Categories
ללא קטגוריה

רכבות בהודו- כל מה שצריך לדעת לפני שעולים על הרכבת בהודו

הן רועשות, צפופות, לעיתים מסריחות ובעיקר- מאיימות. הרכבות הן אמצעי התחבורה המקובל ביותר כיום בהודו מכיוון שהן זולות, מהירות ומגיעות כמעט לכל מקום. רכבות בהודו- כן או לא?

מי שהיה אי פעם ברכבת בהודו מכיר את הסיטואציה: מגיעים לתחנת הרכבת, אלפי אנשים מתרוצצים, דוחפים, צועקים וישנים על הרצפה. נשמע מאיים לא? פעם ראשונה בתחנת רכבת בהודו אכן אינה חוויה קלה. אבל מעניינת? בהחלט. אז אם אתם מתלבטים אם לקחת רכבת הנה כמה דברים שיעזרו לכם להחליט.

הרכבת לורנסי תצא מרציף מספר… צילום: נטלי ניאגו

רכבות בהודו- היתרונות

הכרות עם הודו האמיתית – נסיעה ברכבת היא הדרך הטובה ביותר להתוודע להודו כמו שהיא באמת, רחוק מהגסט-האוסים ומסעדות האיזראלי פוד. מרבית הנוסעים הם אנשים רגילים ללא נסיון עם תיירים. לכן גם סביר להניח שיבהו בכם הרבה אך השתדלו לא לקחת זאת באופן שלילי, זוהי פשוט סקרנות. תפגשו נוסעים מכל הסוגים: צעירים, מבוגרים, משפחות, אנשי עסקים, מטיילים הודים ועוד.

תחנת הרכבת בלילה. צילום: אלון יעקובי

הנוף – הודו היא תת יבשת ענקית והנוף בה מרתק. רכבת היא ההזדמנות הטובה ביותר להנות מהנוף ולראות כיצד הוא משתנה לנגד עיניכם. בנסיעות ארוכות אתם יכולים לעבור ממדבר, להרים, לחופים ולג’ונגלים תוך שעות או ימים ספורים.

האוכל –  ברכבות תוכלו להכיר את האוכל המקומי מכיוון שללא הרף עוברים רוכלים עם אלפי סוגי מאכלים שונים ומשונים. לטעום או לא זו כבר החלטה שלכם. לרוב האוכל טרי וטעים אך מצד שני להשתמש בשירותים שברכבות זה עניין שיכול להיות קצת לא סימפתי. וגם אם החלטתם לא לטעום- להכיר, להסתכל ולהריח זה גם כיף!

הנוחות – ברכבות ניתן לעמוד, להסתובב וללכת לשירותים (הקיימים בכל קרון), דברים שבאוטובוס לא מתאפשרים.

המחיר – ברוב הפעמים רכבות זולות מאוטובוסים ובטח שיותר מטיסות. המחיר יכול להגיע אפילו לחצי ממחיר של כרטיס אוטובוס (תלוי באיזו מחלקה כמובן).

דברים שמוכרים רק ברכבת. צילום: נטלי ניאגו

רכבות בהודו – החסרונות

רעש וחוסר פרטיות – רכבות הן רועשות, צפופות וקשה למצוא בהן פינה שקטה (בעיקר במחלקת הסליפר).

הזמנת כרטיסים – אם משווים רכישת כרטיס רכבת לרכישת כרטיס אוטובוס, בהחלט יותר קל לרכוש כרטיס לאוטובוס. פשוט הולכים לכל סוכנות טיולים ולרוב ניתן אף להזמין כרטיס לאותו יום. לרכבות כדאי להזמין כרטיס ימים ולעיתים אף שבועות לפני כדי שישמרו מקומות. קיימת אפשרות להזמין בדחיפות אך ייתכן ותהיה רשימת המתנה ומה שבטוח- הכרטיס יעלה יותר. לנוחיות המטיילים היוצאים מדלהי, כתבתינו בשטח פירטה עבורכם איך קונים כרטיס רכבת באופן עצמצאי בניו דלהי.

לעיתים לא ישירות – הרכבות מותאמות למקומיים ולכן לרוב מגיעות לערים מקומיות. זאת לעומת אוטובוסים אשר פעמים רבות מותאמים לנסיעות של מטיילים, לכן מגיעים ישירות למקומות אליהם אתם רוצים להגיע. לעיתים תחנת הרכבת יכולה להיות מעט רחוקה מיעדכם אז שווה לבדוק לפני שמזמינים כרטיס.

רכבות בהודו- עשה ואל תעשה בנסיעת רכבת

זהירות לא ליפול- אם לא נזהרים רכבות גם עשויות להיות עניין מסוכן. לקרונות אין דלתות ואנשים רבים לרוב עומדים בפתחים, מעשנים או סתם מסתכלים על הנוף. קרו מקרים בעבר (אמנם מעטים) של תיירים שנפלו מן הרכבות, ולצערינו יש מקרים רבים של הודים שנתלים על הדלתות ונופלים. בכל מקרה, צריך להיזהר כאשר עומדים ליד המעבר; ומצד שני, הנוף מרהיב, הרוח בשיער וניתן לראותו ללא מתווך של חלון.

מטען– ברכבות התיקים וכל המטען עולה אתכם לקרון. יש מקום מתחת למיטות לאחסון אך בעיקרון התיקים גלויים לכל. ההודים אינם ידועים בתור גנבים ומקרי הגניבות מועטים אך בכל זאת כדאי לשים לב ולשמור את הדרכון וחפצי הערך קרוב אליכם.

השכנים– כדאי ורצוי לדבר איתם! אם כבר עליתם על רכבת אולי כדאי שתנצלו את המצב ותנסו להתחבר למקומיים. ההודים ידועים בתור אנשים ידידותיים מאוד ורכבות הן אחד הדרכים הטובות ביותר לפגוש אנשים מן השורה. מרבית המטיילים אינם נתקלים בכאלו הרבה מפני שעוברים ממקום מתוייר אחד למשנהו.

לבוש– כמובן שאין קוד לבוש ברכבות אך ההמלצה, בעיקר לנשים, היא לא להתלבש באופן חושפני מדי. מכיוון שלבוש חושפני בהודו אינו נהוג אצל המקומיים ורבים אינם מורגלים לראות תיירים, כדאי להימנע ממכנסיים קצרים או גופיות חושפניות. ההודים ידועים בנעיצת מבטים, אשר לרוב נשארים בגדר רק מבטים ומקרי ההטרדות המיניות מועטים לכן ההמלצה היא בעיקר כדי שאתן תרגישו בנוח להסתובב בשלווה.

רכבות בהודו – המחלקות

לרשותכם מגוון מחלקות ברכבת מהן נשאר לכם רק לבחור, לפי התקציב שלכם ולפי החוויה שאתם מחפשים. רכבות שונות מציעות מחלקות שונות ולא תמיד כל האפשרויות פתוחות; יש קוי רכבת שנחשבים יותר יוקרתיים (כמו השטאבדי אקספרס), שם תוכלו לקנות כרטיס רק לאחת מהמחלקות הראשונות, ויש רכבות שמספיק לכם מושב כללי (נסיעה “קצרה” של 4-6 שעות). לפעמים למחלקות מסויימות תהיה רשימת המתנה ארוכה, אבל האפשרויות רבות ומגוונות:

A1– המחלקה הראשונה- דבר ראשון- מיזוג אויר! בהחלט דבר די נדיר בהודו. בכל קרון 18 נוסעים בלבד כאשר לכל נוסע פינה פרטית (גם כן דבר נדיר מאוד בהודו) עם מיטה מפנקת, עד כמה שאפשר ברכבת בהודו כמובן, ואפילו יסדרו לכם אותה! כרטיס למחלקה זו יחסית יקר ויתכן ויעלה לכן אפילו כמעט כמו טיסת פנים.

פנים קרון במחלקה הראשונה A1))

A2– מחלקה שנייה- גם כן ממוזגת אך פחות פרטית. לרוב מיטות דו קומתיות המופרדות באמצעות וילון המספק פרטיות מעטה.

3A– מחלקה שלישית– דומה למחלקה השניה, גם כן ממוזגת אך יותר מיטות- לרוב מיטות בשלוש קומות וללא וילונות.

SL- SLEEPER– המחלקה הנפוצה ביותר ברכבות. מחלקה לא ממוזגת, המיטות הן בשלוש קומות משני עברי המעבר. פרטיות מעטה מאוד, ללא וילונות או מחיצות בין המיטות.

מחלקה זו רועשת וצפופה אך אם אתם מעוניינים לחוות את הרכבות עד הסוף- זו המחלקה בשבילכם. רוכלים עוברים ללא הפסקה בין הנוסעים, צועקים שמות של מאכלים מסוגים שונים ומשונים, מחזיקי מפתחות, תכשיטים או כל דבר אחר שמצאו לנכון. משפחות רבות נוסעות במחלקה זו לכן גם ילדים זה לא דבר נדיר.

S2– מחלקת ישיבה- ללא מיטות או מיזוג אויר.

G– מחלקה כללית. מחלקה עמוסה במיוחד, ללא מושבים שמורים. במחלקה זו אין הגבלה למספר הנוסעים לכן ברוב הפעמים אין מספיק כסאות לכולם ונוסעים ימלאו פשוט כל חלל אפשרי העומד לרשותם (או שגם לא עומד לרשותם).

פנים קרון במחלקת sleeper

רכבות בהודו- הזמנת כרטיסים

 ניתן להזמין כרטיסים לרכבות מכל סוכן בסוכנות נסיעות אך המחיר יחוייב בעמלה של 100 רופי) או יותר, תלוי בסוכן ואם הוא ישר או לא. במקרים רבים הרכבות מלאות וכדאי לנסות ולהזמין כרטיס כמה ימים מראש, או להכנס לרשימת המתנה ולקוות לטוב. כשעולים על רכבת עם כרטיס ברשימת המתנה, אתם נוסעים לכל דבר, ושילמתם מחיר מלא, אבל אין לכם מושב מובטח ועליכם להציק לכרטיסן שעובר מידי פעם שיבדוק אם התפנה לו מקום.

ישנה גם האפשרות להזמין באופן עצמאי- האפשרות הטובה ביותר היא פשוט ללכת לתחנת הרכבת ולהזמין ישירות משם (במיוחד בדלהי שם התחנה מאוד קרובה למיין בזאר- המקום שקרוב לוודאי תשנו בו). היתרון בהזמנת כרטיס בתחנת הרכבת, הוא שגם אם הרכבת מלאה, ניתן להזמין כרטיס שמור לתיירים (Tourist Quota– מספר כרטיסים השמורים לתיירים זרים כמעט בכל רכבת). לשם כך עליכם להגיע בעצמכם לתחנה, עם דרכון. הסבר על הזמנת כרטיס באופן עצמאי בתחנת הרכבת של דלהי תוכלו לקרוא במאמר הבא, מאת צוות הודו סי או איי אל.

במקרים בהם התחנה רחוקה אל תתאמצו, ניתן גם להזמין כרטיסים באינטרנט: או באתר הרשמי של INDIAN RAILWAYS– החברה המפעילה את כל הרכבות בהודו ממנו ניתן להזמין או אתרים רבים אחרים לדוגמת MAKEMYTRIP.COM דרכם ניתן להזמין.

רכבות בהודו- טיפים לפני העלייה לרכבת

עולים לרכבת בדרכם למכה. צילום: נטלי ניאגו

כדאי להגיע לתחנת הרכבת מעט לפני הזמן כדי שלא תלחצו, למרות שפעמים רבות הרכבת יכולה להתעכב, אפילו במספר שעות אז השתדלו להיאזר בסבלנות. כי כמו רוב הדברים בהודו- לוקח זמן אבל בסוף תמיד יגיע.

כאשר הרכבת מגיעה יש פרק זמן לנוסעים לעלות על הרכבת אז לא להיבהל, היא לא תצא כל כך מהר. סדרנים יתלו על כל קרון את רשימת השמות של הנוסעים באותו קרון, בדקו באיזה קרון אתם וודאו שאתם ברשימה. במקרה ולא (דבר שלא קורה בדרך כלל)- לא להילחץ, חפשו את הסדרן וסדרו את העניין.

אם ברשותכם כרטיס לאחת המחלקות הממוזגות, גם אם בחוץ 40 מעלות, תיקחו משהו ארוך ושמיכה לישון איתה- החלונות במחלקות הממוזגות לא נפתחים ויכול להיות מאוד קר!

הודו סי או איי אל מאחלת לכם, נסיעה טובה. צילום: אלון יעקובי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *