

הידעתם שסיקים הסתפחה להודו רק ב1975? עד אז שלטו בה שושלת מלכים שקמה עוד במאה ה-17. סיקים הייתה ממלכה עצמאית, נפרדת מטיבט ובהוטן, ובעלת מאפיינים הינדואיסטים ובודהיסטים. כשהאוכלוסיה הנשלטת הם בני הלפצ’ה. במאה ה-18 פיתחה הממלכה קשרים עם הבריטים ועברה להיות עוד ממלכה תחת הקולוניאליזם הבריטי עד סופו ב1947. סיקים המשיכה להיות ממלכה עצמאית ונפרדת עד שנת 1975, כשסיכסוכים פנימיים בין קבוצות אוכלוסיה ומאבקי ענקים בין הודו לסין הובילו להחלטה להסתפח להודו כמדינה נוספת ולסיים את שלטון המונרכיה. האזור היווה מוקד סכסוך, ולמעשה, סין הכירה בריבונות ההודית על סיקים רק ב2003. כל תייר בסיקים יכול להבחין בנוכחות הצבאית המוגברת משני צידי הגבול.

מלבד תיירים זרים, סיקים מתחילה בשנים האחרונות להיות יעד לתיירות פנים להודים שרוצים לברוח מהחום המעיק. על מנת להגיע למדינת סיקים צריך לקבל היתרי כניסה (על כך נפרט בהמשך). כמו כן, ישנם כמה וכמה הגבלות ואיסורי כניסה לתרמילאים.

מתי נוסעים?

כמו בנפאל גם כאן יש שתי עונות. ספטמבר עד נובמבר ואפריל עד יולי. בחודשי הקיץ יולי אוגוסט מגיע המונסון שעושה שמות בדרכים העקלקלות, ולכן מי שמגיע לאחר מכן עלול עדיין להתקע בחסימות. ההגעה לצפון סיקים בפרט עלולה להיות משובשת ומוצפת. בכל העונות התכוננו למזג אויר קריר עד קר, בעיקר בלילות ובמיוחד בטרקים. רוב הטרקים ניתן לארגן ציוד חם מהסוכנות וגם בגנגטוק יש כמה חנויות ציוד כמו שאנחנו מכירים מנפאל.

 

סיקים- דרכי הגעה

הדרך לסיקים יכולה להיות אחת מכמה אפשרויות.

בטיסה. דרך דלהי (Delhi) או מכלכאתה (Kolkata). שדה התעופה הקרוב ביותר נמצא בבאגדוגרה (Bagdogra) אשר נמצאת בבנגל המערבית. משם ישנן הסעות לעבר עיר הבירה של סיקים, גאנגטוק (Gangtok).  כמו כן, ניתן להגיע בג’יפ או מונית במידה ולא רוצים להסתמך על הסעה מאורגנת. (לא צריך לקנות כרטיסים כמובן).

אחת הדרכים היותר מוכרות שיש להגיע אל הסיקים זה דרך דארג’ילינג (Darjeeling), עיירת היל-סטיישן מפורסמת, בירת התה הנודע, הנמצאת במערב בנגל. על הדרך תוכלו לטייל והכי חשוב- להנפיק היתר כניסה לסיקים. לדארג’ילנג וגנגטוק אפשר להגיע ברכבת לסיליגורי (Siliguri) או ניו ג’אלפייגורי הסמוכה (New Jalpayguri). מסיליגורי מחכה נסיעה נוספת של 3-4 שעות (תלוי בתנאי הדרך) באוטובוס או ג’יפ לדארג’ילינג, או נסיעה ארוכה יותר ישירות לגנגטוק. אם הגעתם ברכבת מדלהי למשל, כדאי לנוח יום-יומיים בדרג’ילינג לפני שממשיכים.

 

          צפון סיקים

מתחילים את המסע. הנוף מהדרך לצפון סיקים. צילום: ליאור ומורן סמוגורה.

 

סיקים- יעדים מרכזיים

גאנגטוק- עיר הבירה של סיקים. מקום נהדר למי שרוצה להתארגן לטיולים בין הכפרים או לטרקים. חברות טיולים יכולות להציע לכם טיולים מאורגנים בין הכפרים הרבים או טרקים לאזורים השונים והמוכרים. מגאנגטוק ניתן לארגן טיולים לצפון סיקים אך זכרו שעקב הקרבה לסין והמתיחות שיש במקומות מסוימים, ישנם אזורים שאין לבקרם ללא מדריך חיצוני או טיול מאורגן. דרוש פרמיט פנימי מיוחד.

       gangtok main sqr

לונדון? פריז? הטיילת בנתניה?! צילום: ליאור ומורן סמוגורה     

 אטרקציות נוספות בגנגטוק והאזור:

מנזרים מפורסמים-Enchey monastery  מעל העיר, ממנו נשקף נוף מרהיב,ו- Drul Choten (סטופה) . יש גם נקודות תצפית שונות בעיר כמו גאנש- טוק והאנומן- טוק. כ-25 ק”מ מהעיר נמצא Rumtek Monastery.

בנוסף, תוכלו להתעניין בתרבות הטיבטית במרכז לתרבות והמורשת הטיבטית בInstitute of Tibetology . במקום אוסף כתבים בודהיסטים גדול וחפצי אומנות.

בעונה (אפריל- מאי) ניתן להתרשם ממגוון הסחלבים בתצוגה במתחם רידג’ פארק.

נסיעה מאורגנת לאגם טסאנגו (Tsomgo) ומעבר נאטו-לה (Nathu La) בגובה 4000 מטרים, על גבול הודו סין (דרושים אישורים מיוחדים)- בדרך תוכלו לראות חיילים הודים עייפים בש”ג. ואם מזג האויר בהיר, תוכלו לראות גם חיילים סינים עייפים בש”ג! יתכן והאגם לוט בערפל (רוצים תמונה עם יאק במקום..?), אבל אחרי טיפוס קצר תתגלה לעינכם פסגת הקאנצ’נג’נה ונוף עוצר נשימה.

יוקסום ((Yuksom– כפר במערב סיקים, שרוב תושביו הם בעיקר בני בוטיה (טיבטיים). משמעות השם יוקסום היא “מקום מפגשם של שלושת הנזירים” ומקורו במאה ה17. במקום זה נפגשו שלושת הלאמות הגדולים- מהמערב, הצפון והדרום, כדי לקדש ולהמליך את המלך הראשון של סיקים- פוטסונג נאמגיאל. בכפר שרידי מקדשים בודהיסטים, כאשר מאמינים רבים טוענים שבכפר מצויה טביעת רגלו של אחד מהגורואים החשובים לבודהיזם, גורו פדמהסמהבה.

                yukasam

                   שוורים מתחילים את היום. יוקסום. צילום: ליאור ומורן סמוגורה        

פלינג (Pelling)– במערב סיקים, נקודת יציאה לטרקים רבים באזור. משם ניתן להגיע למנזר Pemayangtse שנבנה בתחילת המאה ה-18 (בפברואר מתקיים בו פסטיבל צ’אם, ריקוד הנזירים) לאגם קאצ’אפרי וליוקסום (בהליכה או בנסיעה).

טאשידינג (Tashiding)- עיירה קטנה בה נמצא הטאשידינג גומפה (Tashiding Gompa) שנחשב למנזר עתיק בו יש אולם תפילה גדול. בטאשידינג מתקיים באזור ינואר-פברואר פסטיבל בומצ’ו (Bumchu), פסטיבל בו אנשי הדת הבודהיסטית (הלאמות) פותחים כד קדוש וחוזים את העתיד, ככה שאם אתם בעניין של חיזוי עתידות, אולי על הדרך יגידו לכם מה יהיה.

אגם קהאצ’אפרי– אל אגם קהאצ’פארי (Khecheopalri lake) ניתן להגיע בזמן נסיעה קצר מיוקסום או מפלינג. אפשר גם להגיע ברגל, בהליכה יומית ונחמדה בין כפרים קטנים. מדובר באגם קדוש סביבו נחגג הקהאצ’וידפאלרי מלה (Khachoedpalri mela)

               kakchupery

                    שווה להזיע בשבילו. אגם קהצ’אפרי. צילום: ליאור ומורן סמוגורה

המקומיים מאמינים כי כל ציפור שעפה מעל האגם לוקחת ממנו כל עלה הצף על פני המים- בזמן החגיגות שמים המאמינים מנורות חמאה שצפות במים. יותר טעים מעלים זה בטוח. החגיגות קורות באזור החודשים מרץ- אפריל.

          kakzury

    אם אין עלים שיאכלו חמאה. בודהיסטים קטנים על גדות האדם. צילום: ליאור ומורן סמוגורה.    

נאמצ’י Namchi))– בירת מחוז דרום סיקים. הייחודיות של המקום באה לידי ביטוי בפסלי שיווה המעטרים מתחם מקדשים מושקע שמכיל דגמי מקדשי הינדו מכל רחבי הודו.

 

סיקים- טרקים

יש המון אפשרויות לטרקים, את רובן אפשר לארגן כבר מגנגטוק.הרבה מהטרקים דורשים אישורים מיוחדים בגלל סמיכות לגבול, אפילו מחתימים דרכון!

רוב הטרקים אינם מאפשרים יציאה עצמאית וכוללים לפחות מדריך (ולפעמים צוות שלם). האזור די רגיש ומורכב והתרמילאי הישראלי הממוצע עלול להירתע מתשלום שיכול להיות די משמעותי. הנופים של סיקים שווים את זה- אז תפתחו את הלב והארנק ותנו למדריך להוביל אתכם לחוויה של פעם בחיים.

יומטאנג (Yumthang Valley) בצפון סיקים, אזור מקסים סמוך לגבול עם טיבט.

זירו פוינט (Zero Point) -כחלק מאחד הטיולים המאורגנים מגאנגטוק, הזירו פוינט הוא היעד הצפוני ביותר והקרוב ביותר לטריטוריה הסינית. על פי תנאי השטח והאקלים יש סיכוי שתוכלו לזכות בשלג.

        zero point  

נקודת האפס. צילום: ליאור ומורן סמוגורה        

 קאנצ’נג’נגה– (Kanchenjunga (Goecha- La

טרק מרהיב שיוצא מיוקסום, ניתן לארגן עם סוכנויות במקום או מגנגטוק. הליכה עד גובה של כמעט 5000 מטרים לגוצ’ה לה פאס, מרחק נגיעה מההר השלישי בגובהו בעולם- קאנצ’אנג’אנגה (שנמצא בנפאל).

אפשרות מעניינת אחרת (ועצמאית לחלוטין) היא לתפור לעצמכם “טרק מנזרים” ועלייה לרגל. ניתן לצאת מפלינג (דרך אגם קאצ’אפרי) או יוקסום לטאשידינג, במסלול שעובר במנזרים שונים- הדרך עוברת בין כפרים כך שניתן לצאת עם תיק קטן ולישון כל לילה בכפר אחר בדרך, ולחזור אח”כ ליעד המוצא. אפשר גם לקצר את הדרך בנסיעת רכב.

אגב, חובבי ההליכה שירצו לטרק באזור סיקים יכולים להתחיל כבר בדרג’ילינג וללכת לשם ברגל, עם מדריך, כמובן.

 

סיקים- היתרי כניסה

כדי להיכנס למדינת סיקים נדרשים מכם היתרי כניסה.

המדינה מחולקת למחוזות- מערב, מזרח, צפון ודרום כשתכן ובתוך סיקים עצמה תידרשו להוציא היתרים מיוחדים (עבור נסיעות לצפון ולמזרח) אבל זה דבר שאפשר לטפל בו בעיר הבירה או בנקודות משטרה מסויימות.

על מנת להשיג היתר כניסה יש כמה אפשרויות:

שגרירות הודו- בעת הבקשה לוויזה, בארץ, ניתן לבקש בנוסף היתר כניסה לסיקים.

כלכתה- במשרד האזורי לרישום זרים בSikkim House.

דלהי ומומבי- במשרד המחוזי לרישום זרים (FRRO)

דארגי’לינג- האופציה הנוחה ביותר לתרמילאים. קחו כמה ימים להנות מדרג’ילינג ועל הדרך תוציאו פרמיט במשרד השופט המחוזי או במשרד האזורי לרישום זרים.

לשכת התיירות סיקים- Sikkim Tourism . לשכת התיירות עצמה נמצאת בסיליגורי ((Siliguri הנמצאת בבנגל המערבית וגובלת בסיקים.

ראנגאפו (Rangpo)– עיירת גבול במזרח סיקים. כל מה שנוגע לעניין היתרים ניתן לעשות בסניף הדואר.

לרוב, הנפקות היתרי הכניסה הן בחינם, ובדרך כלל מדובר בעניין של יום יומיים. קחו את זה בחשבון ותמיד תבררו מראש מה משך הזמן בו אתם צפויים להמתין. לא לשכוח להביא אתכם את הדרכון ותמונות פספורט. אפשרי להאריך את הפרמיט כבר בתוך סיקים.

 

סיקים- המלצות מטיילים

 

סיקים- סיכום

נראה שמדינת סיקים מסתירה סוד גדול שעדיין לא נחשף לעיני התרמילאים הרבים הפוקדים את הודו. היתרי הכניסה לרוב המקומות, הבודהיזם, הקרבה לטריטוריה הסינית, הנופים ותחושת הקדושה, כל אלה מוסיפים למיסתורין ולמסע המרתק בה. אם אתם חובבי תרבות וטבע ורוצים לראות גם פנים אחרות של הפאזל המשוגע הזה שקוראים לו הודו- אל תוותרו על סיקים.

עזרה בהכנת הכתבה: מורן סמוגורה
 
יש לכם עוד משהו לספר על המקום? כתבו לנו בתגובות.
הטיפים הטובים יכנסו למאמר, ויזכו את הכותבים בקרדיט.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *